گوناگون

حزب کمونیست فیلیپین با آتش بس موقت از ۱۱ فروردین موافقت کرد

حزب کمونیست فیلیپین (س.پی.پی) روز شنبه از برقراری آتش بس یکطرفه موقت با دولت از ٣۱ مارس (جمعه ۱۱ فروردین) خبر داد تا دور چهارم مذاکرات صلح بین جبهه ملی دموکراتیک فیلیپین و دولت ‘رودریگو دوترته’ از سرگرفته شود…

Afbeeldingsresultaat

به گزارش ایرنا، تارنمای ‘فیل استار’ اعلام کرد مذاکرات صلح بین کمونیست ها و دولت فیلیپین قرار است از ۲ تا ۶ آوریل آینده (۱٣ تا ۱۷ فروردین) در هلند برگزار شود.
مذاکره کنندگان دو طرف اواخر اسفند ماه پس از آنکه ‘رودریگو دوترته’ رئیس جمهوری فیلیپین به دلیل عصبانیت ناشی از حمله شورشیان به نظامیان این کشور این مذاکرات را متوقف کرده بود، برای ازسرگیری مذاکرات به توافق رسیده بودند.
اعلام آغاز مذاکرات در حدود ۱۰ روز دیگر پس از آن انجام شد که روز جمعه دولت فیلیپین ۲ زندانی کمونیست را در ‘داوائو شرقی’ آزاد کرد.
رئیس جمهوری فیلیپین روز شنبه به خبرنگاران، گفت که وی با رهبران سیاسی و امنیتی کشورش مشورت کرده و آتش بس یک جانبه دولت نیز اعلام می شود.
دوترته گفت که برای آتش بس یک طرفه باید با رئیس مجلس سنا، شورای امنیت ملی و ژنرال های ارتش و پلیس مشورت کند.
‘جسوس دورزا’ مشاور صلح رئیس جمهوری فیلیپین اظهار امیدواری کرده است دو طرف بتوانند در زمان انجام این مذاکرات که در هفته اول ماه آوریل انجام می شود به توافق آتش بس دائم دست یابند.
دولت فیلیپین ضمن آزاد کردن چند شورشی بازداشت شده که مشاوران مذاکرات صلح هستند، مصونیت ۱۹ مشاور مائوئیست ها را باز می گرداند.
کمونیست های فیلییپین، اوایل بهمن ماه گذشته با متهم کردن دولت به آزاد نکردن زندانیان سیاسی  و ورود ارتش به قلمرو معترضان، از ۲۲ بهمن ۹۵ شدت عمل خود را بیشتر کرد. و پس از آن دولت نیز آتش بس یک طرفه را لغو کرد.
در درگیری های دولت فیلیپین با کمونیست ها، از حدود پنج دهه گذشته تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا