گوناگون

کاندیداتوری جهانگیری در کنار روحانی جزو آخرین توصیه‌های « آیت الله» بود

نام کسانی که قرار بود خودشان را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کنند،‌اعلام گردید. مهلت ثبت نام داوطلبان نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری بین روزهای ۲۲ تا ۲۷ فروردین‌ماه ۹۶ پایان یافت. در این رابطه حسین مرعشی عضو هیئت رئیسه شورای عالی انتخاباتی اصلاح طلبان نحوه تصمیم گیری برای کاندیداتوری اسحاق جهانگیری را شرح داد….
Afbeeldingsresultaat voor ‫جهان گیری با خامنه ای‬‎

حسین مرعشی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به نام نویسی اسحاق جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: پس از بحث های فراوان در شورای عالی انتخاباتی اصلاح طلبان حسن روحانی به اتفاق آراء به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری تعیین شد که در همان جلسه اعضای شورای عالی معتقد بودند که باید از ظرفیت انتخابات برای معرفی چهره های اصلاح طلب نیز استفاده شود.

وی ادامه داد: تاکید بر آن بود که در کنار روحانی چهره های اصلاح طلبی [حکومتی]نیز حضور داشته باشند تا هم از ظرفیت انتخابات برای معرفی چهره ها و شخصیت های اصلاح طلب [حکومتی] استفاده شود و هم صدای اصلاح طلبان [حکومتی] انعکاس وسیع تری داشته باشد. از طرفی با هر نوع خطری که بخواهد بن بستی ایجاد کند،  مقابله شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب [حکومتی]خاطر نشان کرد: شورای عالی این اختیار را به هیئت رئیسه داد و در جلسات هیئت رئیسه ۵ نفر از شخصیت های اصلاح طلب [حکومتی]به عنوان افراد مناسب برای حضور در انتخابات تعیین شدند. این ۵ نفر آقایان جهانگیری، ظریف، زنگنه، بی طرف و ملک زاده بودند.

مرعشی در ادامه تاکید کرد: سایرین خودشان آمادگی نداشتند و آقای روحانی و آقای خاتمی در رفت و برگشت اطلاعات تاکید داشتند که فردی حتما در صحنه باشد تا این مسیر را با اطمینان پشت سر بگذاریم.

وی با بیان اینکه این لیست با بزرگان اصلاح طلب خارج از شورای عالی مانند علمای روحانیون مبارز نیز به مشورت گذاشته شد، افزود: در این رابطه به طور خاص با آقایان خاتمی، موسوی خوئینی ها و نوری صحبت شد و در همه موارد تاکید بر این بود که پس از صلاحدید آقای روحانی اقدام شود.

این عضو هیئت رئیسه شورای عالی انتخاباتی اصلاح طلبان[حکومتی] خاطر نشان کرد: در جلسه ای نیز جمعی متشکل از من، آقای موسوی لاری و آقای کمالی و بعضی دیگر از اعضای هیئت رئیسه در این رابطه صحبت شد و دیروز هم ما سه نفر طی جلسه ای با آقای روحانی به طور مفصل مباحث را مطرح کردیم و از آن لیست پیشنهادی اصلاح طلبان[حکومتی]، [ در حرکت جناح ‌های حکومتی به‌سوی انتخابات کنترل‌شدهٔ ریاست جمهوری ]آقای روحانی، آقای جهانگیری را مناسب دانستند و ایشان نیز بنا به خواست شورای عالی اصلاح طلبان، شخصیت های بزرگی مانند آقای خاتمی، آقای موسوی خوئینی ها، آقای نوری، آقای عارف و نهایتا با تائید آقای حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

مرعشی همچنین گفت: تمام امکانات ما به صورت متحد برای پیروزی جبهه اصلاحات و اعتدالیون در کشور بسیج است و با وحدت کامل این مسیر مشترک را پیش می بریم.

وی تصریح کرد: این موضوع عصر دیروز نهایی شد و آقای جهانگیری نیز برای ثبت نام به وزارت کشور رفت. در عین حال این موضوع جزو آخرین توصیه های مرحوم هاشمی بود که خوشبختانه با وحدت جبهه اصلاحات و با هماهنگی رئیس جمهور محقق شد و باید گفت که هاشمی پیش از فوت خود از آقای جهانگیری به عنوان چنین گزینه ای اسم می بردند.

[بررسی سازوکارهای چند و چون مهندسی انتخابات ۱۳۹۶ و اینکه انتخابات و رقابت‌های جناحی چه حد به تغییری واقعی به‌نفع مردم می‌تواند منجر شود، به تلاشی بی‌حاصل تبدیل شده است. زیرا روشن است که هرگونه رایزنی و تصمیم‌گیری‌ راهبردی و “گزینش” نامزدها، از بالا و به‌وسیله سران نظام انجام خواهد شد و تنها شیوهٔ مهندسیِ انتخابات و درجهٔ فزونی تقلب در آرای آن، به‌منظور تحقق تصمیم‌گیری‌های سران رژیم، به‌طور واقعی ‌تغییرپذیرند. پس از انتخابات‌های ریاست جمهوری در ۱۳۷۶ و ۱۳۸۰ و مجلس (ششم) در ۱۳۷۹ که در آن‌ها مردم توانستند ارادهٔ خود را تا حدی بر تصمیم‌های ازپیش گرفته‌شدهٔ دیکتاتوری ولایی در زمینهٔ انتخابات تحمیل کنند، حتی همان امکان‌های محدود مردم در تعیین نتیجهٔ انتخابات‌ها هم به‌کلی منتفی شده است. ]

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا