حقوق بشر

«بازداشت ۵ بهایی در اصفهان بدون ارائه حکم قضائی»

به گفته‌ی سخنگوی جامعه جهانی بهائیان پنج شهروند بهایی در اصفهان بازداشت شدند که اتهام و نهاد بازداشت‌کننده آنها مشخص نیست. ظاهرا این افراد در تعطیلات نوروز و در محل سکونت‌شان بازداشت شده‌اند. سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان در ژنو می‌گوید پنج بهایی به نام‌های احسان اشتیاق، عنایت نعیمی، فرزاد همایونی، سروش پزشکی و سهراب نقی‌پور صبح روز هشتم فروردین ماه در اصفهان بازداشت شده‌اند….
Afbeeldingsresultaat voor ‫بهایی‬‎

کمپین حقوق بشر در ایران، یازدهم فروردین ماه به نقل از سیمین فهندژ گزارش داد که ماموران پس از ورود به منزل این پنج شهروند بهایی، بعد از تفتیش خانه، برخی از وسایل شخصی را به همراه آنها با خود برده‌اند. سخنگوی جامعه جهانی بهائیان به کمپین گفت: «ما متاسفانه هنوز اطلاعی از نهاد بازداشت‌کننده آنها نداریم. همین طور نمی‌دانیم به چه اتهاماتی آنها دستگیر شده‌اند. فقط می‌دانیم در زمان بازداشت حکم بازرسی و بازداشت را اگر هم داشته‌اند به بازداشت‌شدگان نشان نداده‌اند.» یک منبع آگاه نیز به کمپین حقوق بشر در ایران گفته که پنج بهایی بازداشت شده به زندان اصفهان منتقل شده‌اند اما تاکنون از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. آزار، تعقیب، بازداشت و محرومیت شهروندان بهائی از حقوق شهروندی، از ابتدای انقلاب ۵۷ و در تمام سال‌های گذشته ادامه داشته است. تاکنون گزارش‌های زیادی درباره بازداشت بهائیان، بستن محل کسب آنها و اخراج شهروندان بهایی از اداره‌های دولتی و محروم کردن‌شان از تحصیل منتشر شده است.

جامعه جهانی بهائیان شهریور ماه سال گذشته در نامه‌ی سرگشاده‌ای به رئیس جمهور حسن روحانی خواستار پایان دادن به “سرکوب اقتصادی بهاییان”، رسیدگی فوری به وضعیت آنها و برداشته شدن موانع کسب و کارشان شد. کمپین حقوق بشر در ایران نوشته است: «علیرغم اظهارات حسن روحانی، در مورد آزادی اقلیت‌های مذهبی، در طی نزدیک به چهار سال گذشته ده‌ها بهائی به اتهامات مختلف بازداشت و محکوم شده‌اند و همچنین ده‌ها دانشجوی بهائی به دلیل اعتقاد به مذهب بهائیت از دانشگاه‌های ایران اخراج شده‌اند. در برخی از موارد محل کسب و کارشان پلمب شده است.» در قانون اساسی جمهوری اسلامی بهائیان به عنوان اقلیت مدهبی به رسمیت شناخته نشده‌اند.

اصل ۱۳ این قانون تصریح می‌کند: «ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند.» با این همه در جمهوری اسلامی پیروان اقلیت‌های به رسمیت شناخته شده و حتی مسلمانان سنی‌مذهب نیز از آزار و تعقیب و اعمال محدودیت بی‌نصیب نیستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا