گوناگون

تداوم مسدود شدن هزاران وب سایت در طول دولت روحانی بر خلاف ادعایش

: بنا بر تازه ترین گزارش سازمان آرتیکل ۱۹که تحت عنوان: «محدودیت اینترنت: آزادی‌های آنلاین پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶»؛ منتشر کرده است، در باره اینترنت ایران، که محدودیت اینترنت در بازه زمانی مشخص پیش از انتخابات ۹۶ را مورد بررسی قرار داده است. گزارش آرتیکل ۱۹؛ تداوم مسدود شدن هزاران وب سایت در طول دولت روحانی بر خلاف ادعایش

همچنین این گزارش کاووشی در باره برخی دستاوردهای و نگرانی های حقوق اینترنتی در دولت روحانی، پیش از انتخابات در ایران است.
بنا بر آنچه که در گزارش آرتیکل ۱۹ می‌خوانیم در حالی‌که دولت روحانی ادعا می‌کند که گام‌های بلندی به سوی آزادی اینترنت برداشته است، اما از تحقق دستاوردهای اصلی آن جلوگیری شده و این دستاوردها فقط شامل نرم افزارهای خاصی بوده است. مسدود شدن هزاران وب سایت در طول دولت او ادامه داشته است، بازداشت‌های زیاد و تلاش‌هایی برای متمرکز کردن اطلاعات کاربران انجام شده و این کار در راستای در دسترس قرار گرفتن این اطلاعات انجام شده است.
همچنین تلاش‌هایی مثل فیلترینگ هوشمند، سانسور هدفمند و مواردی مانند پایان دادن به فیلترینگ اینترنت در منشور حقوق شهروندی ناموفق و بی اساس بوده‌اند و در نهایت باعث شده‌اند در جهان واقعی اتفاقاتی بیفتد که ادامه سرکوب، جلوگیری از آزادی بیان، به خطر انداختن امنیت کاربران و ممانعت از دسترسی به اطلاعات آنلاین را راحت‌تر می‌کند. کار قوه قضاییه اصول‌گرا و سپاه پاسداران در ارعاب، بازداشت، نظارت و سانسور با قدرت بیشتری ادامه پیدا کرده است.
لازم به توضیح است که آرتیکل ۱۹ موسسه‌ای غیر دولتی است که در سال ۱۹۸۷ در کشور انگلستان تاسیس شده و هدف و نام خود را برمبنای اصل ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار داده است. این اصل عنوان می‌کند که «هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد و این حق مستلزم آن است که کسی از داشتن عقاید خود بیم و نگرانی نداشته باشد و در کسب و دریافت و انتشار اطلاعات و افکار، به تمام وسایل ممکن بیان و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.»

کانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی ها

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا