بین‌المللی

بیش از ۹ هزار پلیس در ترکیه از خدمت تعلیق شدند

پلیس ترکیه شامگاه ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) اعلام کرد که روی هم ۹۱۰۳ مامور پلیس را به دلایل مربوط به “امنیت ملی” از خدمت تعلیق کرده است.

دولت ترکیه هواداران فتح‌الله گولن، واعظ و مدرس مذهبی ترک را که در پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، متهم می‌کند که از طریق ایجاد شبکه‌ای پنهان در تشکیلات پلیس ترکیه نفوذ کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، جنبش گولن را به سازماندهی کودتای نظامی نافرجام تابستان گذشته در ترکیه متهم کرده است. از زمان این کودتا تا کنون ۴۰ هزار تن در ترکیه بازداشت شده و حدود ۱۲۰ هزار قاضی، دادستان، معلم، پلیس و دیگر کارمندان بخش دولتی اخراج یا از خدمت تعلیق شده‌اند.

روز چهارشنبه ۲۶ آوریل پیش از اعلام خبر تعلیق بیش از ۹ هزار پلیس، موجی از بازداشت‌ها کشور را درنوردید و پلیس ترکیه در عملیاتی سراسری بیش از هزار تن را بازداشت کرد که گفته می‌شود با جنبش گولن در ارتباط بوده‌اند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که هدف از این عملیات سراسری “منهدم کردن شبکه‌ی هواداران گولن” در دستگاه پلیس بوده است. او از “نفوذ” گولن در دستگاه پلیس سخن گفت و افزود که دولت باید از هواداران گولن “پاکسازی” شود.

از زمان کودتای نافرجام در ترکیه در این کشور وضعیت اضطراری اعلام شده است که آخرین بار هفته‌ی گذشته دوباره تمدید شد. در این میان اردوغان بارها از اجرای دوباره‌ی حکم اعدام در ترکیه سخن گفته است.

بازداشت‌های گسترده در ترکیه
دویچه وله فارسی
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا