اخبار

شوراهای شهر و روستا در حاکمیت «فقها» و ماهیت آن

انتخابات پنجمین دورهٔ شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.بر اساس آخرین گزارش ها به‌رغم ثبت نام گستردهٔ داوطلبان،در انتخابات شورای شهر و روستا ، مردم میهن ما بر این باور است که اعتبار ساختاری شوراها، به دلیل اعمال نفوذ و کنترل کارگزاران رژیم در راستای خواست های مردم عمل نمی کنند. ..

بااینکه دورهٔ اول انتخابات شوراهای شهر و روستا با جنبش اجتماعی‌ای عظیم در سطح جامعه همراه بود، اما متأسفانه این روند به‌دلایل گوناگون به‌شکست انجامید.
زمانی که با تدارکات و سازماندهی زیرمجموعه نظامی و امنیتی در کارزار انتخابات هر روز ابعاد وسیع تری به خود می گیرد و پیش بینی می شود که بسیج وسیع سپاه پاسداران، بسیجی ها و مزدوران رژیم برای به میدان آوردن آنها در روز انتخابات، با هدف پنهان کردن انزجار مردم از حکومت اسلامی در حال تدارک است. آغاز مصیبت بار انتخاباتی، که پروژه مدیریت دسته بندیهای حریص و تشنه قدرت و ثروت و شکل دادن به ذوب شدگان در ولایت فقیه تبدیل گردیده است.
تا زمانی که رژیم و نیروهای امنیتی با استفاده از روندهای تعیین صلاحیت کاندیداها و دیگر ترفندها، افراد موردنظرشان را در شوراهای شهری و روستایی دست‌چین می کنند؛ بی تردید ماهیت این شوراها را درکل تغییر داده و آن را از وظایف اصلی دور کرده و تبدیل به ابزار حاکمیت می کنند. تکیه زدن چهره فاسدی همچون قالیباف،با کارنامه‌ سیاهی از شرکت فعال در سرکوب جنبش مردمی در سال های اخیر، بر مسند شهرداری تهران، در طول ۱۲ سال گذشته نشان می‌دهد روندی که می‌توانست نقشی مهم در هموار کردن مسیر اصلاحات به‌نفع مردم داشته باشد، عملاً درخدمت هدف‌های کوتاه و بلندمدت رژیم حاکم درآمده است. چنین جایگاه مقدس مردمی، تبدیل به مکان دزدان و اختلاس یون می شود.
ساختار سیاسی حاکم بر رژیم فقها مکانی را در کلان شهر ها ایجاد کرده است که هر یک از جناح ها به طور جداگانه سهم ویژه ای از قدرت انحصاری را برای خود مطالبه می کنند و بدینگونه صحنه از پیش تعین شده را بدون هیچ پنداشتی از سناریوی جدید، بر هم زده اند. به‌رغم ثبت نام گستردهٔ داوطلبان، موضوع مهم در این‌ انتخابات، نبودِ باور عمومی به توانایی شوراها در تأثیر گذاری بر امور اجرایی، در راستای خواست های مردم، و اعتبار ساختاری شوراها به دلیل اعمال نفوذ و کنترل کارگزاران رژیم است .
انتخابات شوراهای شهر و روستا در صورتی می‌تواند از سوی مردم استقبال شود که نقش و اثرِ جنبش‌های اجتماعی در آن کاملاً محسوس باشد. ارتجا حاکم با درک این خطر، در روزهای پیش رو برای حفظ نهاد «ولایت» تلاش بیشتری خواهد کرد. زیرا آنان ازبی تفاوتی مردم به انتخابات بیشتر می ترسند. با هدف ایجاد رعب و وحشت در صفوف جنبش مردمی، و خصوصا دگراندیشان مذهبی که بیش از پیش نهاد «ولایت» را مورد سئوال قرار می دهند، سازمان دهی کرده و در پی آن توپخانه سنگین چماق داران مطبوعاتی ارتجاع همچون کیهان در باره ضرورت حفظ «خط قرمزها» دفاع از «ولایت» کارگزار گسترده ای را بر ضد دگر اندیشان و نیروهای مترقی ‌آغاز خواهد کرد.
اکنون سال هاست که با توجه به اهمیت جنبش مردمی ،ضرورت گسترده و تشدید مبارزه ، نوک حمله پیکان به نقطه حساس استبداد حاکم یعنی نهاد «ولایت فقیه» و« ولی آن» با تشکیل جبهه واحد ضد دیکتاتوری برای آزادی، صلح، استقلال، عدالت اجتماعی، و طرد رژیم «ولایت فقیه»مطرح می شود. جنبش مردمی از توان و نیروی عظیمی بهره مند است و باید این نیروی عظیم حاضر در صحنه را سازمان دهی کرد و پیکار بر ضد «نقطه بسیار حساس » ارتجاع، تاریک اندیشی و رژیم قرون وسطایی حاکم را گسترش داد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا