گوناگون

خطر مرگ صدها هزار کودک در سومالی را تهدید می‌کند

میلیون‌ها نفر در سومالی از سوءتغذیه ناشی از خشکسالی رنج می‌برند. سازمان ملل هشدار می‌دهد که مرگ بر اثر گرسنگی به‌خصوص کودکان را تهدید می‌کند. کنفرانس لندن در نظر دارد از این روند مرگبار جلوگیری کند.

سومالی یک بار دیگر بر لبه پرتگاه مرگ و زندگی قرار گرفته است. اکنون دو سال است که در بخش عظیمی از این کشور از باران خبری نیست. پیامد این امر خشکسالی فراگیر در بخش‌های بزرگی از کشور است.

بدین ترتیب این کشور بحران‌زده‌ی شاخ آفریقا در برابر قحطی به مراتب بزرگ‌تری از سال ۲۰۱۱ قرار گرفته است. در آن سال بیش از ۲۵۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند. بخش اعظم قربانیان کودک بودند.

برای ممانعت از تکرار این فاجعه، امروز پنجشنبه (۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت) نمایندگان جامعه جهانی در لندن گرد هم آمده‌اند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان و محمد عبدالله فرماجو رئیس جمهوری سومالی، از جمله شرکت‌کنندگان در کنفرانس لندن هستند. آنها در نظر دارند که حمایت از سومالی را گسترش داده و به “ثبات” درازمدت در این کشور کمک کنند.

حتی شترها هم در امان نیستند

نیگل تریکس، مدیر سازمان امدادی آکسفام در شرق آفریقا، خشکسالی سومالی را بسیار مصیبت‌بارتر از سال ۲۰۱۱ ارزیابی کرده و می‌گوید، محصولات از بین رفته‌اند، انواع دام‌ها، گوسفندان، گاوها و حتی بزهای مقاوم جان داده‌اند. تریکس می‌افزاید، در این میان حتی شترها هم در امان نمانده‌اند. برخلاف ۶ سال پیش، این بار نه تنها بخش‌هایی از کشور، بلکه تقریبا همه جا در وضعیتی اضطراری قرار دارد.

به گزارش سازمان ملل، حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار سومالیایی، یعنی تقریبا نیمی از جمعیت کشور، به کمک فوری نیاز دارند و جان حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر وابسته به سهمیه مواد غذایی است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا