بین‌المللی

انتخابات فرانسه، شکستی برای احزاب سنتی

با شمارش نزدیک به تمامی آرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه امانوئل ماکرون، سیاستمدار لیبرال و مستقل و مارین لوپن، سیاستمدار پوپولیست راستگرا به دور دوم راه یافتند. نتایج انتخابات “شکست تاریخی” برای چپ فرانسه بود.

از میان ۱۱ نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، دو نامزد برای ورود به کاخ الیزه به دور نهایی رقابت رسیدند. با شمارش تقریبا تمامی آرا، امانوئل ماکرون، سیاستمدار لیبرال و مستقل با کسب ۲۳.۹ درصد و مارین لوپن، رهبر حزب ناسیونالیست و راست‌گرای “جبهه ملی” با به‌دست آوردن ۲۱.۴ درصد آرا برنده دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شدند.

مارین لوپن نتایج انتخابات را تاریخی خوانده است. بیش از ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار فرانسوی به مارین لوپن رای داده‌اند. او در کارزار تبلیغاتی خود از بستن مرزها، خروج از اتحادیه اروپا و پایان دادن به تجارت آزاد دفاع می‌کرد.

رهبر پوپولیست “جبهه ملی” در انتخابات محلی سال ۲۰۱۵ حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ حدود ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار رای (۱۷.۹ درصد کل آرا) به دست آورده بود.

اما پیروز واقعی انتخابات روز یکشنبه فرانسه امانوئل ماکرون، سیاستمدار مستقل و لیبرال فرانسه بود. او موفقیت خود را “نقطه عطف در سیاست فرانسه” خواند و گفت فرانسوی‌های به “اصلاح و بازسازی” رای دادند.

ماکرون ۳۹ سال دارد و رهبر جنبش موسوم به “به پیش” را بر عهده دارد در جریان تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده در صورت پیروزی، بازار کار و سیستم بازنشستگی را اصلاح خواهد کرد. ماکرون که پیش‌‌تر بانکدار بوده و در کابینه اولاند وزارت اقتصاد را بر عهده داشته، لیبرال متمایل به چپ و طرفدار اروپاست.

فرانسوا فیون، نامزد محافظه‌کاران جمهوری‌خواه ۲۰ درصد آرای فرانسوی‌ها را تصاحب کرده است. او هنگام نامزدی خوش‌شانس‌ترین سیاستمدار برای ورود به کاخ الیزه بود، اما در عرض چند ماه از سیاستمداری با “پرونده‌ای پاک” به سیاستمداری جنجالی و با اتهام‌های سوءاستفاده مالی بدل شد.

فرانسوا فیون شامگاه یکشنبه با پذیرش شکست، از هواداران خود خواست‌ در دور دوم به امانوئل ماکرون رای دهند.

ژان لوک ملانشون، نامزد چپ‌های فرانسه ۱۹.۲ درصد آرا را به دست آورده و پس از ماکرون، لوپن و فیون، در مکان چهارم قرار گرفته است.

شکست سخت سوسیالیست‌ها

شکست سخت را در انتخابات روز یکشنبه حزب سوسیالیست فرانسه متحمل شد. بنوا آمون، نامزد حزب سوسیالیست، حزب حاکم کنونی، ۶.۳ درصد آرای فرانسوی‌ها را کسب کرد. این بدترین نتیجه در تاریخ این حزب بود.

بنوا آمون شکست خود را “شکست فاحش تاریخی” برای چپ فرانسه خواند. فرانسوا اولاند رئیس جمهور کنونی از حزب سوسیالیست است که به دلیل پایین بودن محبوبیتش نامزد انتخابات نشد.

تقریبا برای همه ناظران روشن است که رای‌دهندگان فرانسوی دو هفته دیگر، ۷ مه، کلید ورود به کاخ الیزه را به دست امانوئل ماکرون، سیاستمدار جوان و لیبرال خواهند سپرد.

ماکرون شب گذشته پس از اعلام نتایج اولیه آرا و مشخص‌شدن پیشتازی او، در جمع طرفدارانش حاضر شد. او گفت در انتخابات روز یکشنبه “فرانسه برنده شد”.

ورود امانوئل ماکرون به سیاست فرانسه و به احتمال قوی پیروزی او در دور دوم انتخابات، پایان سیستم دو حزبی در دوره پس از جنگ دوم جهانی در فرانسه است.

تغییر گفتمان در سیاست فرانسه

نظرسنجی‌های هفته‌های اخیر نیز نشان می‌داد که امانوئل ماکرون مستقل و مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه به دور دوم راه خواهند یافت. این نظرسنجی‌ها ماکرون را در جایگاه نخست و لوپن را در مقام دوم نشان می‌دادند.

با این‌حال بسیاری از فرانسوی‌ها نگران اشتباه از آب درآمدن نتایج نظرسنجی‌ها بودند؛ اتفاقی که در دو سال اخیر نخست در رفراندوم بریتانیا و سپس انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ دادند.

علاوه براین، با وجود تایید شدن پیش‌بینی‌ها، نتایج انتخابات روز یکشنبه فرانسه هم‌چنان شگفتی‌آور و یک نقطه عطف در تاریخ این کشور محسوب می‌شود. برای نخستین بار در تاریخ جمهوری پنجم (دوره‌ای که از ریاست جمهوری دوگل آغاز می‌شود)، هیچیک از نامزدهای احزاب سنتی چپ میانه یا راست میانه نتوانستند به دور دوم راه یابند.

شکست احزاب سنتی از نگاه تحلیل‌گران به‌معنای آن است که از این پس در گفتمان سیاست فرانسه مواجهه سنتی بلوک‌های چپ و راست، جای خود را به رویارویی طرفداران جهانی‌شدن و مخالفان آن خواهد داد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا