گوناگون

۵ نامزد نهایی ائتلاف اصولگرایان اعلام شدند

ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح، به ترتیب آرا به عنوان ۵ کاندیدای نهایی «جمنا»، انتخاب شدند. ابراهیم رئیسی عامل کشتار هزار نفر از زندانیان سیاسی عقیدتی ایران در تابستان شوم ۶۷ است از طرف رهبری جمهوری اسلامی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ داوطلب شده است…

به نظر می رسد، او به عنوان کاندید اول جناح اصول گرا روانه ی انتخابات شود. کاندیداتوری مقامات بالای حکومتی که در در قتل عام های گسترده زندانیان سیاسی دست داشته اند برای پست های کلید سابقه ای به درازی حکومت جمهوری اسلامی دارد.«زمان داوری خود را انجام می دهد در این عرصه نیز  رئیسی آدم کش بی‌رحمانه متهم است که با پولهای امام رضا آمده است. و مجبور است بیشتر عوام فریبی کند. او سالهاست روی لبه تیغ حرکت می‌کند.»

گزارش ها حاکی از آن است که  این پنج نفر، امروز ۱۷ فروردین و از میان ۱۰ ده نفره  اصولگرا انتخاب شدند که اعضای جمنا، پیشتر به آنها برای حضور در مرحله نهایی گزینش کاندیداهای اصولگرا رای داده بودند.

در میان ۱۰ نفر منتخبان اولیه «مجمع ملی» جمنا، ابراهیم رئیسی بیشتری تعداد آرا را آورده بود و پس از او به ترتیب، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی، حمیدرضا حاجی بابایی، عزت‌الله ضرغامی، سعید جلیلی، مهرداد بذرپاش، علی نیکزاد و رستم قاسمی در جایگاه‌های دوم تا دهم قرار گرفته‌ بودند.

در آغاز جلسه امروز جمنا اعلام شد که سعید جلیلی ‹از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه امتناع کرده› و در نتیجه از فهرست ۱۰ نفره مورد تایید جمنا حذف شده است

در آغاز جلسه امروز جمنا اعلام شد که سعید جلیلی «از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه امتناع کرده» و در نتیجه از فهرست ۱۰ چهره سیاسی مورد تایید جمنا حذف شده تا محسن رضایی – منتخب یازدهم – جای او را بگیرد.

بیانیه ای که در آغاز جلسه منتشر شد تصریح داشت که تمام این ۱۰ چهره پذیرفته اند تابع سازوکار مورد نظر این تشکل باشند.

مطابق بیانیه، آنها متعهد شده‌ بودند به تصمیم نهایی جمنا در این باره که «چه‌تعداد از منتخبان پس از این مجمع در انتخابات ثبت نام کنند، چه تعداد در مناظرات حاضر شوند و نهایتاً کاندیدای نهایی چه‌کسی باشد» پایبند باشند.

منتخبان، همچنین قبول کرده بودند که در تشکیل دولت خود، با جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی و تیم معرفی‌شده از سوی آن همکاری و هماهنگی کنند.

هنوز مشخص نیست که از میان ۵ کاندیدای منتخب جمنا، چند نفر تا مرحله پایانی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ در عرصه رقابت باقی خواهند ماند.

چمران سیاست انتخاباتی جمنا را فاش کرد؛ ۵ نامزد نهایی در مناظره ها از هم حمایت می کنند

به گزارش زیتون ، مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران و عضو هیات رییسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، در دومین مجمع عمومی این تشکل خبر داد که نامزدهای این گروه «تعهد کتبی و اخلاقی» داده‌اند که از نامزد نهایی جمنا در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت کنند.
به گفته چمران این پنج نامزد تا زمان مناظره‌های انتخاباتی در رقابت حضور خواهند داشت و پذیرفته‌اند «در شرایطی که به یک نفر رسیدیم، بقیه به نفع او کنار بروند».
مجمع عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی امروز قرار است پنج نامزد نهایی این تشکل را برای انتخابات ریاست‌جمهوری از میان ده نامزد اولیه انتخاب کند.

«کاندیداتوری» رئیسی

در نشست امروز جمنا، صولت مرتضوی شهردار مشهد و از حامیان ابراهیم رئیسی متولی آستان قدس، «پیام شفاهی» این «عضو هیئت مرگ » را به اطلاع حاضران در نشست رساند که حکایت از نامزد شدن او در انتخابات ریاست جمهوری داشت.

وی با تاکید بر اینکه «به نمایندگی» از آقای رئیسی در نشست جمنا حاضر شده گفت: «نظر به درخواست‌های مکرر و متعدد با اقدامی که ایشان دیروز با ارسال درخواست استعفا از هیات نظارت بر انتخابات کردند، رسماً اعلام پذیرش کاندیداتوری برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را پذیرفتند.»

خبرگزاری فارس، امروز اظهارات عباسعلی کدخدایی سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات را نقل کرده که در مصاحبه با این خبرگزاری از پذیرش استعفای ابراهیم رئیسی از هیات نظارت خبر داده است. اعضای این هیات، طبق قانون امکان نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری را ندارند.

با این حال فارس در خبری جداگانه، اظهارات «یک منبع آگاه» در دفتر ابراهیم رئیسی را نقل کرده که گفته است وی «سخنگویی» برای اعلام کاندیداتوری خود در انتخابات ندارد. وی البته افزوده که آقای رئیسی در «پیامی شفاهی به چندین نفر از اعضای حاضر» در همایش امروز، از «حسن ظن» آنها نسبت به خود تشکر کرده است.

این منبع، که نام او ذکر نشده، همچنین گفته است که متولی آستان قدس، «تصمیم نهایی درباره حضور در انتخابات را اخذ کرده‌ است و در وقت مقتضی بی‌واسطه اعلام خواهد کرد».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا