گوناگون

نتانیاهو دیدار خود با وزیر امورخارجه آلمان را لغو کرد

یک خبر جنجال‌برانگیز‌‌. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل حاضر به ملاقات با زیگمار گابریل، وزیر امورخارجه آلمان نشد. دیدار بین گابریل و منتقدان سیاست‌های دولت اسرائیل باعث خشم و واکنش نتانیاهو شده است.

زیگمار گابریل، وزیر امورخارجه آلمان بر آن بود که با منتقدان دولت اسرائیل به‌ویژه با نیروهایی که مخالف سیاست شهرک‌سازی اسرائیل هستند نیز دیدار و گفت‌وگو کند. این دیدار برای غروب سه‌شنبه ۲۵ آوریل پیش‌بینی شده بود. همین امر باعث شد که نخست‌وزیر اسرائیل، از ملاقات با وزیرامورخارجه آلمان اجتناب ورزد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه، ۲۴ آوریل نیز از قرار دیدار وزیرامورخارجه آلمان با منتقدان دولت اسرائیل ابراز ناخرسندی کرده بود. گابریل اما گفته بود که دیدار و گفت‌وگو با منتقدان دولت اسرائیل، پدیده جدید و عجیبی نیست و آن را امری بسیار عادی ارزیابی کرده بود.

پس از لغو قرار دیدار دو سیاستمدار، وزیرامورخارجه آلمان در گفت‌وگویی با شبکه دوم آلمان عنوان کرده بود که این موضوع در مناسبات بین دو کشور تأثیری ندارد و لغو قرار دیدارش با نتانیاهو از نظر او “فاجعه” نیست.

دیدار با مخالفان

به‌رغم واکنش نتانیاهو و لغو قرار دیدار، وزیرامورخارجه آلمان بر آن است که با نیروهای منتقد دولت اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کند. از آن جمله گابریل قرار است با اعضای سازمان “سکوت را بشکنید” ملاقاتی داشته باشد. این سازمان با سیاست شهرک‌سازی دولت اسرائیل مخالف است و این امر را به زیان امکان برقراری صلح با فلسطینی‌ها ارزیابی می‌کند.

واکنش تند بنیامین نتانیاهو به دیدار دولتمردان خارجی با نیروهای منتقد سیاست دولت اسرائیل تازگی ندارد. در ماه فوریه نیز، دیدار شارل میشل، نخست وزیر بلژیک با منتقدان دولت اسرائیل خشم و واکنش نتانیاهو را در پی داشت.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا