گوناگون

کره‌شمالی به گفت‌وگو نیاز دارد، نه جنگ

«مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در دیدار از کره‌جنوبی خطاب به سربازان آمریکایی مستقر در آن کشور سخنانی را بیان کرد که غیرمنتظره، خطرناک و ناشی از عقده‌های روانی و نبود احساس مسئولیت در برابر منطقه بود. او به کره‌شمالی هشدار داد و گفت: تصمیم ترامپ را آزمایش نکنید!

پنس در اثنای سخنانش که خطاب به سربازان بیان می‌شد، مردم کره‌جنوبی را «شجاع» توصیف کرد تا به این وسیله آنها را به خیال خود در صف جنگ آمریکا علیه کره‌شمالی قرار دهد. این در حالی است که مردم کره‌جنوبی نباید به‌ خاطر جنگ‌افروزان تفرقه‌افکنی که جان میلیون‌ها نفر را در شبه‌جزیره کره تهدید می‌کنند ستایش شوند، بلکه باید به خاطر گفت‌وگوهای بین‌المللی و ماهرانه‌ای که صبورانه جریان داشته و تلاش کردند دوباره کشورشان را متحد و یک زبان، یک فرهنگ و یک سنت را بر کل شبه‌جزیره کره حاکم کنند، تمجید شوند؛ به‌خصوص پس از آنکه بی‌رحمانه و ستمگرانه در پایان جنگ جهانی دوم این شبه‌جزیره تجزیه شد؛ جنگی که به دلیل تمایلات کشورهای خارجی، از جمله روسیه، چین و آمریکا در منطقه شعله‌ور شد و جان یک میلیون نفر را گرفت و در نهایت شبه‌جزیره کره را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرد.
آمریکایی‌ها عموما شناختی از مشکل بزرگ رویارویی نظامی با کره‌شمالی ندارند.
توانایی این کشور برای استفاده از جنگ‌افزارهای اتمی علیه آمریکا نیست، چون این جنگ‌افزارها حداکثر می‌توانند خود را به پایگاه‌های هوایی آمریکا در اوکیناوا یا گوام برسانند. مشکل بزرگ اما در نیروگاه‌های اتمی و غیرنظامی کره‌جنوبی است که در چهار منطقه قرار دارند و حتی موشک‌های معمولی کره‌شمالی می‌توانند آنها را تهدید کنند.
این موشک‌ها به‌سادگی به آنجا می‌رسند و نیروگاه‌های اتمی در صورت فعال‌شدن با حملات موشکی، به کوره‌هایی از آتش تبدیل شده و مواد رادیو‌اکتیو را- مثل چرنوبیل- در کل شبه‌جزیره پخش می‌کنند. دقیقا پیشگیری از چنین خطری است که می‌طلبد تا طرفین خویشتن‌داری به خرج دهند وگرنه رگبار موشکی ناخواسته از سوی کره‌شمالی می‌تواند به‌آسانی همه اینها را ویران کند.
کره‌جنوبی هنوز موشک‌های زمین به هوا ندارد که بتواند از این مناطق حراست کند. کره‌شمالی باید تحت فشار قرار گیرد تا برنامه اتمی‌اش را متوقف کند. اکنون کره‌شمالی چیز دیگری نمی‌خواهد جز اینکه آمریکا قول دهد به پیونگ‌یانگ حمله نمی‌کند.
آمریکا نمی‌پذیرد چنین قولی را بدهد، مگر آنکه کره‌شمالی برنامه هسته‌ای خود را لغو کند. کره‌شمالی می‌خواهد امنیت نسل‌های آینده خود را تضمین کند و رهبری این کشور نیز نیازمند راهی است تا بدون اینکه چهره‌اش مخدوش شود، بتواند از راهی که رفته بازگردد. خروج دوباره نیروهای انبوه آمریکا از نزدیکی مرزهای کشور «کیم جونگ اون» می‌تواند یک عقب‌نشینی نمادین محسوب شود؛ هرچند این اتفاق می‌تواند شروعی برای یک حرکت رو به جلو نیز باشد.
منبع: گاردین

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا