اخبار

اتفاقات تلخ وشیرین در سالی که گذشت

از تشدید درگیری ها در درون حاکمیت تا رخ داد انبوهی از تحول و پر از رویدادها که مهر و نشان خود را بر روند آتی کشور بر جای خواهد گذاشت. سال ۱۳۹۵، علاوه بر سال اوج گیری بحران مالی- اقتصادی رژیم ،با اتفاقات تلخ و شیرین زیاد به پایان رسید و سالی دیگر بر رنج نامه زندگی مردم ما زیر سایه شوم رژیم «ولایت فقیه» افزوده شد.؛ در میان انبوهی از این اتفاقات عمدتا تلخی که رخ داد. چند رویداد از همه برجسته تر و فراگیر تر بود. روزنامه ابتکار به موارد زیر اشاره کرده می نویسد:. ..

خداحافظ پلاسکو

در بین اتفاقاتی اجتماعی که در سال ۹۵ خبری شد، حادثه پلاسکو بیش از سایر اتفاقات موجبات غم را برای هموطنان ایجاد کرد. صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه امسال وقوع آتش سوزی در برج پلاسکو واقع در مرکز تهران آتش نشانان را به خیابان جمهوری کشاند. آتش سوزی که از طبقه هشتم این ساختمان آغاز شده بود موجب شد تا کل این ساختمان پس از چند ساعت به طور کامل فروبریزد. شدت حادثه به حدی بود که عبور و مرور در خیابان‌های اطراف را دچار مشکل و اختلال کرده و دود ناشی از حادثه، آسمان منطقه را هم فراگرفته بود. در اثر ریزش این ساختمان ۱۶ آتش نشان جان خود را از دست دادند و کنترل آتش سوزی و آوار برداری این ساختمان ۹ روز به طول انجامید. گفتنی است بیش از ۲۰ هزار تن آوار از این منطقه جمع آوری شد. همچنین تشییع جانباختگان صبح یازدهمین روز از بهمن ماه در مصلی امام خمینی (ره) در میان ازدحام جمعیت برگزار شد

روی ریل مرگ

پیش از این در آذرماه نیز برخورد قطار در محور سمنان ـ دامغان یکی مرگبارترین حوادث ریلی ایران را رقم زد. دو قطار مسافربری در حوالی ایستگاه هفت‌خوان در محور سمنان ـ دامغان با یکدیگر برخورد کردند. این حادثه ۷:۲۲ صبح به وقوع پیوست؛ قطار سمنان – مشهد از پشت به قطار تبریز – مشهد که در همان ریل متوقف بود، برخورد کرد. در این حادثه ۴۷ نفر از هموطنانمان کشته و ۱۰۳ نفر نیز مصدوم شدند

وقتی سیل آمد

از نگاه هواشناسی سال گذشته سال پربارش و عجیبی بود. برف، باران و سیل‌های عظیم در مناطق مختلف کشور رخ داد و سال سختی را در راه‌های کشور و همچنین برای مردم رقم زد. سیل بیشتر در مناطق جنوبی رخ داد؛ در جهرم و اهواز مدت طولانی سیل بارید. سیلاب‌های ناشی از طغیان رودخانه کارون به اهواز رسید و اهالی چند روستای این شهرستان را با سیلاب درگیر کرد. شهرستان جهرم نیز به دلیل شکسته‌شدن سد «محمدآباد» گرفتار این بلای طبیعی شد. بعد از بارش باران، حجم آب زیادی وارد این سد شد که به موجب آن قسمتی از سد شکسته و آب آن تخلیه و وارد شهر جهرم شد.

گورخوابی، پدیده ای نو

در دی ماه سال ۱۳۹۵ خبری از کارتن‌خواب‌هایی که در قبر می‌خوابند در رسانه ها منتشر شد. براساس گزارش روزنامه شهروند ۵۰ کارتن‌خواب که اطراف و درون گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار ساکن بودند و دست‌کم ۲۰ گور را اشغال کرده‌ بودند . براساس اطلاعاتی که این روزنامه منتشر کرده بود، در هر گور یک نفر و گاهی هم سه تا چهار نفر زندگی می‌کردند. این گورها عموما برای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند و در طول روز و زمانی که افراد برای تهیه پول مواد و غذا، ضایعات جمع می‌کنند یا گدایی می‌کنند، خالی هستند اما باید حواسشان به گورشان باشد چرا که از طرف دیگر کارتن‌خواب‌ها مورد سرقت قرار می‌گیرند و ممکن است به پتوهای پاره و لباس‌های کهنه هم رحم نکنند. این خبر در زمان انتشارش به شدت مردم را تحت تاثیر قرار داد.

کولبری، جهنمی سرد

مرگ چهار نفر از کولبران در سرمای شدید منطقه سردشت از جمله اخباری بود که فراگیر شد. ریزش بهمن در حوالی روستای «بیوران علیا» در ۱۰ کیلومتری شهر سردشت منجر به جان باختن ۴ نفر از کولبران و واردشدن جراحات و آسیب‌هایی به تعداد دیگری از آنان شد. انتشار این خبر موجب شد تا نگاه ها متوجه این افراد شود و مشکلات آن ها دیده شود. هرچند پاسخ شفافی برای پیگیری وضعیت آن ها از سمت مسئولان داده نشد.

شیرینی گذشت

 از جمله اتفاقات خوب سال ۹۵ می‌توان به کاهش میزان صرف نظر از قصاص اشاره کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه در ۱۱ ماهه امسال به ۲۳۰ مورد اشاره کرده است که به طور کامل از حق قصاص‌شان صرف‌نظر کرده‌اند. به گزارش ایسنا، محسنی اژه ای در این باره گفته بود: «کسی که صلح می‌کند هم خودش سود می‌برد و هم طرف مقابل. در سال ۹۵ تا آخر بهمن ماه با زحمات شوراهای حل اختلاف که در زندان ها و استان ها با کمک سایر دستگاه ها انجام شد، از کسانی که حکم قصاص و سلب حیات برایشان صادر شده بود، در حدود سیصد نفر در پی گذشت از قصاصند که از این تعداد نزدیک به ۲۳۰ نفر از حق قصاصشان به طور کامل صرف نظر کردند و تعدادی هم در شرف مراحل اداری است. می بینید اگراین تعداد از اعدامشان صرف نظر شود چه آثاری در جامعه دارد

شلیک در آسمان تهران

شاید شنیده شدن صدای شلیک ناگهانی در تهران را بتوان در لیست اتفاقات جالب کشور قرار داد. صدای شلیک از منطقه میدان انقلاب در سراسر تهران شنیده شد. عصر بیست و هفتمین روز دی ماه یک فروند پهپاد به محدور پرواز ممنوع تهران وارد شد و پس از شلیک پدافند هوایی از این منطقه خارج شد. معاون قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) همان زمان در گفت‌وگویی کوتاه اعلام کرد: « پدافند پس از رویت این ریزپرنده شلیک خود را آغاز کرد اما پس از خارج‌شدن آن از محدوده پرواز ممنوع برای تامین امنیت مردم تیراندازی خاتمه
یافت. هیچ مورد خاص و نگران‌کننده‌ای نیست و همه چیز آرام است و آنچه ما رویت کردیم تهدید خاصی برای ما محسوب نمی‌شد.» اتفاقی مشابه پیش از این نیز در ظهر جمعه سوم دی روی داده بود.

اهواز هوا ندارد

گرد و غبار نیز یکی از بخش های جداناپذیر کشور در سال گذشته بود. استان خوزستان در مرکز حملات همه جانبه هوایی این ذرات بود و نفس کشیدن را برای مردم این دیار با مشکل روبه رو کرد. بسیاری از مسئولان به این استان سفر کردند اما نتیجه ای به همراه نداشت چرا که این استان به مرکزیت اهواز با مشکلات بزرگتری رو به رو بوده و با تلاش های چند روزه، چند ماهه و حتی چند ساله به نتیجه مطلوب آن محقق نمی شود.

[سرکوب و اختناق]

[سال ۱۳۹۵ سال گسترده بحران سیاسی در درون حاکمیت جمهوری اسلامی بود. که در آن قاعدتا می بایست منتظر تحولات حاد  و برخوردهای وسیع اجتماعی میان اکثریت مردم از یک سو و حاکمیت استبدادی از سوی دیگر بود. در چنین صحنه مبارزات مردمی است  که خطر دخالت خارجی، خصوصا امپریالیسم آمریکا، بهانه ای می شود در دست رژیم مستبد ولایت فقیه  برای سرکوب بیشتر،تهدید امپریالیسم برای مداخله در امور ایران نه تنها به نفع منافع مردم میهن ما نیست بلکه در تضاد آشکار با این منافع قرار دارد و به رژیم اجازه می دهد با عوام فریبی از این فشارها به عنوان  توجیهی بر تمام سیاه کاری ها و تخریب هایی که در ۳۸ سال گذشته در کشور ما انجام داده است استفاده کند.

بر اساس چنین درکی از شرایط  است که می بایست آلترناتیوی را که در آن خواست مردم خصوصا کارگران و زحمتکشان میهن ما بتواند تحقق یابد، هر چه سریع تر پی ریزی گردد.آلتر ناتیوی که هدف عمده اش پایان دادن به حیات رژیم استبدادی «ولایت فقیه» و استقرار دمکراسی ، آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در کشور ما است. در نبود چنین آلترناتیوی است که علی رغم اوج گیری پراکنده اعتراض های توده ای  رژیم همچنان توانسته است تا به امروز به حیات خود ادامه دهد، هر گونه توهمی پیرامون ماهیت  این رژیم و یا جناح های گوناگون آن کمکی است به ادامه حیات استبداد در کشور ما!

کوتاه سخن در این شرایط  با غلبه بر دشواری های موجود می توان و می بایست پایه های چنین جبهه ای را بر اساس حسن نیت، و اعتماد متقابل ریخت و راه تشدید مبارزه برای پاپان دادن به رژیم استبدا حاکم را گشود. ]

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا