اخبار

آخرین اخبار از انفجار در معدن زغال‌سنگ؛ ده‌ها کشته و زخمی

بر اساس آخرین آمارها، درسایه نبود ایمنی محیط کار و وقوع انفجار در معدن زغال سنگ زمستان یورت شمال غربی در آزادشهر، ده‌ها کارگر کشته و زخمی شدند. به گفته مسئولین، ۲۱ نفر از کارگران کشته شده برای کمک به همکاران خود وارد تونل شده بودند. کارگران این معدن در سال‌های گذشته با اخراج و معوقات مزدی مواجه بوده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به گفته وزیر کار ایران، ۳۳ کارگری که در اثر انفجار به دام افتاده بودند جان باخته اند. از سوی دیگر رسانه‌های داخلی ایران گفته اند ۲۱ کارگری که برای نجات همکاران خود به داخل تونل رفته بودند، کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، صادق علی مقدم مدیر کل بحران استان گلستان چهارشنبه شب گفت: “پس از رخ دادن انفجار به دلیل فضای احساسی تعدادی از عزیزان که همکارانشان در تونل مانده بودند برای امداد و نجات وارد شدند که بخشی از آن‌ها دچار حادثه شدند. بر اساس آخرین آمار حدود ۳۲ تا ۳۵ نفر در آن‌جا محبوس شدند که ۲۱ نفرشان فوت کردند.”

به گزارش خبرنگار ایلنا، بعدا علی ربیعی وزیر کار که به محل رفته است در جمع خبرنگاران گفت: “متاسفانه در این حادثه ۳۳ کارگر معدن که پس از انفجار رخ داده محبوس شده بودند جان خود را از دست دادند.”

یک مقام محلی در ناحیه گفت که تقریبا ۷۰ نفر زخمی شده اند. اجساد ۲۱ قربانی اکنون از معدن خارج شده است. جزئیات این حادثه و گزارش تصویری آن را می توانید در اینجا مشاهده نمائید.
لازم به تاکید است این کارگران ظرف سال‌های گذشته با اخراج و معوقات مزدی مواجه بوده اند.

در این باره در اردیبهشت ماه سال ۹۴ گزارش شده بود، در پی تعدیل ۸۰ نفر از کارگران پیمانکاری معدن زغال سنگ زمستان یورت شمال غرب در آزادشهر استان گلستان، کارگران اخراجی با همراهی جمعی دیگر از کارگران در مقابل ورودی تونل شماره سه تجمع کردند.

در مهرماه همان سال نیز در خبرها آمد؛ کارگران این معدن برای چندین روز در اعتراض به مطالبات مزدی خود دست به تجمعات اعتراضی زدند. مدیران پیمانکار در پاسخ به اعتراض کارگران گفته بود «منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق کارگران را در اختیار ندارند»، با این حال، کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت همواره با تمامی مشکلات مالی به کار خود ادامه داده بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا