گوناگون

اسکاتلند رسماً خواستار برگزاری رفراندوم شد

اسکاتلند رسماً درخواست خود برای برگزاری رفراندوم را به دولت بریتانیا ارسال کرد. اسکاتلند مایل به ماندن در اتحادیه اروپاست. رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز طرح اولیه را برای مذاکرات آتی با دولت بریتانیا آماده کرده است.

دولت محلی اسکاتلند با ارسال نامه‌ای به دولت بریتانیا رسماً خواست خود را برای برگزاری رفراندوم اعلام کرد. این رفراندوم پیرامون استقلال اسکاتلند از بریتانیا خواهد بود.

اسکاتلند در سال ۲۰۱۴ نیز رفراندوم مشابه‌ای را برگزار کرد که در آن‌زمان اکثر شهروندان اسکاتلندی رای به ماندن در بریتانیا دادند.

در نامه دولت اسکاتلند آمده است: «مردم اسکاتلند باید این حق را داشته باشند که درباره آینده خود تصمیم بگیرند.» نیکولا استروجن، وزیر اول اسکاتلند پیشتر در این باره با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا گفت‌وگو کرده بود.

پارلمان محلی اسکاتلند در ادینبورگ در روز سه‌شنبه (۲۸ مارس) رای به برگزاری رفراندوم دیگری در این منطقه از بریتانیا داد.

استروجن مایل است که رفراندوم جدید در پاییز ۲۰۱۶ یا در بهار ۲۰۱۹ برگزار شود. رفراندوم نخست در سال ۲۰۱۴ تحت شرایط دیگری برگزار شد که در آن ۵۵ درصد شهروندان اسکاتلند رای به عدم جدایی از بریتانیا دادند. در ۲۰۱۴ دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا بود. او همواره بر ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا تاکید می‌کرد.

اما پارلمان بریتانیا همانند دفعه پیشین باید نخست با برگزاری رفراندوم در اسکاتلند موافقت کند. تنها در این صورت نتیجه رفراندوم در اسکاتلند قانونی و لازم‌الاجرا خواهد بود.

در رفراندومی که برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در ژوئن ۲۰۱۶ برگزار شد، اکثریت شهروندان اسکاتلند رای به ماندن در اتحادیه اروپا دادند. دولت اسکاتلند مایل است که به عضویت خود در اتحادیه اروپا ادامه دهد، اما تنها راه دست‌یابی به این خواست برگزاری رفراندوم و استقلال از بریتانیاست.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا