زحمتکشان

جان‌باختن ۳۳ معدنچی در انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر

 درپی وقوع انفجار در معدن زغال سنگ زمستان یورت شمال غربی، شماری از کارگران این واحد معدنی بر اثر ریزش تونل معدن گرفتار شدند. دست کم ۳۳ کارگر کشته شده و تعدادی نیز در عمق ۱۸۰۰ متری زمین  گرفتار شده اند . به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی که در محل حادثه انفجار معدن در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: متاسفانه در این حادثه ۳۳ کارگر معدن که پس از انفجار رخ داده محبوس شده بودند جان خود را از دست دادند.…..

به گزارش ایسنا، شاهین فتحی در این باره گفت: حادثه انفجار در معدن زغال سنگ ظهار امروز در ساعت ۱۲:۰۵ رخ داد.

وی افزود: در این حادثه تا کنون ۱۵ نفر مصدوم شده‌اند که شش نفر از آنها توسط ماموران اورژانس و هلال احمر به مراکز درمانی منتقل شدند.

معاونت عملیات امداد و نجات بااشاره به فعالیت ۵۵ کارگر در این معدن، گفت: طبق گزارش کارگران حاضر در معدن در حال حاضر احتمالا ۴۰ نفر در معدن محبوس شده‌اند.

مدیر روابط عمومی آتش‌نشانی استان گلستان در ارتباط با آخرین وضعیت امداد و نجات گفت: هنوز نتوانسته‌ایم به محبوسان دسترسی پیدا کنیم. این مقام مسئول؛ وجود گاز در تونل و طولانی بودن تونل را عوامل مشکل‌ساز عنوان کرد و گفت: از ابتدا تا انتهای تونل، حدود دو کیلومتر مسافت دارد و این مساله همراه با گاز زیاد تونل، کار را دشوار کرده است.
وی افزود: در حال حاضر فقط نیروهای آتش‌نشانی گلستان با همراه داشتن کپسول اکسیژن داخل تونل هستند ولی به علت وجود گاز، سگ‌های زنده یاب کاربردی ندارند.
شاهین فتحی، معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر کشور در ارتباط با آخرین جزئیات حادثه معدن زمستان یورت غربی گفت: تعداد حادثه‌دیدگان احتمالی ۶۷ نفر است که تاکنون ۲۷ نفر توسط اورژانس و هلال احمر به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.
وی افزود: بنابر گفته کارگران، حدود ۴۰ کارگر در زیر تونل محبوس شده‌اند.
منابع خبری از مساعد بودن حال مصدومین حادثه انفجار معدن زغالسنگ یورت غربی خبر دادند.
به گفته این منابع، حدود سی مصدوم در بیمارستان حضرت معصومه آزاد شهر در استان گلستان بستری شده‌اند که همه آنها دچار مشکل تنفسی شده‌اند.

به دنبال جریان حادثه انفجار در معدن زغال سنگ زمستان یورت غربی که در ساعت یازده ونیم امروز ( ۱۳ اردیبهشت) اتفاق افتاد؛ کارفرمای این واحد معدنی به تشریح جزئیات این حادثه پرداخت.

فیض الـله کاکوئی (مسئول معدن زمستان یورت شمال غربی) با بیان اینکه در حادثه‌ امروز، حدود ۵۰ نفر از کارگران ازجمله دو نفر از مسئولان ایمنی داخل تونل بودند، افزود: این حادثه در فاصله هزارو ۲۰۰ تا هزارو ۵۰۰متری ورودی تونل شماره یک رخ داده و تاهم اکنون تعداد زیادی از کارگران مجروح وبه بیمارستان انتقال یافته‌اند.
او با بیان اینکه جدا از کارگران محبوس تعدادی از مجروحان کارگرانی هستند که به نیت کمک به همکاران محبوس خود وارد تونل می‌شوند، در ادامه گفت: حجم بالای گاز باعث مصدومیت این کارگران شده و به بیمارستان انتقال یافته‌اند.
او در تکمیل گفته‌های خود درخصوص علت وقع این حادثه گفت: زمانی که موتور دیزل از کار می‌افتد کارگران توسط یک دستگاه باطری که خارج از تونل تهیه کرده بودند، قصد روشن کردن متور دیزل کشنده لوکوموتیو را داشتند که به محض برقراری اتصال با جرقه ایجاد شده تونل منفجر شده و تعداد زیادی از کارگران دچار حادثه می‌شوند.
از قرار معلوم، ضعف دستگاه تهویه ۲۴ ساعته معدن باعث جمع شدن گاز در فضای معدن شده؛ در ساعت ۱۱ صبح وقتی موتور دیزل از کار می‌افتد کارگران خارج می‌شوند و هنگام برگشتن و تعمیر دیزل، با روشن شدن آن، در اثر یک جرقه، و به علت تجمیع گاز انفجار رخ می‌دهد.

جنازه دو کارگر از زیر آوار معدن زغال‌سنگ زمستان یورت شمال غربی خارج شده است؛ ۲۵ کارگر نیز تا این لحظه در بیمارستان بستری شده‌اند.
منابع خبری از خروج جسد دو کارگر محبوس در زیر ریزش آوار معدن زمستان یورت شمال غربی خبر دادند. نام این دو کارگر، «مجید نیکی» و «بولاقی» اعلام شده‌است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا