بین‌المللی

پنجمین دور مذاکرات صلح سوریه در ژنو بدون نتیجه پایان یافت

برای پنجمین بار مذاکرات صلح سوریه در ژنو بدون دستیابی به موفقیت امیدوارکننده پایان یافت. اما استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه همچنان از مذاکرات مطمئن است…

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، استفان دی میستورا جمعه شب ۳۱ مارس / ۱۱ فروردین در ژنو گفت: «در ۹ روز گذشته همه شرکت‌کنندگان در مذاکرات به‌شکل جدی به گفت‌وگو پرداختند.»

نماینده سازمان ملل که در مجموع نسبت به پیشرفت‌های احتمالی آینده در مذاکرات مطمئن است، افزود: «هنوز چندان پیش نرفته‌ایم.»

دی میستورا با بیان این‌که هیچ کس در این زمان انتظار دستیابی به موفقیت را نداشت، گفت: «قطار ایستگاه را ترک کرده، بسیار آرام اما کم کم سرعت می‌گیرد.»

دور پنجم مذاکرات بین نمایندگان دولت سوریه و مخالفان رژیم این کشور، تحت نظارت سازمان ملل روز پنج‌شنبه ۲۳ مارس / ۳ فروردین در ژنو آغاز شد.

در این مذاکرات دو طرف بر روی چهار موضوع حکومت انتقالی، تغییر قانون اساسی، برگزاری انتخابات و اقدام علیه تروریسم گفت‌وگو می‌کنند.

روز پنج‌شنبه ناصر حریری، سرپرست هیئت نمایندگی مخالفان حکومت سوریه در مذاکرات ژنو «رژیم تروریستی» بشار اسد را متهم کرد که از بحث بر سر انتقال قدرت سیاسی طفره می‌رود. او همچنین گفت: «آن‌ها فقط در حرف با تروریسم مبارزه می‌کنند، در حالی که خودِ آن‌ها تروریسم را به منطقه کشاندند. آن‌ها از انواع سلاح‌ها استفاده می‌کنند، مردم را محاصره می‌کنند و علیه مردم سلاح‌های شیمیایی به‌کار می‌برند.»

هیئت نمایندگی رژیم سوریه نیز طرف مقابل را به کارشکنی در مذاکرات ژنو متهم کرد. بشار جعفری، رئیس این هیئت در پایان مذاکرات گفت: «ما امیدوار بودیم که در این دور از مذاکرات به پیشرفتی دست یابیم اما این اتفاق نیفتاد.»

به‌گفته جعفری، هیئت نمایندگی مخالفان تنها خواهان آن بود که «کلیدهای قدرت در سوریه را به آن‌ها بدهیم و این توهمی بیش نیست.»

مخالفان رژیم سوریه نگران تغییر در سیاست آمریکا در قبال سوریه هستند. روز پنج‌شنبه ۳۰ مارس / ۱۰ فروردین، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که ‏دولت این کشور نمی‌تواند بر موضوع برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه تمرکز کند.‏ هیلی گفت: «اولویت ما دیگر این نیست که بر موضوع برکناری اسد متمرکز شویم. »

در ماه مارس ۲۰۱۱ برای نخستین بار اعتراضاتی در دمشق شکل گرفت که بعد این اعتراضات به جنگ در این کشور گسترش یافت. جنگ سوریه تا کنون بیش از ۳۲۰ هزار نفر کشته داشته و بیش از نیمی از جمعیت این کشور را آواره کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا