اخبار

«سازمان ملل» «جمهوری اسلامی» را محکوم کرد

قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۲ رای مثبت، ۱۲ رای منفی و ۱۳ رای ممتنع تصویب شده است.در این قطعنامه‌ ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران، ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر نیز تمدید گردید و از رژیم حاکم بر ایرا ن خواسته شد که با او همکاری کامل داشته باشد…
خانم جهانگیر از شمار بالای اعدام‌ها، استفاده از مجازات‌هایی مانند شلاق و کور کردن، اعدام مجرمان زیر سن قانونی، استفاده از شکنجه و عدم دسترسی به دادرسی عادلانه در نظام قضایی ایران اظهار نگرانی کرد.
او گفت حکومت ایران از مساله امنیت ملی برای ساکت کردن مخالفان استفاده می‌کند و فضای دموکراتیک به شدت محدود است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به طور ویژه به نقض حقوق زنان، کردها، روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و مدنی و همچنین اقلیت‌های مذهبی، گروه‌های عرفانی، بهایی‌ها و نوکیشان مسیحی اشاره کرد.
شورای حقوق بشر سازمان ملل با تایید گزارش خانم جهانگیر از ایران خواسته است که با او همکاری کرده و اجازه دهد تا خانم جهانگیر برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیازش به ایران سفر کند.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه دولت روحانی،  از تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل  ابراز نگرانی کرده و آنرا محکوم کرد.

گفتنی است گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران در گزارش چهل صفحه‌ای خود که در سی و چهارمین دوره شورای حقوق بشر در مقر سازمان ملل در ژنو ارائه کرده بود، از وخیم شدن اوضاع حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد.

خانم عاصمه جهانگیر همچنین ضمن تاکید بر اینکه حکومت ایران از خانواده‌های اپوزیسیون انتقام می‌گیرد، خبر داد که بسیاری از کنشگران، نیروهای اپوزیسیون و ایرانیان خارج از کشور برای در امان نگاه داشتن خانواده‌هایشان از رفتارهای انتقام‌جویانه جمهوری اسلامی، با سازمان ملل گفتگو نمی‌کنند.

در گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران آمده است: بررسی داده‌های به دست آمده، پیشرفتی را در وضعیت حقوق بشر در ایران نشان نمی‌دهد. علاوه بر آن، نگرانی‌های سازمان ملل در زمینه‌های قوه قضائیه، وکلای مستقل، آزادی بیان، دستگیری‌های بی‌رویه به قوت خود باقی است.

وی تاکید کرد: بخش زیادی از ایرانیان خارج از کشور نگران اعمال انتقام‌جویانه حکومت ایران بر علیه خانواده‌هایشان هستند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا