گوناگون

سودای قدرت! چه کسی به احمدی نژاد توصیه کرد که کاندیدا بشود؟

سئوال ها در مورد اینکه چرا محمود احمدی نژاد که اصولاٌ تا چند روز پیش هیچ صحبتی از کاندیدا شدنش نبود پا در عرصه کارزار انتخابات گذاشته است، هنوز ادامه دارد. به نظر برخی از منتقدان او و سیاستمداران کشور احمدی نژاد با این کار خود بسیاری از قرار ها را بهم زده است. برخی ها حتی معقدند او از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت خواهد شد. واکنش ها به ثبت نام احمدی نژاد حتی از سوی حامیان و دوستان او هم جالب توجه است، چراکه از آمدن او انتقاد کرده و حتی خواهان انصراف وی شده اند. ولیکن سئوال اصلی اینست:
چه کسی به احمدی نژاد توصیه کرد که کاندیدا بشود؟
Afbeeldingsresultaat voor ‫احمدی نژاد با خامنه ای‬‎

احمدی نژاد در صحبت های خود به طور غیر مستقیم به خامنه ای  به عنوان مشوق خود برای شرکت در انتخابات اشاره می کند.  آیا این واقعیت دارد و اگر آری، چرا؟  و اینکه تبعات این امر چه خواهد بود؟  احمدی نژاد شش ماه قبل در نامه اش با صراحت از “تبعیت از توصیه خامنه ای” سخن گفته و حتی اعلام کرده بود که “از کاندیدایی هم حمایت نخواهد کرد”.  اما چه شده است که در روزهای اخیر کسی کههمیشه  گوش به فرمان «ولی فقیه» ناگهان تغییر نظر میدهد و با پاسخ های غیر قابل باور به توجیه رفتار خود میپردازد.

روزنامه سیاست روز  امروز پنبجشنبه ۲۴ فروردین اشاره کرده است که پس از آن که احمدی نژاد با حضور در وزارت کشور ثبت نام میکند، خبرنگاری از او میپرسد، آمدن شما برای حمایت از آقای بقایی کافی بود، دیگر چرا ثبت نام کردید؟ و احمدی نژاد نیز پاسخ میدهد: شما در یک مقطعی وقتی به پزشک مراجعه میکنید، او به شما میگوید آب نخور. اما وقتی شش ماه دیگر مراجعه میکنید به شما میگوید آب بخور.   به نظر می رسد که پزشک مورد اشاره آقای احمدی نژاد رهبر حکومت اسلامی و آقای خامنه ای باشد!  اگر این نتیجه گیری درست باشد، باید سئوال کرد که «ولی امر مسلمین» به چه دلیلی رهنمودی این چنینی به شخصیتی مانند احمدی نژاد داده است.  سئوال های مهم بعدی می توانند به قرار زیر باشند:  

  • مقام های مسئول نگران عدم استقبال وسیع رای دهندگان از انتخابات این دور بودند و این در رابطه با برنامه های حکومت اشکال های سیاسی ویژه ای ایجاد می کرد. آیا ورود احمدی نژاد به منظور گرم کردن تنور انتخابات است که با توجه به مشکلات سیاسی و متفاوتی که دو کاندیدای عمده مطرح، روحانی و رئیسی، می توانست صورت نیذیرد.  این مشخص است که رهبران حکومت اسلامی به دلایل عدیده ای بالا بودن تعدادشرکت کنندگان در یک انتخابات کنترل شده را عنصر مهم و استراتژیک در کسب مشروعیت نظام قلمداد می کنند.  مهدی فضائلی، یک کارشناس رسانه و مسایل سیاسی اصولگرا با اما و اگر در این رابطه امروز در روزنامه «سیاست روز» اظهار داشته است:  “به هرحال،ورود مجدد (و باواسطه) آقای احمدی نژاد به صحنه رقابت های انتخاباتی اگر به نشاط بیشتر انتخابات و آگاهانه تر شدن انتخاب مردم بینجامد، نکته مثبتی خواهد بود…”
  • آیا این حقیقت دارد که احمدی نژاد میتواند توازن قوای کنونی بین دو جناح اصلی قدرت را به نفع یک طرف بر هم بزند؟ چگونه؟  خبر های اعلام شده  در دو روز گذشته ۹۰ درصد تیترها و بحث های رسانه های مجازی تحت الشعاع اعلام کاندیداتوری احمدی نژاد بوده است.
  • بیت رهبری تشخیص داده است که ضروری است رئیسی قبل از موعد برگماری و احراز مقام جانشینی ولی فقیه حتماٌ تجربه سیاسی در سطح کلان را کسب کند و این امر نیز جز از طریق یک دوره ریاست جمهوری و آنهم با رای بالای “مردم” در شرایط موجود ممکن نمی باشد.   ولیکن با توجه به سابقه سیاه رئیسی و نقش برجسته او در «کمیسیون مرک» در فاجعه ملی سال ۱۳۶۷ که آیت الله منتظری آن را “جنایت تاریخی” خواند، بدون وارد کردن فاکتوری برای جذب علاقه “مردم” برای شرکت در انتخابات ممکن نمی شد.  احمدی نژاد هنوز هم میتواند با هوچی گری و وعده و وعید آرای بخش  از مناطق محروم  و اقشار رها شده به حال خود در عمق فقر و فلاکت در حاشیه شهرها را بسوی شعارهای بیت رهبری جلب کند. آیا احمدی نژاد نقش محلل را در این انتخابات بازی خواهد کرد که ممکن شود رئیسی در دور دوم به کرسی بنشیند؟
  • آیا احمدی نژاد پس از هوچی گری و ایجاد گرد و غبار در روند انتخابات در شرایطی که رد صلاحیت شود همه هواداران بسیج شده خود را به رای به بقائی و یا مستقیماٌ به رئیسی فرا بخواند؟  او قویاٌ مطمئن است که بقائی رد صلاحیت نخواهد شد.
  • آیا احمدی نژاد نقش خود در انتخابات را منوط به وضعیت بقائی و تائید صلاحیت او در آن کرده است؟  به این معنی که اگر صلاحیت بقایی احراز نشود احمدی نژاد خود را وارد رقابت انتخاباتی خواهد کرد، اگر بقایی احراز صالحیت شود او با حمایت از معاونت سابق خود برای پیروزی تلاش خواهد نمود.
  • بیت رهبری پس از تشویق رئیسی به وارد شدن به عرصه انتخابات با معضل بیرون آوردن او از صندوق های رای روبرو شده و به این نتیجه رسیده است که با توجه به «سونامی» کاندید شدگان و اینکه رئیسی کلاٌ در میان توده های  مردم ، به ویژه  در میان تحصیل کرده ها ، سیاسیون و فعالان جنبش  در رسانه های مجازی کاملاٌ منفور و مردود است، این مسئله مشکل می باشد و لذا برای اینکه در شرایط حاضر در منطقه و فشارهای دولت ترامپ بتواند بازی را ادامه دهد .  آیا احمدی نژاد از حالا به عنوان یکی از دو کاندیدای بیت رهبری در مرحله اول انتخابات نقش ایفا خواهد کرد؟  
  • چکیده گزارش آناهیتا کیهان در سایت اندیشه نو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا