گوناگون

دادخواست برای ابطال همه پرسی

حزب جمهوریت خلق ترکیه [اپوزیسیون] اعلام کرد به سبب شمارش آرا پاکت های رای فاقد مهر، دادخواستی برای ابطال نتایج همه پرسی ارائه خواهد کرد…
دادخواست حزب جمهوریت خلق برای ابطال همه پرسی

 

از سوی دیگر اتحادیه وکلای ترکیه اعلام کرد کمیته عالی برگزاری انتخابات با اجازه دادن به شمارش آرای پاکت های رای فاقد مهر، قانون را نقض کرده است.

این اتحادیه اعلام کرد تصمیم لحظه آخری شورای عالی انتخابات ترکیه برای امکان استفاده از برگه های آراء بدون مهر در همه پرسی روز یکشنبه کاملا مغایر با قانون است و ممکن است نتایج را تحت تاثیر قرار داده باشد.

حزب جمهوریت خلق تهدید کرد در صورت عدم ابطال نتیجه همه پرسی به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت خواهد کرد.

اتحادیه اروپا امروز با انتشار بیانیه ای خواستار تحقیقات شفاف در این باره شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا روز سه شنبه از ترکیه خواست تحقیقاتی شفاف و روشن را درباره تخلفات احتمالی در همه پرسی انجام دهد.

واکنش دولت ترکیه به اظهارات ناظران

وزارت امور خارجه ترکیه با محکوم کردن انتقاد ناظران از روند برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی در این کشور اعلام کرد اظهارات آنها فاقد واقع بینی و بیطرفی است.

ناظران بین المللی پیشتر اعلام کرده بودند در روند برگزاری همه پرسی در ترکیه معیارهای بین المللی رعایت نشده است.

ناظران بین المللی از شورای اروپا که مهم ترین نهاد حقوق بشری در اروپا به شمار می رود اعلام کردند این همه پرسی در ترکیه یک رقابت نابرابر بود.

اما وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد بیان اینکه همه پرسی در ترکیه فاقد معیارهای بین المللی بوده است قابل قبول نیست.

در این بیانیه آمده است اظهارات قبلی ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز که دارای انگیزه سیاسی بوده است نشان داد این گروه از ناظران بدون برخورداری از اصول بیطرفی وارد ترکیه شدند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا