بین‌المللی

نئولیبرالیسم یا نئوفاشیسم

روز یکشنبه که به پایان برسد، فرانسه رهبر بعدی‌اش را راهی کاخ الیزه کرده است. برای اولین‌بار در تاریخ مدرن فرانسه، رئیس‌جمهوری بیرون از دو حزب اصلی فرانسه برگزیده می‌شود: امانوئل ماکرون، نامزدی مستقل یا مارین لوپن، از حزب راست ‌افراطی جبهه ملی.

جمهوری‌خواهان و سوسیالیست‌ها، دو حزب سنتی فرانسه در دور اول انتخابات روی‌هم‌رفته تنها ٢۶ درصد از کل آرا را از آن خود کردند که پایین‌ترین تعداد آرای این دو حزب در تاریخ مدرن فرانسه است. با شکست این دو حزب راه برای پیروزی ماکرون و لوپن باز شد. ماکرون ٣٩ساله بانکدار و وزیر اقتصاد سابق دولت اولاند، طرفدار اتحادیه اروپاست و در برخورد با مسئله مهاجران هم میانه‌رویی شبیه به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، است. از آن‌سو لوپن ۴٨ ساله راست‌گرایی افراطی و ضد مهاجران و اتحادیه‌ اروپاست. او که رهبر حزب جبهه ملی بود، بلافاصله بعد از پیروزی در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، عطای رهبری این حزب را به لقایش بخشید و روی تبلیغات انتخاباتی‌اش متمرکز شد. به نظر می‌رسد او با کناره‌گیری از رهبری حزب می‌خواست فاصله خود با ریشه نژادپرستانه حزب را حفظ و از این راه توجه گروه گسترده‌تری را به خود جلب کند.
فرانسه یکی از اعضای مؤسس اتحادیه اروپاست و برخی از رهبران نهادهای اروپایی در کنار گروه گسترده‌ای از مردم می‌ترسند با پیروزی احتمالی لوپن، این بلوک در نهایت سقوط کند. ماکرون یکی از حامیان اتحادیه ‌اروپاست، اما لوپن از هر فرصتی برای تهدید و حمله به این اتحادیه استفاده کرده است و یکی از وعده‌های مهم انتخاباتی او هم برگزاری همه‌پرسی درباره خروج فرانسه از اتحادیه ‌اروپاست که به فرگزیت معروف است و دنباله‌رو برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) خواهد بود. علاوه بر سرنوشت اتحادیه‌ اروپا، بی‌کاری، امنیت، اقتصاد، حقوق کارگران، جهانی‌شدن، مهاجرت، پناهندگان و سکولاریسم هم از دیگر موضوعات داغ مبارزات انتخاباتی فرانسه بوده است. حالا مناظره‌ها و مبارزات انتخاباتی تمام شده و براساس آخرین ‌نظرسنجی‌ها، ماکرون با حدود ۶٠ درصد آرا لوپن را با ۴٠ درصد آرا شکست خواهد داد و پیروز نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه خواهد شد.
این پیروزی البته به لطف هواداران دو حزب سنتی فرانسه؛ یعنی حزب جمهوری‌خواه و سوسیالیست محقق می‌شود، چراکه دو نامزد اصلی این احزاب؛ یعنی فیون و آمون پس از شکست در دور اول انتخابات از ماکرون حمایت کردند. بااین‌حال آرای جان لوک ملانشون، نامزد چپ‌گرای انتخابات فرانسه، در دور اول بیشتر از آمون بود و او از کسی حمایت نکرده و ازهمین‌رو مشخص نیست که هواداران او در دور دوم انتخابات شرکت می‌کنند یا نه. اعتراض‌ها علیه دو نامزد اصلی دور دوم انتخابات هم گویای این نکته است که گروه گسترده‌ای از مردم فرانسه در انتخابات امروز شرکت نمی‌کنند. روز گذشته و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، صدها نفر از دانش‌آموزان در اعتراض به هر دو نامزد این انتخابات به خیابان‌های پاریس آمدند. براساس گزارش‌ها، فعالیت ۱۰ مدرسه در پاریس به خاطر محاصره نسبی یا تلاش برای محاصره مختل شد. این معترضان با شعار «انقلاب در خیابان، نه در صندوق‌های رأی» به خیابان‌ها آمدند و اعلام کردند که معتقدند هیچ‌یک از دو نامزد این انتخابات مناسب نیستند.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا