گوناگون

واکنش به سخنان وزیر دفاع آمریکا: آدرس غلط درباره تروریسم ندهید

در پی سخنان جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا مبنی بر حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم جهانی، سخنگوی وزارت دفاع دولت روحانی در پاسخ گفته است این کشورهای نزدیک به آمریکا هستند که از تروریسم پشتیبانی می‌کنند…

سخنگوی وزارت خارجه دولت حسن روحانی اتهام وزیر دفاع آمریکا مبنی بر حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم را «دادن آدرس‌های غلط در مورد ریشه‌ها و منابع مالی و فکری تروریسم» خواند و در مقابل بدون ذکر نام، متحدان آمریکا در منطقه را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی روز شنبه، ۱۲ فروردین، یکی از دلایل اصلی «ناکارآمدی و عدم موفقیت» در اقدامات بین‌المللی در مبارزه با تروریسم را «دادن آدرس‌های اشتباه و غلط در مورد ریشه‌ها و منابع مالی و فکری تروریسم و انحراف افکار عمومی جهانی و بین‌المللی از کشورهای اصلی حامی تروریسم» دانست.

وی اظهارات وزیر دفاع آمریکا در لندن را «نمونه‌ای تکراری» از این موضوع خواند.

آقای قاسمی به مقامات آمریکایی توصیه کرد که برای مبارزه با تروریسم «برخی کشورهای دوست و نزدیک خود در منطقه را … موظف به قطع و توقف حمایت‌های مالی، فکری و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی » کنند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز جمعه، ۱۱ فروردین، در یک نشست خبری در لندن گفت که ایران همچنان در حال صدور تروریسم در جهان و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی است.

آقای متیس اواسط بهمن ماه نیز در تماسی تلفنی با همتای عربستانی خود ایران را به «مداخله» در امور کشورهای خاورمیانه متهم کرده و اطمینان داده بود که ایالات متحده مقابل این رفتار ایران می‌ایستد.

آمریکا از سال ۱۹۸۴ ایران را به عنوان «حکومتی حامی تروریسم» معرفی کرده است و وزارت خارجه این کشور در آخرین گزارش خود گفته که ایران به کمک مالی، تأمین منابع و راهنمایی به چندین گروه تروریستی و گروه‌هایی که ثبات در خاورمیانه و آسیای مرکزی را تهدید می‌کنند، ادامه می‌دهد.

در مقابل مقامات جمهوری اسلامی بارها عربستان سعودی را به حمایت مالی از گروه حکومت اسلامی (داعش) متهم کرده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او همچنین بارها آمریکا و کشورهای غربی از جمله بریتانیا را متهم کرده‌اند که گروه حکومت اسلامی (داعش) را برای مقابله با جمهوری اسلامی «راه‌اندازی» کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا