گوناگون

رسوایی فعالیت راست‌گرایان افراطی در ارتش آلمان

رسوایی فعالیت راست‌گرایان افراطی در ارتش آلمان در حال بالاگرفتن است. بازرسان تحقیق در یک پادگان دیگر در جنوب آلمان به اتاقی برخورده‌اند که با نشان‌های مربوط به “ورماخت”، ارتش آلمان نازی، مزین شده بود.

به‌نظر می‌رسد که ماجرای “فرانکو آ.”، افسر جوان ارتش آلمان که به تازگی به اتهام داشتن گرایش‌های نژادپرستانه بازداشت شده، نوک کوه یخ ماجرای وجود گرایش‌های خطرناک و راستگرایانه در ارتش آلمان باشد.

گزارش‌هایی که از نتایج تحقیقات در باره پرونده “فرانکو آ.” در رسانه‌های آلمان منتشر شده نشان می‌دهند که این افسر ۲۸ ساله ارتش آلمان احتمالا از سال‌ها قبل فعالیت افراطی راستگرایانه داشته است.

به عنوان نمونه روزنامه “بیلد” نوشته است، در سال ۲۰۱۲ در محل اقامت او در پایگاه ارتش آلمان در “ایلکیرش”، سربازان یک صلیب شکسته (نشان رسمی حزب نازی) در اندازه ۴ متر بر روی کف زمین نقاشی کرده بودند.

بنابر این گزارش که وزارت دفاع آلمان نیز آن‌ها را تایید کرده است، دلیل کشیدن آرم حزب نازی‌ها در پادگان “ایلکیرش”، بازی باشگاه بایرن مونیخ آلمان و باشگاه فوتبال فرانسوی “لیل” در چارچوب لیگ قهرمانان بوده است. این موضوع به سرعت به مسئولان پادگان و وزارت دفاع و سرویس ضداطلاعات ارتش گزارش داده شده بود.

به گفته وزارت دفاع آلمان در آن زمان ۲۰ سرباز بازجویی و سه تن از آنها جریمه و از ارتش آلمان اخراج شدند. در زمان وقوع این حادثه “فرانکو آ.” هنوز در پادگان “ایلکیرش” نبوده است. او در فوریه ۲۰۱۶ به گردان ۲۹۱ این پادگان منتقل شد.

ماجرای پادگان “فورستنبرگ”

هفته‌نامه “اشپیگل” نوشته است بازرسان در پادگان “فورستنبرگ” در شهر “دوناوشینگن” واقع در جنوب آلمان، یک سالن سخنرانی پیدا کرده‌اند که با علائم نازی‌ها تزیین شده بود. این پادگان روز پنجشنبه (۴ مه) بازرسی شده بود. علاوه بر سالن سخنرانی، در ویترینی در مقابل غذاخوری پادگان، کلاه‌خودهای ارتش نازی‌ها به نمایش گذاشته شده بود.

این گزارش می‌گوید بازرسان بلافاصله تصاویری از مشاهدات خود از پادگان “فورستنبرگ” را به وزارت دفاع آلمان در برلین فرستادند. اورسولا فون‌درلاین، وزیر دفاع آلمان، در حال حاضر مشغول جمع‌آوری اطلاعات درباره تحقیقات مربوط به فعالیت راستگرایان افراطی در ارتش آلمان است. وزیر دفاع آلمان در حال حاضر به دلیل ماجرای “فرانکو آ.” به شدت زیر فشار است.

“اشپیگل” نوشته است آنچه روز پنجشنبه گذشته در پادگان “فورستنبرگ” در جریان بازرسی کشف شده یادآور آن چیزی است که پیشتر در محل خدمت “فرانکو آ.” در گردان ۲۹۱ مشاهده شده است: تصویری از صلیب شکسته بر روی دیوار، شماری از ادوات جنگی زمان ارتش نازی‌ها مانند تپانچه و مسلسل و فانوسقه و کلاه‌خودهای سربازان در گوشه و کنار سالن.

هفته‌نامه اشپیگل می‌گوید، وزارت دفاع آلمان رد نمی‌کند که ممکن است ابراز و ادوات مربوط به ارتش نازی‌ها در دیگر پادگان‌های آلمان موجود باشد و یا حتی به نمایش گذاشته شده باشد.

پس از بازداشت “فرانکو آ.”، افسر جوان ارتش آلمان، پناهگاهی متعلق به او کشف شد که محل تجمع او و تعدادی از هوادارانش و محل ابراز علاقه به ارتش آلمان نازی بوده است. بازرسان در این پناهگاه تصاویری از سربازان ارتش نازی، کلاه خود و ماکت سلاح‌ یافته‌اند.

وجود چنین چیزهایی در پادگان “ایلکیرش” برای فرماندهان ارتش آلمان به ویژه شوک‌آور است. زیرا واحدهای ارتش آلمان از سال ۲۰۱۰ در این پادگان مستقر شده‌اند و هیچ‌گونه آثار به‌جا مانده از “ورماخت”، ارتش نازی‌ها، نمی‌توانسته در آنجا وجود داشته باشد.

“فرانکو آ.” حدود ده روز پیش (۲۷ آوریل) در شهر کوچک “هاملبورگ” واقع در ایالت بایرن آلمان به اتهام برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های تروریستی بازداشت شد. چند ماه قبل، او به دلیل مخفی کردن یک سلاح در دستشویی فرودگاه وین، توجه پلیس اتریش را به خود جلب کرده بود. این افسر جوان آلمانی هنگامی که برای برداشتن سلاح به فرودگاه وین مراجعه کرده بود، بازداشت شد.

این بازداشت چند روزی بیش طول نکشید و پلیس اتریش به علت ناکافی بودن دلایل بازداشت، او را آزاد کرد. اما تحقیقات بعدی نشان داد که او دست در کار فعالیت‌های خطرناکی بوده است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا