گوناگون

رانده از کعبه و مانده از بتخانه

کمتر از دوماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ، دوباره نام« محمود احمدی‌نژاد» در خبرها برجسته شده است. به‌رغم نهی علنی «علی خامنه ای » برای نامزدی او در انتخابات، احمدی‌نژاد دوباره فعال شده است…
Afbeeldingsresultaat voor ‫خامنه ای و احمدی نژاد عکس‬‎
به گزارش دویچه وله،سفر اخیر محمود احمدی‌نژاد به استان خوزستان برای بسیاری یادآور سفرهای استانی او در دوران ریاست‌جمهوری‌اش و نیز در دوران برگماریش به ریاست جمهوری بود.  همانند آن روزها، جهت فریب مردم ، تکیه او بر استان‌های محروم و طبقات محروم با تاکید بر شعارهای دلخواه همین طبقه است.

در فیلمی که از سخنرانی جنجالی احمدی‌نژاد در حسینیه  در شهر اهواز منتشر شده، او با تکیه بر موضوع یارانه‌ها باز هم قصد جلب افکار عمومی طبقه محروم را دارد.

حمید بقایی که نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده، در این سخنرانی کنار احمدی‌نژاد ایستاده است؛ همان کسی که وعده داده در صورت رئیس‌جمهور شدن یارانه‌ها را به سقف ۲۵۰ هزار تومان خواهد رساند.

عرض‌اندام احمدی‌نژاد در فضای انتخاباتی
این تحرکات کمتر از دوماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری معنا و مفهوم مشخصی دارد.

رضا حقیقت‌نژاد روزنامه‌نگار مقیم استانبول درباره تحرکات اخیر احمدی‌نژاد به دویچه‌وله می‌گوید: «در ایران به دلیل انسداد سیاسی و فقدان فعالیت قوی احزاب، معمولا دوره انتخابات فرصت خیلی خوبی برای عرض اندام  جناح‌های مختلف در حاکمیت است است. آقای احمدی‌نژاد هم این دوره را فرصت خوبی دیده تا جناح مدنظر خودش را به عنوان یک قطب انتخاباتی معرفی کند. به زعم خودش  در گام اول می‌خواهد آن پتانسیل اجتماعی را که به چند میلیون رأی دارد نگه دارد و از ریزش آرایش به سمت اصول‌گرایان یا به سمت دیگر مخالفان مقابل جلوگیری کند و بگوید این بخش از جامعه کماکان با این جناح است. »

اما آیا واقعا احمدی‌نژاد پتانسیل چند میلیون رأی را دارد؟
رضا حقیقت‌نژاد چندان خوشبین نیست: «به‌رغم اینکه احمدی‌نژاد بخشی از طبقه محروم را به واسطه شعارهای یارانه‌ای‌اش و بخشی از طبقه متوسط را به واسطه شعارهای ملی‌گرایانه‌اش جذب می کند اما الان نیرو و پتانسیل مخالف احمدی‌نژاد نسبت به قبل خیلی قویتر شده و آگاهی‌ها درباره دامنه مفاسد و تخلفات و سرکشی‌هایش بسیار بیشتر شده است؛ بنابراین نیروی اجتماعی مقابلش خیلی قوی‌ست و اجازه جذب آرا به سمت احمدی‌نژاد را نمی‌د‌هد.»

“احمدی‌نژاد  محبوب هیچکس نبوده و  نیست؛ خامنه ای  مزور و مکار وی را بر مردم تحمیل کرده بود”
دوران طلایی احمدی‌نژاد در میان اصول‌گرایان، چهار سال اول ریاست جمهوری‌اش بود. دو سال دوره بعدی دوران برنز و دو سال آخر دوران افولش در میان اصول‌گرایان بود.

کسی که زمانی رهبر جمهوری اسلامی ایران رسما اعلام کرد که نظرش به او نزدیک‌تر از هاشمی رفسنجانی است، حالا با گذشت هفت سال از آن روزها از سوی همین رهبر از شرکت در انتخابات منع می‌شود.

حالا کسی که زمانی با حمایت اکثریتی اصول‌گرایان وارد رقابت‌های انتخاباتی شد و هشت سال بر صندلی ریاست جمهوری نشست، از حمایت همین اصول‌گرایان هم بی‌بهره مانده است.

رضا حقیقت‌نژاد در این باره می‌گوید: «مهم‌ترین دشمن احمدی‌نژاد در حال حاضر اصلاح‌طلبان یا تیم روحانی نیستند بلکه اصول‌گراها هستند که احمدی‌نژاد را یک مانع انتخاباتی برای خود می‌دانند و معتقد هستند که هزینه کارهای احمدی‌نژاد و بدنامی او را آنها دارند می‌پردازند. در عین حال او را متهم می‌کنند که به اصطلاح نمک خورد و نمکدان را شکست با احتساب اینها احمدی‌نژاد الان هیچ شانسی در انتخابات ندارد.»

“دور و بر احمدی‌نژاد هم خالی شده است”
این روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی معتقد است حتی نزدیکان احمدی‌نژاد هم او را ترک کرده‌اند: «به‌رغم تحرک انتخاباتی که آقای مشایی و بقایی و بقیه دارند، چهره‌هایی مثل الهام و تمدن که در چند سال اخیر مرتب با احمدی‌نژاد این طرف و آن طرف می‌‌رفتند الان ساکت شده‌اند و حتی حاضر نیستند هزینه این کار را بپردازند. بخشی هم که مثل آقای نیکزاد اصلا به تشکل “جمنا” (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) و رسما به اصول‌گرایان پیوستند. برخی معاونانش هم مثل آقای میرتاج‌الدینی نامه علیه احمدی‌نژاد نوشته و او را سرزنش کرده‌اند. تنها مشایی و بقایی مانده‌اند که یکی رد صلاحیت شد و یکی دیگر هم رد صلاحیت خواهد شد.»

با این وصف حتی اگر پس از رد صلاحیت بسیار محتمل بقایی، احمدی‌نژاد بخواهد چهره جدیدی را از طرف خود معرفی کند، کسی برایش باقی نمانده است. در میان چهره‌های بی‌نام هم حقیقت‌نژاد معتقد است موقعیت سیاسی احمدی‌نژاد در فضای داخل ایران اینقدر ضعیف است که هیچکس حاضر نیست هزینه همراه او بودن را بپردازد.

سخنرانی جنجالی‌ای که به ضرر احمدی‌نژاد تمام شد
سفر اخیر احمدی‌نژاد به خوزستان و سخنرانی جنجالی او در اهواز، به‌رغم انتظار او و طرفدارانش به ضرر او تمام شد.

احمدی‌نژاد در بخشی از این سخنان که حتی در سایت خودش منعکس نشده و تنها فیلم آن در یوتیوب وجود دارد، گفته است: «هر کی فکر می‌کنه ملت نمی‌فهمند، نفهم‌ترین آدم کره زمینه. هشتاد میلیون نمی‌فهمه، تو می‌فهمی؟ آخه این چه استکباریه؟ این چه سلطنتیه تو وجود بعضیا پیدا شده است؟ ۹۷ درصد ملت جمع می‌شوند یه چیزی را می‌خواهند، او میگه نه خیر، این چیز بدی است، اقتصاد را خراب می کند.»

حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی نیز در توییتر خود این نظرسنجی را منتشر کرد: «سخنرانی  محمود احمدی‌نژاد در اهواز را بیشتر علیه چه کسی می‌دانید؟» و برای پاسخ این سوال، سه گزینه حسن روحانی، خامنه‌ای و اصول‌گرایان را پیشنهاد کرد. ۵۴ درصد پاسخ دهندگان، خامنه ای  را مخاطب سخنان آقای احمدی نژاد دانستند.
ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری از ۲۲ تا ۲۷ فروردین (۱۱ تا ۱۶ آوریل) انجام خواهد شد. پس از آن شورای نگهبان ۱۰ روز فرصت دارد تا با قیچی خود افراد انگشت شمار را از بد و بدتر به نمایش بگذارد .
در صورت رد صلاحیت حمید بقایی، آیا نام احمدی‌نژاد حداقل در طول چهار سال آینده از سپهر سیاسی ایران حذف خواهد شد؟

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا