ورزشی

الکساندر نورى: موفقیت یک ایرانى‌تبار در مقام سرمربى فوتبال بوندس‌لیگا

الکساندر نورى ٣٧ ساله با سرمربى‌گرى تیم بحران‌زده “وردر برمن” از هفته‌هاى نخست فصل جارى فوتبال بوندس لیگاى آلمان و هدایت موفق این تیم در بازیابى ثبات دوباره، به پدیده‌اى جالب در فوتبال حرفه‌اى آلمان تبدیل شده است.

الکساندر نورى از نمونه هاى برجسته نسل جدید مربیان موفق فوتبال حرفه‌اى آلمان به شمار مى‌رود. او که فرزند پدری ایرانى و مادری آلمانى است، فرشته نجات تیم نامدار “وردر برمن” از سقوط به بوندس لیگاى ٢ آلمان است.

نورى در دوران فعالیت خود در نقش فوتبالیست حرفه‌اى چهره مطرحى در فوتبال آلمان نبود و بیشتر در لیگ‌هاى دسته ٣ و دسته ۴ آلمان فعالیت داشت.

حضور در تیم‌هاى فا.اف.ال اوسنابروک، فا.اف.ب. اولدن‌بورگ، هول‌شتاین کیل، کا.اف.ث. اوردینگن و همچنین تیم دوم وردر برمن، از ایستگاه‌هاى اصلى الکساندر نورى در فوتبال آلمان بودند. او همچنین یک فصل نیز در تیم سیاتل ساندرس در لیگ حرفه‌اى ایالت متحده آمریکا عضویت داشت.

شروع با تیم‌هاى ملى فوتبال نوجوانان آلمان

الکساندر نورى در سال ١٩٧٩ میلادى در شهر “بوکسته‌هوده” در شمال آلمان در نزدیکى هامبورگ متولد شد. او فوتبال را در سنین کودکى در تیم‌هاى پایه زادگاه خود آغاز کرد.

با بروز استعداد نورى او به تیم‌هاى ملى نوجوانان زیر ١۵ سال و زیر ١۶ ساله‌هاى آلمان دعوت شد و سرانجام با پیراهن تیم ملى آلمان و “عقاب فدرال” بر روى سینه، در میادین بین‌المللى حضور یافت.

نورى در سن نوجوانی توسط استعدادیابان باشگاه وردر برمن “کشف” شد و به آکادمى این باشگاه پیوست تا با حضور در تیم‌هاى زیر ١٩ سال و زیر ١٧ سال برمنى‌ها، به آینده فوتبال حرفه‌اى خود امیدوارتر شود.

این ورزشکار آلمانى-ایرانى سرانجام در سال ١٩٩٨ میلادى موفق به دریافت قرارداد به عنوان فوتبالیست حرفه‌اى در تیم بزرگسالان وردر برمن نیز شد، اما نتوانست نقشى در این تیم در عرصه بوندس لیگا ایفا کند.

صعود چشمگیر نورى در پله‌هاى مربى‌گرى

زندگى مربى‌گرى الکساندر نورى در سال ٢٠١١ میلادى در سمت مربى بدنساز تیم دسته چهارمى فا.اف.ب. اولدن‌بورگ آغاز شد. او ٢ سال بعد به عنوان سرمربى این تیم نیز برگزیده شد.

نورى سپس در تابستان سال ٢٠١۴ میلادى در نقش کمک‌مربى در تیم‌هاى بزرگسالان و زیر ٢٣ ساله‌هاى وردر برمن، دوباره به استخدام این باشگاه در آمد. او فقط ٣ ماه بعد از آن، مسئولیت سرمربى‌گرى تیم زیر ٢٣ ساله‌هاى وردر برمن را هم پذیرفت و با تیم خود در پایان فصل به لیگ حرفه‌اى دسته ٣ آلمان نیز صعود کرد.

نورى سپس در فصل بعد موفق شد که با تیم خود در لیگ ٣ فوتبال آلمان باقی بماند. وى همزمان با حضور ١۵ ماهه در آکادمى سرمربى‌گرى ارشد فدراسیون فوتبال آلمان، با قبولى در امتحانات نهایى و کسب “پرولیسانس”، به بالاترین مدرک مربى‌گرى در فوتبال جهان نیز دست یافت.

سرانجام در سپتامبر سال ٢٠١۶ میلادى با برکنارى “اسکریپنیک” از سمت سرمربى تیم وردر برمن در بوندس لیگا، الکساندر نورى سرمربى این تیم شد. وردربرمن سپس با سرمربى آلمانى-ایرانى خود، رفته رفته و با نفسی بلند، از قعر جدول بوندس لیگا فاصله گرفت و حال با قرار گرفتن در رده‌هاى وسط جدول، از خطر شدید سقوط به لیگ پائین‌تر گریخته است.

در ذوق و سلیقه همچنان ایرانى

الکساندر نورى در گفت‌وگوهایش اغلب با غرور از ریشه ایرانى خود سخن مى‌گوید. او با اشاره به مهارت محدود خود در صحبت به زبان فارسى، شخصیت خود را به عنوان ترکیبى از فرهنگ آلمانى و ایرانى توصیف مى کند.

اما ذوق و سلیقه نورى در مسائل بنیادین زندگی مانند خوراک کاملا ایرانی باقی مانده و او همچنان بر غذاهاى ایرانى به عنوان انتخاب اول خود تأکید می‌کند.

فرید اشرفیان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا