گوناگون

تاکتیک های در حال تغییر – توضیحات اسحاق جهانگیری در مورد ورود وی به صحنه انتخابات کنترل شده ۱۳۹۶

قابل توجه است که اسحاق جهانگیری در اسفندماه گذشته با خامنه ای جلسه ای داشت که یکی از موضوع های آن آینده نظام پس از مرگ رفسنجانی بود. به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، ثبت نام نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری،تراژدی بزرگ این انتخابات، مثل سایر انتخابات در جمهوری اسلامی این بود که  هیچ یک از رهبران احزاب مخالف، رهبران جنبش کارگری، فعالین سندیکایی و جنبش های مدنی و نیز کوشندگان حقوق زنان، برای ثبت نام در ستاد انتخابات حضور نیافتند …

ثبت نام اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به عنوان کاندیدای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ساعات نهایی مهلت نام نویسی ها – یکی دیگر از خبر های مهمی بود که به داغ شدن جو انتخابات پیشرو دامن می زند.

اسحاق جهانگیری یکی از پایه گذاران حزب کارگزاران سازندگی و از شخصیت های مورد اطمینان در نظام و نزدیک به گروه بندی هاشمی رفسنجانی است. روزنامه شرق در ۸ اسفندماه بعد از مرگ اکبر رفسنجانی، به جهانگیری بعنوان چهره مورد وثوق اصلاح‌طلبان [حکومتی]و نظام اشاره کرد که “این روزها علاوه بر ایفای مسئولیت خود در دولت، مأموریت ویژه‌ای را بر عهده گرفته که برای آینده اصلاحات [حکومتی]حاِئز اهمیت  است”.

قابل توجه است که اسحاق جهانگیری در اسفندماه گذشته با خامنه ای جلسه ای داشت که یکی از موضوع های آن آینده نظام پس از مرگ رفسنجانی بود.

آمدن جهانگیری به میدان انتخابات داری حاشیه هایی است، زیرا که قرار بود که حسن روحانی بعنوان تنها کاندید جناح اعتدالگرایی وارد انتخابات شود و هیچکدام از اعضای کابینه برای نامزدی ثبت نام نکنند. اما به نظر می رسد که وضعیت انتخابات آتی دائما در حال تغییر است و تاکتیک های متفاوتی از جانب جناح های رقیب در حال آزمایش شدن هستند. برای مثال قالیباف یکی از نمایندگان گروه بندی “جمنا” با وجود اینکه اعلام کرده بود وارد انتخابات نخواهد شد، سرانجام برای نامزدی انتخابات ثبت نام کرد. در رابطه با این وضعیت سیال، برخی سخنان و توجیهات اسحاق جهانگیری پس از حضور ثبت نام به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری قابل توجه اند:

  • همه تصمیم گیری های من در این زمینه به صورت فشرده و در یکی دو ساعت بعد از ظهر امروز انجام شد.
  • در مقاطع دیگری تصمیم گرفتم تا کاندیدا شوم. در همین راستا تا جلوی وزارت کشور هم آمدم اما منصرف شدم.
  • در انتخابات پیشرو هم اصرار دوستان، و هم رایزنی ها و مذاکرات که باید با شخصیت های دیگر انجام می دادم از جمله عوامل مهمی بودند که من در انتخابات ثبت نام کردم.
  • برنامه من و آقای روحانی اختلاف چندانی با هم نخواهند داشت، ما با آقای روحانی در کنار هم و مکمل یکدیگر هستیم و ایشان برای بنده شخصیت عزیز و بزرگواری است.
  • فکر نمی کنم در هیچ مقطعی از تاریخ بعد از انقلاب بین معاون اول و رئیس جمهور رابطه صمیمانه جدی  مانند رابطه من و آقای روحانی وجود نداشت.
  • به نظر من آقای روحانی جایگاه خود را در انتخابات خواهد داشت. من نیز از برنامه هایی که گفتم حتما دفاع خواهم کرد.
  • برنامه های ما خیلی اختلاف نخواهد داشت و آقای روحانی  مورد احترام اعتدال و کاندیدای اصلی  دو جریان است. بنده نیز برنامه های خود را در انتخابات اعلام خواهم کرد.

بی تردید واقعیت زندگی در چارچوب حکومت ولایت فقیه نشان داده است که این رقابت های بین جناح ها و ابراز مواضع آنها در برابر افکار عمومی سرانجام به جایی به غیر از مهندسی شدن انتخابات برای اهداف مشخصی منتهی نمی گردد.

بخش هایی از مقاله  نیما پاکزاد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا