زحمتکشان

کشف جسد یکی دیگراز معدنچیان یورت

نیمه‌های شب گذشته پیکر یکی دیگر از جانباختگان حادثه معدن یورت استان گلستان کشف و به خارج از معدن منتقل شد. با گذشت چند روز از این فاجعه، مسئولان همچنان از تعداد کارگران محبوس‌ خبر ندارند. …

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیدا شدن پیکر یکی دیگر از کارگران جانباخته در حادثه معدن زمستان یورت غربی تایید شد.
بنا بر گزارش ها، جسد یکی دیگر از معدنکاران نیمه‌های شب گذشته کشف و به خارج از معدن منتقل شده است. مسئولان محلی نیز با تایید غیررسمی این خبر به خبرنگار ایلنا گفتند: عملیات آواربرداری و نجات همچنان ادامه دارد.
ساعت ۱۲:۰۵ دقیقه ظهر روز چهارشنبه انفجاری در معدن زغال‌سنگ در منطقه خوش‌ییلاق استان گلستان به وقوع پیوست که طی آن تعدادی از کارگران مصدوم و تعدادی نیز در زیر آوار محبوس شدند. با گذشت چند روز از این حادثه مسئولان حاضر در معدن همچنان از تعداد کارگران محبوس‌شده مطلع نیستند. تاکنون بنا بر گزارش های رسمی ۲۲ جسد کشف‌شده شناسایی و پس از صدور گواهی و آزمایش DNA تحویل خانواده‌‌ها شده است. درعین‌حال گفته می‌شود بین ۱۲ تا ۱۴ نفر هنوز محبوس هستند. فعالان حقوق کارگری تعدان معدنکاران محبوس بیش از آمار دولتی است و این گفته که فقط ۱۳ نفر محبوس شده اند، قابل استناد نیست و به طور دقیق مشخص نیست چند نفر هنگام انفجار زیر زمین بوده‌اند. از قرار معلوم، عملیات آواربرداری در دو جبهه در حال انجام است و هنوز نتوانسته اند به اتاق استخراج که محل استقرار معدنچیان است، دسترسی پیدا کنند؛ در هر دو جبهه پیشرفت کار جستجو به کندی پیش می رود.

در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از اطراف این معدن زغال سنگ منتشر شده که نشان می‌دهد خانواده‌ها در انتظار شنیدن خبری از نزدیکان خود هستند هرچند با توجه به عمق زیاد معدن و بسته شدن راه هوا، کندی کمک رسانی امید زیادی به زنده بودن محبوس شدگان نیست.

بنا به گزارش رسانه ها، یگان ویژه مستقر در معدن یورت غربی استان گلستان، با خانواده‌های محبوسان و کارگران معدن که با نگرانی از سرنوشت معدنکاران در محوطه اجتماع کرده اند درگیر شده است. منابع خبری ایلنا در معدن زمستان یورت غربی استان گلستان از درگیری نه چندان جدی در محوطه امدادرسانی معدن خبر دادند.
حمیدرضا منتظری (معاون مدیریت بحران استانداری گلستان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که علت درگیری نیروهای یگان ویژه با کارگران معترض در محوطه معدن چه بوده؟ گفت: درگیری جزئی بوده در آن حدی که می‌گویند جدی نبوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا