گوناگون

معیشت و اشتغال؛ پاشنه آشیل کارزار انتخابات مهندسی‌شدهٔ ریاست جمهوری

حسن روحانی در یزد وعده کرد که به تلاش برای رونق اقتصادی و اشتغال جوانان ادامه دهد. هم‌زمان ابراهیم رئیسی به لزوم عبور از بحران جمعیت بیکار پرداخت. قالیباف شعار سه برابر کردن یارانه‌ها را تکرار کرد…

به گزارش دویچه وله، پس از اولین مناظره انتخاباتی که نقطه عطف آن به چالش کشیدن وعده اشتغال‌زایی دولت یازدهم از سوی محمدباقر قالیباف بود، حسن روحانی در سفر یزد گفت: «ایجاد اشتغال وظیفه است ولی راه عقلانی برای آن وجود دارد.»

روحانی در جمع مردم یزد عنوان کرد که «برای یک طرح فولاد در این استان، شش‌هزار و ۵۰۰میلیارد تومان هزینه شده که به اشتغال ۶۰۰ نفر می‌انجامد».

واقعیت این است که، باوجود گذشت چهار سال از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و درحالی‌که در آستانهٔ برگزاری دوازدهمین دُورهٔ انتخابات ریاست جمهوری در ایران هستیم، دولت “تدبیر و امید” روحانی در این مدت‌زمان سپری‌شده نه‌تنها هیچ گام اساسی و مثبتی در راه تحقق حقوق کارگران و زحمتکشان برنداشته است، بلکه وضعیت زحمتکشان میهن ما، در عرصه‌هایی متفاوت، با دشواری‌هایی تازه روبه‌رو شده است.

او در تبلیغ سیاست خارجی دولت یازدهم، به قطعنامه‌های شورای امنیت اشاره کرد که«همچون شمشیر»بالای سر مردم بود و گفت: «امروز آرامش و امنیت ما بیشتر است یا سال ۹۲. در سال ۹۲ صبح و ظهر نمی‌دانستیم قیمت‌ها چگونه خواهد بود.»

با وجود امضای توافق‌نامهٔ “برجام” با آمریکا و کشورهای اروپایی- که بر اساس آن بخشی از تحریم‌های اقتصادی از ایران برداشته شده است- از بهبود وضع اقتصادی یا توجه دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی به وخامت شرایط زندگی مردم محروم و به‌خصوص کارگران و زحمتکشان، هنوز هیچ نشانه‌یی به‌چشم نمی‌خورد.

روحانی هم‌چنین وعده کرد که جلوی بازگشت فضای امنیتی به کشور و دانشگاه‌ها را بگیرد: «در خرداد ۹۲ راهی را با هم انتخاب کردیم و می‌خواهیم در برابر خشونت و افراط ایستادگی کنیم.»

در همین راستا، سرکوبِ اعتراض‌های کارگری که در ماه‌های اخیر اوج تازه‌ای یافته است، تشدیدِ فشار بر فعالان کارگری، مانع شدن از برپایی تشکل‌های صنفی کارگران، بخشی است از کارنامهٔ دولت “تدبیر و امید” ولایت‌فقیه که با مهندسیِ انتخابات سال ۱۳۹۲ بر سر کار آمد. در حال حاضر، ده‌ها نفر فعال و رهبر تشکل‌های کارگری قانونی، در کشور، بر اساس حکم‌های طولانی‌مدتِ قضایی، در زندان‌های رژیم به‌سر می‌برند.

سفر روحانی به یزد در چارچوب کمپین انتخاباتی صورت گرفت و او روز یکشنبه دهم اردیبهشت به هرمزگان رفت.

هم‌زمان، ابراهیم رئیسی [جلاد و آیت الله قتل عام]در حاشیه ضبط برنامه انتخاباتی‌اش در صدا و سیما، در باره محرمانه ‌ماندن آمار بیکاری و لزوم عبور از بحران اشتغال حرف زد.

Afbeeldingsresultaat voor ‫آیت الله قتل عام‬‎

کاندیدای مورد حمایت “جمنا” که در مناظره نخست کمتر سخن گفت و کلی‌گویی کرد، در مورد آمار بیکاری گفته است: «ما دچار نوعی محرمانگی شده‌ایم اما به فرض اینکه آمار کنونی را درنظر بگیریم شمار بیکاران حدود ۴ میلیون نفر است که با احتساب مشاغل ناقص، شمار آنان حدود ۶ میلیون نفر می‌شود.»

رئیسی افزوده که اگر کسی نگران بحران و جنگ در کشور است باید بداند بحران واقعی، جمعیت بیکار و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن است که باید نگران بود و از آن عبور کرد: «آمار جوانان بیکار تحصیلکرده ۴۰درصد است و خانواده‌ها با چنین مشکلاتی روبرو هستند و از آن خجالت می‌کشند.»

او بار دیگر روی مسئله مسکن و ایجاد حداقل سالانه یک میلیون واحد مسکونی و یک میلیون ازدواج تاکید کرده است.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران، قبلا در باره حرف‌های کلی رئیسی گفته است: «ایشان باید در بیان آمار و ارقام کمی بیشتر دقت کند کما اینکه وقتی می‌گوید یک میلیون ازدواج به یک میلیون مسکن نیاز دارد خیلی واضح است که برای این تعداد ازدواج به پانصد هزار مسکن نیاز است چرا که هر دو نفر که با هم ازدواج کنند یک واحد مسکن نیاز دارند.»

قالیباف و یارانه‌ها

Afbeeldingsresultaat voor ‫قالی باف‬‎
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران بار دیگر با اشاره به سه برابر شدن هزینه‌های زندگی از سال ۸۹ تا کنون، از ضرورت افزایش یارانه‌ها حرف زد.

قالیباف می‌گوید ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان امروز، ارزش سال ۸۹ را ندارد: «امروز در حقیقت این مبلغ ۱۵۰هزار تومان شده است. اگر به مردم هم کمک نکرده باشیم، بایستی قدرت خرید آنها را به همان سال ۸۹ برسانیم یعنی یارانه را به ۱۵۰هزار تومان افزایش دهیم.»

قالیباف تا قبل از مناظره انتخاباتی، شعار یارانه ۲۵۰هزار تومانی را می‌داد. بحث سه برابر کردن یارانه‌ها را در این مناظره، ابراهیم رئیسی طرح کرد.

قالیباف که آمده بود کنایه “سرهنگ” و “حمله گازانبری” در مناظره ۹۲ را جبران کند، با کنایه ‌جدیدی در رفتارهای گازانبری شهرداری با دستفروشان شد.

 

عکس ‏‎Elnaz Kian‎‏شهردار تهران پیش‌تر شعار داده بود که ۵ میلیون شغل جدید ایجاد و درآمد مردم را دو برابر و نیم می‌کند. این وعده با استهزا و انتقاد کارشناسان اقتصادی روبرو شد که او و مشاورانش را به ناآگاهی از معنای اعداد و منطق اشتغال‌زایی متهم کردند.

انتخابات در حکومت ولایت فقیه و در شرایط ادامهٔ نظارت استصوابی شورای نگهبان و دخالتِ آشکار نیروهای امنیتی و سرکوبگر، ماهیتی ضدِ دموکراتیک و ضدمردمی دارد. در کشوری که نامزدهای مورد تأیید به‌منظور رأی دادن مردم به آنان افرادی‌اند که به‌دلیل جنایت و قتل‌عام آزادی خواهان باید به‌پای میز محاکمه کشانده شوند و دیگر نامزدهای مورد تأیید نیز عمدتاً به‌سبب دزدی، فساد و سرکوب خشن حقوق مردم پرونده‌هایی سنگین در مراجع قضایی خود رژیم دارند، نمی‌توان از انتخابات به‌معنای واقعی آن سخن راند.

عکس ‏‎Vahid Kianersi‎‏
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا