گوناگون

سخنگوی شورای نگهبان: «شرایط ویژه و زمان استثناء» برای اعضای «هیئت مرگ» (تابستان ۱۳۶۷ )

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال هفته نامه مثلث در مورد نامزدی ابراهیم رییسی، عضو هیات نظارت بر انتخابات گفته که او هر وقت که «اراده کرد» و اگر «قرار بر آمدن» داشته باشد باید استعفا دهد؛ «حالا این استعفا هر چه زودتر بهتر»..
به گزارش زیتون،به گفته کدخدایی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری برخلاف دیگر انتخابات «استعفاهای محدود به زمان کمتر است» که این استعفاها نیز «از حیث دخالت در انتخابات است. برای مثال هیچ کدام از افرادی که به نحوی در انتخابات دخیل هستند یا دخالت دارند، حق ندارند ثبت‌نام کنند.»
سخن‌گوی شورای نگهبان گفت بر همین اساس ابراهیم رئیسی «هر وقت اراده کرد که ثبت نام کند، استعفا می‌دهد و ثبت نام می‌کند اینجا دیگر محدودیت زمانی نداریم هر وقت خواست اعلام می‌کند و هیچ منعی ندارد.»
مطابق ماده ۳۷ قانون انتخابات اعضای هیئت اجرایى مرکزی انتخابات، اعم از وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، عضو هیئت رییسه مجلس که به انتخاب مجلس در هیئت مرکزی حضور خواهد داشت و هفت نفر از معتمدان که در هفته جاری مشخص خواهند شد و همچنین اعضای ستاد انتخابات کشور و استانداران نمی‌توانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری باشند.
همچنین اعضای شورای نگهبان، هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و سایر ناظرین نیز برای نامزدی در انتخابات می بایست از سمت خود استعفا نمایند.
کدخدایی درباره احتمال رد صلاحیت حسن روحانی گفت و تاکید کرد که صلاحیت رییس جمهوری محدود به چهارسال است و او برای دوره بعدی باید دوباره تائید صلاحیت شود. او اضافه کرد سخنانش، طرح یک موضوع «کاملا حقوقی» است و نباید از آن برداشت سیاسی شود.
عباسعلی کدخدایی ۱۵ دی ماه سال گذشته نیز گفته بود که این شورا همواره صلاحیت روسای جمهوری «مستقر» را نیز در دوره دوم نامزدی آنان بررسی می‌کند و «هیچ تضمینی» نیست که رییس‌جمهور «مستقر» دوباره تأیید صلاحیت شود.
پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور امروز با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که از ۲۲ تا ۲۶ فروردین ۹۶ ثبت نام از داوطلبان به مدت ۵ روز از زمان صدور دستور شروع انتخابات آغاز می شود.

***

ابراهیم رئیسی کیست؟

کسی که در بزرگترین جنایات جمهوری اسلامی دست داشته

 

https://www.youtube.com/watch?v=Kw5b5SfDIlk

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا