گوناگون

فرانسه امروز رئیس‌جمهور خود را انتخاب می‌کند

امروز روز پایانی انتخابات  ریاست جمهوری در فرانسه است .فرانسه امروز رئیس‌ جمهور خود را برای یک دوره ۵ ساله انتخاب می‌ کند. دُور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری در فرانسه، در روز ۳ اردیبهشت‌ماه ۹۶ / ۲۳ آوریل ۲۰۱۷، در شرایطی بی‌سابقه و استثنائی، برگزار شد و نتیجهٔ آن به‌شرح زیر اعلام گردید: امانوئل مکرون، نامزدِ حزب تازه تأسیس “به‌پیش، نه چپ و نه راست” (به‌قول خودش)، ۲۴٫۰۱ درصد آرا؛ مارین لوپن، نامزد حزب راست افراطی “جبههٔ ملی”، ۲۱٫۳ درصد آرا؛ فرانسوا فییون، نامزدِ حزب “جمهوری‌خواه” راست، ۲۰٫۰۱ درصد آرا؛ ژان لوک ملانشون، نامزدِ “چپ” همراه با حمایت از سوی حزب کمونیست فرانسه، ۱۹٫۵۸ درصد آرا و بنوا آمون، از حزب سوسیالیست، ۶٫۳۶ درصد آرا را به‌دست آوردند. بدین‌ترتیب، مارین لوپن نژادپرست و خارجی‌ستیز و امانوئل ماکرون پشتیبانی‌شده  از سوی محافل مالی، به‌دُور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافتند….

mediaاغلب تحلیلگران جامعه فرانسه را جامعه ای بسیار گسسته و دچار تفرقه می دانند که در آن هواداران ماکرون به ماندن در اتحادیه اروپا و خواستگاهی برای رشد اقتصادی و جامعه باز و چندجانبه نگر باور دارند و در جبهه ی روبرو هم هواداران مارین لوپن قرار دارند که از اروپا متنفرند و خواستار محدود شدن ورود مهاجران به فرانسه شده اند و از دولت می خواهند دخالت بیشتری در صنایع و افزایش حقوق بخش های مختلف داشته باشد.

نامزدی که از میان امانوئل ماکرون و مارین لوپن بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورد به مقام ریاست جمهوری می رسد و اولین نتایج انتخابات در ساعت بیست اعلام می شود.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا