حقوق بشر

آمار اعدام عفو بین الملل برای سال ۲۰۱۶: ایران عامل ۶۶ درصد از کل اعدام‌های تایید شده در منطقه است

ایران به تنهایی حداقل ۵۶۷ نفر را اعدام کرده که معادل ۶۶ درصد از کل اعدام‌های تایید شده در منطقه است. سازمان عفو بین الملل اعدام دست کم دو متخلف جوان را تایید و گزارش‌هایی مبنی بر اعدام ۵ متخلف نوجوان دیگر دریافت کرده است.

دست کم ۷۸ نفر که در زمان ارتکاب جرم زیر سن هجده سال داشتند در صف اعدام در این کشور باقی مانده‌اند. رقم واقعی احکام اعدام‌ احتمالا بسیار بیش‌تر است زیرا عفو بین الملل معتقد است تعداد کثیری احکام اعدام در ایران صادر شده است. اما عدم شفافیت در سیستم قضایی ایران مانع از آن می شود که این نهاد بتواند رقم حداقلی معتبری از تعداد احکام اعدام این کشور اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جیمز لینچ، مدیر تیم تحقیقی عفو بین الملل در خصوص اعدام گفت: «چهار کشور از ۶ کشور اول جلاد جهان؛ ایران، عربستان سعودی، عراق و مصر؛ از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستند که نرخ اجرای اعدام در آن‌ها به طرز هراس آوری بالا باقی مانده است.»

«وقتی چین را کنار بگذاریم، تعداد اعدامها در خاورمیانه و شمال آفریقا تقریبا ۸۳ درصد از کل اعدام‌ها در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد. کشورهای این منطقه که به اعدام کردن ادامه می‌دهند باید انزوای خود را تشخیص دهند و استفاده از این مجازات معیوب و بی‌رحمانه را متوقف کنند.»

«بسیاری از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا با وجود این‌که شواهدی دال بر این که مجازات مرگ از جرائم خشن جلوگیری کند، وجود ندارد، برای توجیه استفاده از مجازات اعدام ادعا می‌کنند که عمل آن‌ها برای مقابله با تهدیدهای امنیتی جدی است. واقعیت این است که بسیاری از کسانی در سراسر این منطقه اعدام می‌شوند از اقشار فقیر و به حاشیه‌ رانده شده هستند و در صدها پرونده حکم اعدام برای جرائم غیر خشونت‌آمیز صادر شده است.»

دست کم ۸۶۵ مورد اعدام در سرتاسر خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۶ اجرا شده که در مقایسه با ۱۱۹۶ مورد در سال ۲۰۱۵، ۲۸ درصد کاهش یافته است. ایران به تنهایی حداقل ۵۶۷ نفر را اعدام کرده که معادل ۶۶ درصد از کل اعدام‌های تایید شده در منطقه است. سازمان عفو بین الملل اعدام دست کم دو متخلف جوان را تایید و گزارش‌هایی مبنی بر اعدام ۵ متخلف نوجوان دیگر دریافت کرده است. دست کم ۷۸ نفر که در زمان ارتکاب جرم زیر سن هجده سال داشتند در صف اعدام در این کشور باقی مانده‌اند.

ایران، عربستان سعودی و عراق با هم مسئول ۹۵ درصد اعدام‌های ثبت شده در خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۶ هستند. احکام اعدام در ایران، عراق و عربستان سعودی به طور دائم بعد از محاکمه‌های به شدت ناعادلانه که اغلب به «اعتراف‌های» به دست آمده تحت شکنجه و دیگر بدرفتاری‌ها استناد کردند، صادر شدند.

در سراسر منطقه، دست کم ۷۶۴ حکم اعدام در ۱۴ کشور مختلف صادر شد. رقم واقعی احکام اعدام‌ احتمالا بسیار بیش‌تر است زیرا عفو بین الملل معتقد است تعداد کثیری احکام اعدام در ایران صادر شده است. اما عدم شفافیت در سیستم قضایی ایران مانع از آن می شود که این نهاد بتواند رقم حداقلی معتبری از تعداد احکام اعدام این کشور اعلام کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا