گوناگون

ترکیه ساخت دیوار مرزی ۵۵۶ کیلومتری با سوریه را به پایان رساند

برج‌های نگهبانی، بلوک‌های سیمانی و سیم‌های خاردار. ساخت دیوار مرزی ۵۵۶ کیلومتری ترکیه با سوریه به پایان رسید. این تأسیسات برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان و کسانی برقرار شده که قصد ورود غیرقانونی به ترکیه را دارند.

وزارت دفاع ترکیه در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که این کشور کار ساخت دیوار مرزی با همسایه‌ی جنگ‌زده‌ی خود سوریه را به پایان رسانده است.

به گزارش رسانه‌ها، این دیوار برای جلوگیری از ورود قاچاقچیان و کسانی ساخته شده که به شکل غیرقانونی می‌خواهند از مرز ترکیه عبور کنند.

انتقاد مدافعان حقوق بشر

مدافعان حقوق بشر به ساخت این دیوار مرزی نگاهی انتقادی دارند، زیرا بدین‌شکل از ورود پناهجویان و آوارگانی که برای نجات جان خود از مناطق جنگی می‌گریزند، جلوگیری می‌شود.

بنا به اطلاع شرکت ساختمان‌سازی دولتی “توکی” که در ساخت این دیوار سهیم بوده، این تأسیسات مرزی از جنوب و جنوب شرقی ترکیه، یعنی از استان‌ها و شهرهای ختای، کیلیس، شانلی‌اورفه، ماردین، شرناق و غازی عینتاب می‌گذرد.

در وبسایت این شرکت دولتی آمده است، دیوار از بتون پیش‌ساخته و جابه‌جاشونده ساخته شده و اجزای آن قابلیت انتقال و برقرار شدن در جاهای دیگر را دارند.

ترکیه دیوار مرزی خود با سوریه را به طول ۵۵۶ کیلومتر و ارتفاع  ۳ متر ساخته است؛ دیواری که با سیم خاردار احاطه شده و از برج‌های نگهبانی نیز برخوردار است.

ترکیه حدود ۹۱۱ کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد. اروپا در گذشته همواره دولت ترکیه را به خاطر سهل‌انگاری در کنترل مرزهایش مورد انتقاد قرار داده است. آنکارا متهم می‌شد که به خاطر همین سهل‌انگاری‌ها، جهادگرایان می‌توانند از طریق ترکیه به سوریه رفته و به “دولت اسلامی” (داعش سابق) بپیوندند.

در این میان ارتش ترکیه نیروهای “خلافت اسلامی” (داعش) را به طور کامل از مرزهای خود رانده است. بخشی از مناطق مرزی سوریه با ترکیه تحت کنترل ارتش ترکیه و شورشیان مورد حمایت این کشور و بخشی دیگر در کنترل شبه‌نظامیان کرد است.

بدین ترتیب مرز ترکیه با سوریه بسته شده است، اما پناهجویان زخمی سوری کماکان می‌توانند برای درمان به ترکیه منتقل شوند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا