فرهنگی

شعارهای اعتراضی کارگران در مراسم انتخاباتی روحانی!

شعارهای اعتراضی کارگران، نمایش انتخاباتی خانه ی کارگر با حضور حسن روحانی و به بهانه ی روز جهانی کارگر را تحت الشعاع قرار داد …

https://www.youtube.com/watch?v=D0G1uW4LIW4

در مراسم سازمان‌یافته‌ای که خانه کارگر روز ۱۱ اردیبهشت (اول ماه مه روز جهانی کارگر) در مقبره خمینی برگزار کرد، شعارهای اعتراضی کارگران برای دقایقی سکوت مورد نظر برگزارکنندگان و سخنرانی روحانی را مختل کرد. کارگران در اعتراض به وضعیت خود شعار می‌دادند: عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کارگر رو به فناست امروز. خبرگزاری ایلنا، نزدیک به اصلاح‌طلبان کارگران معترض را عوامل «اخلالگر» خوانده است.

به گزارش زمانه، به مناسبت روز جهانی کارگر، در یک مراسم برنامه‌ریزی شده و سازمان‌یافته، ده‌ها اتوبوس کارگران ایرانی را ابتدا به محل «خانه کارگر» بردند و سپس به مقبره خمینی منتقل کردند تا به سخنان علیرضا محجوب، دبیر کل خانه کارگر، علی ربیعی وزیر کار و حسن روحانی گوش کنند. مراسم همایش انتخاباتی حسن روحانی بود تا روز کارگر برای کارگران.
ابتدا دبیرکل خانه کارگر رژیم سخنرانی کرد. او از دولت تقاضا کرد لایحه قانون کار را پس بگیرد. روحانی سپس در سخنانی گفت صدای اعتراضات کارگران را شنیده و به وزیر کار دستور پس‌گیری لایحه را داده است:
«از وزیر رفاه، کار و تعاون پرسیدم لایحه‌ای که در دولت قبل برای مسئله کارگری به مجلس داده شده آیا همه رضایت کارگران را دارد یا خیر، و او گفت رضایت ندارند. گفتم مقدمات پس گرفتن لایحه را فراهم کنند و اعلام می‌کنم لایحه را از مجلس پس خواهیم گرفت.»
زمانی که روحانی برای سخنرانی پشت تریبون قرار گرفت جمعی از کارگران شعارهای اعتراضی سر دادند و مانع سخنرانی او شدند. پس از چندی که روحانی رشته سخن را مجدداً در دست گرفت، گفت گرچه کارگران مشکلاتی دارند اما وضع آن‌ها از دوران دولت نهم و دهم بهتر شده است.
پیش از روحانی، علی ربیعی، وزیر کار نیز در توجیه وضع کنونی کارگران گفته بود: در چهارسالی که گذشت تلاش کردیم تا خرابی‌های دولت گذشته را ترمیم کنیم.
روحانی گفت در دولت او روند تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی کاهش یافته، تورم مهار شده و اقتصاد رشد داشته است. او گفت دولت در چهار سال گذشته ۲ میلیون شغل ایجاد کرده است. او رقم بیکاران را ۳ میلیون نفر اعلام کرد.
سخنان او مانند سخنان روز ۱۰ اردیبهشت خامنه ای  در جمع کارگران، با خواست شرکت در انتخابات به پایان رسید: «کارگران عزیز امتحان بزرگ ۲۹ اردیبهشت امسال است.»

در چنین لحظاتی بود که بنا بر گزارش سایت الف، «کارگران  در حین سخنرانی حسن روحانی شعار می دادند: «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کارگر رو به فناست امروز».

این شعار چنان گسترده و پرحجم بود که سخنرانی روحانی قطع شد و نتوانست ادامه دهد. باید دید چه مسیری طی شده که چنین اعتراض های گسترده ای در جامعه کارگری شکل گرفته است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نیز نوشت:‌ پس از پایان سخنرانی روحانی، مجری برنامه، کارگران معترض را که حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کردند، مزدور خطاب و آنها را تهدید به خُرد کردن دهان کرد.

در فایل صوتی منتشر شده از شعارهای اعتراضی کارگران مشخص است که جمع کثیری از کارگران معترض ایرانی شعار سر می‌داده‌اند اما خبرگزاری کار ایران، کارگران شعاردهنده را «افراد محدود و انگشت شمار که در وابستگی آنها به برخی از جریان‌های خاص جای تردید نبود» خوانده است که «به قصد اخلال در این مراسم باشکوه شروع به سردادن شعارهایی کرده بودند.»
در ادامه خبر آمده که شعارهای کارگران مورد اعتراض سایرین قرار گرفته که «رفتار خارج از چارچوب این عده قلیل آنها را به استهزا گرفته»اند.
از چند روز پیش از اول ماه مه، اخباری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد شرکت در مراسم روز کارگر در مقبره خمینی برای کارگران اجباری شده است. برای مثال بخشنامه‌ای به‌ تاریخ ۹ اردیبهشت در شرکت ایران‌تایر منتشر شده بود که در آن از کارگران خواسته شده بود ساعت نه و نیم صبح برای سوار شدن به سرویس‌های حمل و نقل به مراسم خانه کارگر آماده شوند. در بخشنامه آمده: «حضور تمامی همکاران هر سه شیفت در این گردهمایی الزامی است.»
همزمان با این مراسم دولتی، جمعی از کارگران و فعالان کارگری برای برگزاری مراسم مستقل روز کارگر مقابل مجلس تجمع کردند. نیروهای انتظامی ابتدا مانع تجمع آنان شدند و کارگران ناگزیر بعد از قرائت قطعنامه تشکل‌های مستقل کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر پراکنده شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا