گوناگون

ستاد مبارزه با مواد مخدر خریدوفروش کودکان را تأیید کرد

علی مؤیدی، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، در بخش دیگری از سخنان خود با تأیید خریدوفروش کودکان زنان معتاد، به‌ویژه در محله شوش تهران گفت: ما از قبل اخباری را در این زمینه داشتیم، بعد از رسانه‌ای‌شدن این مبحث، از سوی عضو شورای شهر دو تیم مجرب برای شناسایی دیگر مناطق آلوده در شوش اعزام شدند و یک تیم هم موظف به شناسایی افرادی شد که به ‌عنوان دلال اقدام به ترغیب زنان معتاد به بارداری می‌کنند.

اما به آن کیفیتی که در گزارش‌ها مطرح شد، نبود؛ بااین‌حال این کلونی‌ها مشخص شد و برخوردهای لازم انجام‌شده است. در آینده‌ای نزدیک نتایج برخورد با آنها به مردم ارائه می‌شود. سردار مؤیدی درباره جمع‌آوری معتادان متجاهر در محله هرندی و پراکنش این معتادان در همه شهر و به‌ویژه در حاشیه اتوبان‌ها گفت: پدیده‌ای که ما در سطح کشور با آن روبه‌رو هستیم، منحصر به ایران نیست؛ در خیلی از کشورها و در پایتخت‌های دیگر کشورها هم معتاد متجاهر وجود دارد؛ اما این باعث نمی‌شود ما معتادان را در سطح شهر رها کنیم. رویکرد ما، ساماندهی این افراد است؛ هر چقدر به آخر ۹۵ نزدیک شدیم، نظم و رسیدگی به معتادان متجاهر بهتر و بیشتر ‌شد. اوج این همدلی در ایام نوروز بود که بخش اعظمی از نقاط آلوده پاک‌سازی شده و درحال‌حاضر بیش از ٢٠ ‌هزار نفر معتاد متجاهر در حال نگهداری هستند که این رقم در سه سال گذشته بی‌نظیر بوده است. وی درباره هزینه نگهداری معتادان متجاهر گفت هزینه نگهداری معتادان متجاهر بسیار سر‌سام‌آور است. قانون می‌گوید یک معتاد باید سه ماه نگهداری شود تا خانواده مسئولیت او را بپذیرد. مؤیدی در بخش دیگر از سخنان خود گفت: شیوع‌شناسی بین دانش‌آموزان انجام شده است. اگر مبادی قانونی اجازه بدهند، آمار و اطلاعات درباره آمار اعتیاد دانش‌آموزان معتاد ارائه می‌شود. آمار دانش‌آموزان معتاد نگران‌کننده نیست؛ آماری که ارائه می‌شود درست نیست. تلاشی که در بحث ارائه کتاب‌ها انجام می‌دهیم، ایجاد امنیت روانی بین دانش‌آموزان و خانواده‌های آنهاست؛ محیط دانش‌آموزی و دانشجویی حساس است و به محض اجازه از دستگاه‌های ذی‌ربط آمار آن را در اختیار همه قرار می‌دهیم؛ البته بعید می‌دانم این آمار تا قبل از انتخابات اعلام شود.
وی درخصوص حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر نیز صراحتا اعلام کرد: مسئله حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر مطرح نیست و به رسانه‌ها تذکر می‌دهم که این مسئله را بی‌اساس و بدون منطق اعلام و مطرح نکنند؛ زیرا برخی رسانه‌ها درصدد فراهم‌کردن فضا برای قاچاقچیان هستند؛ بااین‌حال اعلام می‌کنم نه مجلس، نه دستگاه قضا و نه دولت به دنبال حذف اعدام‌ها نیستند، بلکه به دنبال اصلاحاتی درخصوص مجازات مجرمان مواد مخدر هستند؛ اما حذف اعدام‌ها مطرح نیست و صورت نخواهد گرفت. قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: با اصلاح قانون اعدام قاچاقاچیان مواد مخدر موافق هستم، اما با حذف این اعدام‌ها، نه من و نه هیچ دلسوزی موافق نخواهد بود و اجازه آن را نخواهد داد.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا