حقوق بشر

نگرانى از کشته شدن فعالین مدنی اهواز در زیر شکنجه

سرنوشت نامعلوم شمارى از فعالین اهوازى ونگرانى از کشته شدن زیر شکنجه…
Afbeeldingsresultaat voor ‫زندان اهواز‬‎

به گزارش فعالین حقوق بشر، خانواده هاى چند تن از فعالین ناپدید شده اهوازى با مراجعه مکرر به ستاد خبرى، دادگاه انقلاب، زندان ها و همچنین شکایتهاى مکرر آنها در تهران نتیجه اى نداشت و تا کنون ارگانهاى امنیتى وقضائی هیچگونه خبر دقیقى از محل بازداشت یا حبس آنها به خانواده ها ندادند. خانواده هاى این فعالین نگران وضعیت سلامتى فرزندان خود هستند و اخیراً اخبارى مبنى بر کشته شدن یک زندانى زیر شکنجه در بازداشتگاه اطلاعات اهواز به بیرون درز شد که موجب نگرانى خانواده هاى این فعالین شد. بعضى از این أفراد بیش از یک یا دو سال از بازداشت آنها مى گذرد وتا کنون سرنوشت آنها مجهول است.

مشخصات این ۵ تن زندانی ناپدید شده بشرح ذیل است:
*حمزه حسین زاده (عساکره) نوجوان عرب اهل شهرک طالقانى (منطقه کوره) ماهشهر در تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۴ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد و از آن تاریخ تاکنون خانواده او موفق نشده‌اند هیچ‌گونه اطلاعی از وضعیت او به دست بیاورند.حمزه حسین زاده در زمان بازداشت فقط ۱۵ سال سن داشت.

*عبدالله کرم الله کعب و شاعر احمد کعبى از اهالى منطقه شاوور در مسیر اهواز-شوش که هر دو روز چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ توسط اداره اطلاعات بازداشت شدند و تا کنون هیچگونه اطلاعى به خانواده هاى آنها داده نشد. عبدالله کرم الله کعب،۳۶ ساله ،بدلیل فعالیتهاى مذهبى و فعالیتهای فرهنگی وهمچنین شاعر احمد کعبى نیز بدلیل فعالیتهای فرهنگی و مشارکت در شب شعرهای محلی در عید فطر سال ۱۳۹۱ دستگیر و بعد از محاکمه در دادگاه انقلاب واتمام دوران محکومیت خود در مهر ماه سال ۱۳۹۴ براى دومین بار بازداشت و تا کنون از سرنوشت آنها اطلاعى در دست نیست.

*باقر غلامى(نعامى) روحانى اهل سنت اهوازى،۳۵ساله،ساکن کوى پاداد شهر اهواز، بدلیل فعالیتهاى مذهبى و ترویج مذهب اهل سنت در اهواز در عصر روز یک‌شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ توسط اداره اطلاعات بازداشت وعلى رغم شکایتهاى فراوان خانواده او در اهواز و تهران و با مراجعه به ارگان‌هاى امنیتى و ستاد خبرى و دادگاه انقلاب خانواده باقر غلامى هیچ گونه اطلاعى از سرنوشت او به دست نیاورده اند. باقر غلامى سابقه چندین بار حبس بدلیل فعالیتهاى مذهبى اهل سنت را دارد. یکى از دوستان او مى گوید: در سال ۱۳۹۱ در زندان ،باقر غلامى به من گفت بازجو او را تهدید به مرگ کرده بود و به او گفته چنانچه از عقیده خود بازنگردد و دست از فعالیتهایش برندارد او را خواهند کشت.

*على ظاهرى سارى،۲۳ ساله،داراى لیسانس قانون و یکى از فعالین سیاسی کوى علوى (حی الثوره) شهر اهواز در سپیده دم روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت و تا کنون خانواده او هیچ گونه اطلاعی از دلیل و محل بازداشت اطلاعى در دست ندارند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا