ورزشی

پرسپولیس چگونه قهرمان لیگ برتر شد

روند صعودی پرسپولیس از دو سال و نیم پیش آغاز شد و با کمترین اعتصاب و احکام مخرب فیفا جلو آمد تا در نهایت سه هفته مانده به پایان مسابقات لیگ برتر، عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

قهرمانی پرسپولیس نه در این فصل که از زمانی رقم خورد که مسئولان باشگاه بالاخره پذیرفتند خرید خوب، قیمت بالایی هم دارد. وزارت ورزش که آن روزها به شدت تحت فشار هواداران بود محمدحسین نژاد فلاح را مامور کرد تا برای مذاکره با برانکویی که ممنوع الخروج از ایران بود و بدهی مالیاتی داشت از ایران خارج شود و پای میز مذاکره با پرفسوری بنشیند که کارنامه ای درخشان داشت. کارنامه ای که جام جهانی دیده بود، قهرمان کرواسی شده بود، در چین و عربستان درخشیده بود و فضای فوتبال ایران را به خوبی می شناخت.

قهرمانی از دو سال و نیم قبل کلید خورد
نژاد فلاح به نتیجه رسید و البته هزینه زیادی بابت پرداخت بدهی مالیاتی پرداخت کرد. با این وجود برانکو از همان روزهای اول کار را شروع کرد و در اولین قدم ها پیام صادقیان و گابریل ها و محمد نوری ها را از تیم کنار گذاشت اما با این وجود هواداران پای او ایستادند. او در ادامه و در همین اواخر رامین رضاییان را هم از تیم کنار گذاشت و باز هم جلوتر رفت تا تیم خودش را به بی حاشیه ترین و قوی ترین تیم دهه اخیر تبدیل کند و نتیجه همه آن اعتمادها به مرد کارنامه دار این شد که وی پرسپولیس را قهرمان کرد.

مدیریت خوب طاهری
او البته در این مسیر تنها نبود و اگر مدیریت علی اکبر طاهری در کنار وی قرار نمی گرفت مطمئن باشید نه او که هیچ مربی دیگری نمی توانست این تیم را قهرمان کند. از عوامل قهرمانی پرسپولیس حتما باید به نقش محمود خوردبین و کریم باقری هم اشاره کرد که کارشان را درست انجام دادند. با این وجود برخی موارد وجود داشت که منجر به ضعف هایی در پرسپولیس شد و البته نتیجه آن را در لیگ قهرمانان آسیا می توان دید؛ آنجا که پرسپولیس از منظر نیروی انسانی کم آورد و نتوانست موفقیت هایش را در همه عرصه ها تداوم ببخشد.

طاهری البته در درآمد زایی و تقسیم پول عالی کار کرد تا جایی که برخی منابع خبری از پرداخت بیش از هفتاد درصد قرارداد به بازیکنان خبر می دهند که در مقایسه با تیم های دوم و سوم جدول رده بندی حداقل ۲۰ درصد بیشتر است.

تقسیم درست پول که جلوی اعتصاب و تحریم را گرفت
این حرکت طاهری در درآمد زایی و تقسیم درست پول منجر به این شد که این تیم نه اعتصاب داشته باشد، نه حکم فیفا را دریافت کند و پنجره نقل و انتقالاتی اش بسته شود، این اتفاقی بود که هم برای استقلال و هم برای تراکتور سازی که رقبای این تیم بودند رقم خورد آن هم در حالی که همگان خیال می کردند این تهدید بیش از همه دیگران برای پرسپولیس وجود دارد اما طاهری با بستن ۱۲ پرونده باز در فیفا طلبکاران را یکی یکی کنار زد تا برانکو بتواند با بازیکن سازی آرام آرام تیم را به بهترین وجه بسازد و در نهایت در دیدار با ماشین سازی با دو گل قهرمانی را در لیگ برتر جشن بگیرد.

سازندگی برای تیم ملی
برانکو و طاهری حتی برای تیم ملی ایران هم سازندگی خوبی داشتند. آنها تقریبا وقتی این تیم را در اختیار گرفتند تنها دو بازیکن از پرسپولیس در تیم ملی ایران بودند که پس از یک سال و نیم این عدد به ۶ و حتی هفت بازیکن در تیم ملی رسید. در واقع همه چیز درست جلو رفت و ردای قهرمانی دوخته شد تا بدون هیچ غافلگیری پرسپولیس با کمترین تنش و حاشیه سازی قهرمان لیگ برتر شود آن هم در هفته ۲۷ یعنی سه هفته پیش از پایان لیگ برتر.

مشکلات مشکل ساز
پرسپولیس در این راه البته بدون مشکل نبود و اشتباهاتی هم داشت، درگیری های زیاد با کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی یا گرفتن دو بازیکن اوکراینی که عملا به درد این تیم نخوردند شاید عواملی بود که به پرسپولیس ضربه زد و البته مسیر صعود از لیگ قهرمانان را سخت تر کرد. بازگرداندن طارمی و رامین رضاییان تحت فشار هواداران هم در نوع خود اشکالاتی به وجود آورد که منجر به بر هم خوردن تمرکز این تیم در امارات شد و رضاییان را از این تیم دور کرد.

سال آینده
برای سال آینده هم پرسپولیس شرایط خوبی دارد. کافی است بدانید که در این تیم کامیابی نیا و سروش رفیعی تنها بازیکنانی هستند که از هسته مرکزی این تیم هنوز قراردادشان را تمدید نکرده اند که مقایسه این موضوع با استقلال و تراکتور سازی که اولی ۱۱ بازیکن بدون قرارداد دارد و تراکتور سازی هم با پنجره بسته تابستانی مواجه است نشان می دهد این تیم برای سال بعد هم می تواند مدعی و مدافع عنوان قهرمانی خود باشد. باید دید شرایط چگونه جلو می رود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا