گوناگون

رفراندوم در ترکیه در حالی آغاز شد که کردها می خواهند آنرا به دادگاهی برای دولت تبدیل کنند

رفراندوم قانون اساسی ترکیه آغاز شد. در این رفراندوم بیش از ۵۵ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند. بایدمیر نیز در آمتینک نه به رفراندام گفت: فردا تنها یک رفراندوم نیست، در عین حال یک دادگاه است…
Kaart van Turkije

فردا هنگام رفتن به پای صندوق های رای، اتفاقات سور، جزیره و نصیبین را نباید فراموش کنیم. طاهر الچی را نباید فراموش کنیم. شهرهایی که با توپ و تانک بر سرمان خراب شده است را نباید فراموش کنیم. صلاح الدین دمیرتاش، فیگن یوکسکداغ، فرات آنلی، گولتن کیشاناک را نباید فراموش کنیم.

به گزارش روزنامه جمهوریت، رفراندوم قانون اساسی جمهوری ترکیه بعد از مدت ها بحث و گفتگو امروز از ساعت ۰۸:۰۰ به وقت محلی آنکارا آغاز شده و تا ساعت ۱۷:۰۰ ادامه خواهد داشت.
۵۵ میلیون و ۳۱۹ هزار و ۲۲۲ واجد شرایط رای دادن در ۱۶ هزار و ۱۴۰ صندوق دایر در سراسر ترکیه آرای «آری» یا «نه» را به صندوق ها خواهند انداخت و سرنوشت قانون اساسی جدید ترکیه را تعیین خواهند کرد.
لازم به ذکر است، انتخابات در برخی استان های ترکیه به خصوص استان های کردنشین این کشور از جمله دیاربکر، آگری، سرت، تونجلی، شانلی اورفا، وان، شرناخ، باتمان، ایغدیر و … یک ساعت زودتر نسبت به بقیه استان ها شروع شده و یک ساعت نیز دیرتر به اتمام خواهد رسید.

در همین رابطه در آخرین میتینگ حزب دموکراتیک خلق ها سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها در میتینگ حزبش در دیاربکر گفت: فردا هنگام رای دادن، کردها حوادث سور، جزیره و نصیبین را فراموش نمی کنند.

به گزارش کوردانه به نقل از فرات نیوز، میتینگ حزب دموکراتیک خلق ها در یک روز مانده به رفراندوم ترکیه در میدان استاسیون دیابکر با سخنرانی پروین بولدان رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها در پارلمان ترکیه و عثمان بایدمیر، سخنگوی این حزب برگزار شد.

بولدان در سخنان خود در این میتنیگ عنوان کرد: حزب عدالت و توسعه در یک سال اخیر هرگونه خشونت، ظلم و فشار را علیه کردهای ترکیه انجام داده است. ما فردا به آنکارا پیام خواهیم داد و به تمام ظلم ها در صندوق رای نه خواهیم گفت. تنها چیزی که حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی به این کشور خواهند آورد همانگونه که خودشان نیز گفته اند اعدام خواهد بود.

بولدان گفت: روسای مشترک حزب، نمایندگان و روسای شهرداری ها به گروگان گرفته شده اند. ۱۶ سال است که کردها به حزب عدالت و توسعه رای داده و باعث شده اند تا این حزب در اقتدار بماند. به شما قول می دهم، فردا همین کردها خواهند بود که دست حزب عدالت و توسعه را از اقتدار کوتاه خواهند کرد. فردا کردها به حزب عدالت و توسعه درسی مهم خواهند داد.

بایدمیر نیز در سخنان خود اظهار کرد: فردا تنها یک رفراندوم نیست، در عین حال یک دادگاه است. فردا هنگام رفتن به پای صندوق های رای، اتفاقات سور، جزیره و نصیبین را نباید فراموش کنیم. طاهر الچی را نباید فراموش کنیم. شهرهایی که با توپ و تانک بر سرمان خراب شده است را نباید فراموش کنیم. صلاح الدین دمیرتاش، فیگن یوکسکداغ، فرات آنلی، گولتن کیشاناک را نباید فراموش کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا