بین‌المللی

انتقاد عفو بین‌الملل از حملات هوایی آمریکا به موصل

سازمان عفو بین‌الملل از افزایش شمار قربانیان غیرنظامی ناشی از حملات هوایی به موصل ابراز نگرانی کرده است. این سازمان اعلام کرده است که تلاش لازمه برای حفظ جان شهروندان غیرنظامی صورت نمی‌گیرد.

بر اساس خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری فرانسه، سازمان عفو بین‌الملل، آمریکا و ارتش عراق را متهم به نقض حقوق بین‌الملل در جنگ موصل کرده است. در اطلاعیه این سازمان آمده است: «هم حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و هم نبرد زمینی بین ارتش عراق و نیروهای داعش منجر به افزایش تکان‌دهنده شمار قربانیان غیرنظامی شده است.»

عفو بین‌الملل در عین حال افزوده است که افزایش تعداد قربانیان غیرنظامی حکایت از آن دارد که تلاش لازم برای حفظ جان افراد غیرنظامی صورت نمی‌گیرد. عفو بین‌الملل این موضوع را نشانه آشکار نقض حقوق بین‌الملل اعلام کرده است.

بر اساس شواهد و مدارکی که سازمان عفو بین‌الملل در اختیار دارد، صدها شهروند غیرنظامی در اثر حملات هوایی به منازل یا پناهگاه‌های خود در موصل کشته شده‌اند. گزارش سازمان عفو بین‌الملل به نقل از یکی از شاهدان حملات هوایی موصل می‌افزاید که ارتش عراق از مردم خواسته است در منازل خود بمانند و اقدام به فرار از شهر نکنند، حال آنکه منازل مردم مورد هدف حملات هوایی قرار می‌گیرد.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل از جمله به حمله هوایی روز ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) آمریکا به منطقه‌ای واقع در غرب موصل اشاره می‌کند. گفته می‌شود در اثر این حمله ۱۵۰ شهروند غیرنظامی کشته شده‌اند. در صورت صحت داشتن این خبر، این حمله هوایی آمریکا از منظر تلفات انسانی که در پی داشته‌، از زمان جنگ ویتنام تا کنون بی سابقه بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا