گوناگون

حمله پلیس استانبول به شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز کارگر

پلیس ترکیه برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان روز جهانی کارگر در استانبول از گاز اشک‌آور استفاده کرد. دست‌کم ۲۰۰ نفر بازداشت شدند…
پلیس دست‌کم یک نفر از معترضان روز جهانی کارگر در استانبول را دستگیر کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، روز دوشنبه اول ماه مه / ۱۱ اردیبهشت، ترکیه دو هفته پس از همه‌پرسی تغییرات قانون اساسی که منجر به قدرت بیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور شد، مراسم روز جهانی کارگر را با تنش و درگیری برگزار کرد.

گروهی از تظاهرکنندگان که قصد داشتند به‌مناسبت روز جهانی کارگر در میدان تقسیم استانبول گرد هم آیند با گاز اشک‌آور پلیس مواجه شدند.

مقامات ترکیه هرگونه تظاهراتی را در میدان تقسیم استانبول، محل نمادین اعتراضات ضددولتی، ممنوع اعلام کرده بودند و پلیس صبح روز دوشنبه خیابان‌های متصل به میدان تقسیم را مسدود کرده بود.

به گزارش رادیو زمانه، این گروه از معترضان پراکنده، متشکل از گروه‌های مختلف چپ‌، شعارهایی علیه دولت و در مورد روز جهانی کارگر در دست داشتند. آن‌ها از جمله شعار «زنده‌باد اول ماه مه، نه به دیکتاتور!» با خود حمل می‌کردند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است پلیس دست‌کم ۲۰۰ نفر از معترضان را دستگیر کرد.

از سوی دیگر روز دوشنبه هزاران نفر نیز به‌مناسبت روز جهانی کارگر در منطقه «باکیرکوی»، در نزدیکی فرودگاه آتاتورک واقع در بخش اروپایی استانبول، گرد آمده بودند.

تقریباً هر سال در شهرهای اصلی ترکیه در روز جهانی کارگر پلیس با تظاهرکنندگان درگیر و تظاهرات نیز به اعتراضات علیه دولت منجر می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا