گوناگون

تیراندازی مرگبار در شانزه ‌لیزه پاریس

فرانسه خود را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کند. چند روز پیش از انتخابات، پاریس مجددا بدل به صحنه خشونت شد. حمله‌ای که به باور فرانسوا اولاند، رئیس جمهور این کشور یک اقدام “تروریستی” بوده است.

در اثر تیراندازی در خیابان شانزه لیزه شهر پاریس یک مامور پلیس جان باخت. یک مامور پلیس دیگر نیز در اثر این تیراندازی مجروح شده است. فرد مهاجم نیز هدف گلوله واقع شده و کشته شده است. فرانسوا اولاند‌، رئیس‌ جمهور فرانسه از یک اقدام تروریستی سخن گفته است.

به دنبال تیراندازی مرگبار در خیابان شانزه ‌لیزه پاریس، واحد ضد تروریسم دادستانی این شهر تحقیقات خود را آغاز کرده‌ است. بر اساس اظهارات سخنگوی وزارت کشور فرانسه، پیر هنری برناده، خودروی فرد مهاجم نزدیک خودروی پلیس متوقف شده، سپس مهاجم از خودرو پیاده شده و به روی ماموران پلیس آتش گشوده است.

 

مهاجم پس از حمله بدون خودرو قصد فرار داشته است که هدف گلوله قرار می‌گیرد و کشته می‌شود. بر اساس اطلاعات به دست آمده، مهاجم در این حمله به طور فردی عمل کرده است. اما این امکان که افراد دیگری نیز در جریان این حمله با فرد مهاجم همکاری کرده باشند، منتفی نیست.

اظهار نظر فرانسوا اولاند

نیروهای انتظامی مهاجم را از پای در آورده‌اند. او به هنگام فرار به یک گردشگر نیز تیراندازی کرده که باعث مجروح شدن او شده است. پلیس پاریس از مردم خواسته است از حضور در خیابان شانزه لیزه پرهیز کنند. ماموران خیابان‌های اطراف بلوار شانزه لیزه را مسدود کرده‌اند.

رئیس جمهور فرانسه، فرانسوا اولاند با انتشار توییتی با خانواده مامور پلیسی که در جریان این حمله کشته شده، ابراز همدردی کرده است. به دنبال این تیراندازی، فرانسوا اولاند در کاخ الیزه با نخست وزیر و همچنین وزیر کشور تشکیل جلسه داده است.

اولاند درباره این حمله گفته است که اطلاعات بسیاری گواه آنند که این حمله تروریستی بوده است. اولاند با اشاره به انتخابات روز یکشنبه فرانسه گفته است که پلیس برای نظارت بر روند انتخابات از همه تدابیر امنیتی بهره خواهد گرفت.

داعش مسئولیت را بر عهده گرفت

خبرگزاری “اعماق” که وابسته به گروه “دولت اسلامی” (داعش) است، مسئولیت تیراندازی خیابان شانزه لیزه را پذیرفته است.

در خبری که توسط داعش منتشر شده عنوان شده است که فرد مهاجم، یکی از پیکارگران این گروه تروریستی معروف به “ابویوسف بلژیکی” بوده است.

 

بر اساس خبری که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده، مهاجم برای پلیس فرانسه فردی آشنا بوده است. هنوز رسما هویت این فرد اعلام نشده است. اما طبق خبر این خبرگزاری، مهاجم یک شهروند ۳۹ ساله فرانسوی است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا