اجتماعی

واکنش‌ها به مناظره سوم نامزدها

مشت نمونه خروار : آنچه که در  مناظره‌های تلویزیونی بین نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان مطرح  نشد.  معضل اساسی کشور، یعنی نظام سیاسی حاکم بر ایران است که بر اساس آن «رئیس‌جمهور» کشور تنها مهره‌یی «کارگزار» است که پایش را اگر از حد و حدود خدمتگزاری در آستان مقام ولایت، تاریک اندیشان حاکم، رهبری سپاه و نیروهای سرکوبگر، جلوتر بگذارد، کارش به زندان، حصر، ممنوع سخن و تصویر شدن می‌کشد. همچنین آنچه این شوهای تلویزیونی بیش‌ازپیش عریان کرد، کم‌اطلاعی و بی‌سوادی سیاسی- اقتصادی کسانی است که قرار است بر مسند ریاست جمهوری کشور تکیه بزنند…

مناظره

موضع موتلفه در مورد میرسلیم تغییر نکرده

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی می‌گوید هنوز تصمیمی در باره امکان کناره‌گیری میرسلیم از انتخابات ریاست جمهوری گرفته نشده است. محمدنبی حبیبی تاکید کرده که تا برنامه‌های تبلیغاتی نامزدها به پایان نرسد، تصمیم جدیدی در شورای مرکزی موتلفه در باره انصراف یا ماندن میرسلیم اتخاذ نمی‌شود. حبیبی افزوده که ارتباط موتلفه با سایر اصولگرایان از جمله «جمنا» ادامه دارد: «ولی تا کنون دلیلی برای تغییر سیاست ما در حمایت از میرسلیم وجود ندارد.» قرار است میرسلیم روز شنبه ۲۳ اردیبهشت در دانشگاه شهید چمران اهواز سخنرانی کند.

سخنرانی روحانی در ورزشگاه آزادی

حسن روحانی عصر شنبه ۲۳ اردیبهشت در سالن ۱۲هزار نفری ورزشگاه آزادی سخنرانی می‌کند. به گزارش خبرگزاری ایلنا، جمعیت زیادی از هواداران «دولت تدبیر و امید» پشت درهای آزادی مننتظرند و سرود یار دبستانی را می‌خوانند: «حاضران با استفاده از شال‌ها و دستبندهای سبز و بنفش حمایت خود را از روحانی اعلام می‌کنند.» در تصاویر منتشره در ایلنا، پلاکاردهایی با شعار «درود بر خاتمی» به چشم می‌خورد. جمعیت هم‌چنین شعار رفع حصر می‌دهد.
Iran – Kampagne (ILNA)

شرق: روحانی مدیون دشمنانش است
احمد غلامی در یادداشتی در روزنامه شرق، در بررسی مناظره‌های انتخاباتی نوشته است: «روحانی بیش از هر کسی مدیون دشمنانش است؛ دشمنانی که با حملات خود چهره‌ای متفاوت از او ساختند. از این رهگذر محبوبیتی عاید روحانی شد که انتظارش را نداشت، همان‌گونه که در سال ٩٢ او را بر کرسی ریاست‌جمهوری نشاندند. اگر روحانی بخواهد با شیوه سقراطی با مخالفانش عادلانه برخورد کند باید چیزی را به آنان بدهد که مستحق آنند.»

سردبیر شرق قالیباف را یکی از «خشن‌ترین سیاستمداران» خوانده و رئیسی را کسی برشمرده که خشم خود را در لفاف جملات مودبانه و تواضع می‌پیچاند:«مناظره‌های این دوره بیش از آنکه مدل گفت‌وگو و مواجهه سیاسی باشد، برخورد خشم‌آگین دیدگاه‌ها و ایدئولوژی‌های مستور در نقاب کلمات است.» به عقیده غلامی، مخالفان باعث شده‌اند تا روحانی دگرگون شود و به ناچار به روش و منش تدبیر و اعتدال پشت‌پا بزند: «اشاره بِجای روحانی به بانک‌های منتسب به قالیباف و رئیسی در مناظره اخیر نشان از رویکردِ تازه روحانی به مخالفانش است، از این منظر او شیوه سقراطی را در پیش گرفته و چیزی را برای مخالفانش تدارک دیده است که مستحق آنند.»

جهانگیری: روی اعصابم راه رفتند

اسحاق جهانگیری می‌گوید در مناظره سوم به خودش فشار آورده که از خط قرمز اخلاق و ادب خارج نشود: «علی‌رغم اینکه خیلی روی اعصاب بنده راه رفتند که عصبانی‌ام کنند لذا امیدوارم توانسته باشم بسیاری از مسائلی که لازم بود را به مردم گفته باشم.» او افزوده که در گفت‌وگوی ویژه خبری در روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت به تشریخ برنامه‌ها خواهد پرداخت. جهانگیری در جواب این که آیا تا پایان انتخابات ریاست جمهوری باقی خواهید ماند یا خیر، گفته که برنامه‌هایش استمرار همین گفت‌وگوها با مردم است.

لزوم هماهنگی برای انتخابات الکترونیک

علیرضا رحیمی، رئیس هیات عالی نظارت انتخابات شوراهای اسلامی در استان تهران به وزیر کشور پیشنهاد کرده که برای پرهیز از اختلال احتمالی در سیستم الکترونیکی و اطمینان‌بخشی بیشتر و رعایت حقوق مردم و برگزاری انتخاباتی بدون چالش، تعداد حوزه‌هایی که قرار است در آن انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شود کم شود. رحیمی افزوده که چون در برخی از این حوزه‌ها حتی به صورت آزمایشی نیز انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار نشده، از نظر فنی و فرآیند عملیاتی به توضیحات تکمیلی و توجیهی نیاز هست.

قالیباف از جهانگیری شکایت کرد

ابراهیم رئیسی پس از مناظره دیروز به ورامین رفت و در جمع مردم گفت: «آقایان توهین و افترا را شروع کرده‌اند. اما بدانند که ما  میدان را ترک نمی‌کنیم.» محمدباقر قالیباف نیز از جهانگیری به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شکایت کرد. قالیباف قرار است شامگاه شنبه از رادیو ایران با مردم حرف بزند. او یکشنبه به شیراز خواهد رفت.

تسنیم: آرای روحانی ریزش کرد

خبرگزاری تسنیم به نقل از گزارش‌های میدانی خبرنگاران خود در سراسر کشور مدعی ریزش آرای روحانی پس از مناظره سوم شد. تسنیم می‌نویسد: «اسحاق جهانگیری و حجت‌الاسلام روحانی با کشاندن مسئله به موضوعات حاشیه‌ای و جاروجنجال تمام تلاش‌شان بر آن بود که کاندیداهای رقیب نتوانند برنامه‌های ایجابی خود برای بیرون آوردن کشور از وضعیت اسفناک اقتصادی کنونی را به گوش مردم برسانند». در گزارش تسنیم آمده است: «سخنان آقای روحانی خصوصا در پایان مناظره خطاب به آقای قالیباف که از ادبیات تکراری و سوخته استفاده کرد، نه تنها نتیجه‌ای در افکار عمومی و آرای وی نداشت، بلکه باعث دلزدگی و کاهش آرای او شد.»

هواداران روحانی مراقب باشند

محمد‌علی وکیلی، سخنگوی ستاد حسن روحانی در نشستی مطبوعاتی از آمادگی روحانی برای مناظره دو به دو با رئیسی و قالیباف خبر داد و گفت صدا و سیما، با وجود ابراز آمادگی نمایندگان ستاد روحانی برای مناظره با نمایندگان رقبا هنوز فرصتی فراهم نکرده است. او عنوان کرد که مناظره‌ها فرصت مهمی را از مردم سلب کرد: «فرصت مناظره برای تبیین برنامه بود که مردم امکان توان‌سنجی از برنامه‌ها دست‌شان بیاید اما رقیب به جای استفاده از فرصت برای ارائه برنامه وارد فاز بداخلاقی، اتهام‌زنی و شعار دادن شد و مردم نتوانستند توان آنها را برآورد کنند.»

وکیلی افزود که بعید نیست هواداران رقبای روحانی به خیابان‌ها بریزند و «مثل نامزدهایشان کف خیابان رفتار پرخاشگرانه و ساختارشکنانه داشته باشند.» او از طرفداران روحانی خواست مراقب باشند و به چنین دامی گرفتار نشوند.

مناظره می‌توانست نبرد برنامه‌ها باشد

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی روحانی با انتقاد از نحوه مناظره سوم گفته که بحث می‌توانست نبرد بر سر برنامه‌ها باشد اما به مجموعه‌ای اتهامات ناروا از سوی قالیباف و ادعاهای بدون سند از سوی رئیسی مبدل شد. آشنا در نقد قالیباف گفته است: «کسی که در سال ۹۲ ادعای ۱۴ جلد برنامه داشت در مناظره حاضر نبود از نحوه محاسبات‌‌اش سخن بگوید.»

انتشار سند ملک روحانی

خبرگزاری تسنیم، وابسته به محافل نظامی و امنیتی، سند ملک روحانی در شهرک غرب تهران را با صفت «ملک نجومی» منتشر کرد. طبق این سند، روحانی یک قطعه زمین ویلایی به مساحت ۷۹۰ متر در شهرک غرب را در سال ۱۳۶۸ به مبلغ ۲میلیون و ۳۷۰ هزار تومان خریداری کرده است.

آمادگی بسیج دانشجویی برای مناظره بین روحانی و رئیسی

بسیج دانشجویی با انتشار یک نامه اعلام کرده که حاضر است در هر زمان و مکان، ترتیب برگزاری مناظره‌ای بین ابراهیم رئیسی و حسن روحانی را بدهد. در این نامه آمده که مناظره در هر دانشگاهی که نامزدها اعلام کنند انجام می‌شود.

عبدی: کار قالیباف تمام شد

عباس عبدی،  معتقد است که مناظره سوم فقدان تحزب در سیاست ایران را نمایان کرد، زیرا کاندیداها هر چه به ذهن‌شان خطور می‌کرد بدون در نظر گرفتن صحت و سقم آن طرح می‌کردند و کسی هم آنها را بازخواست نمی‌کرد. او در مصاحبه‌ای گفته که کار قالیباف با مناظره سوم تمام شد و رئیسی را هم باید شکست خورده دانست: «دلیل افول آرای قالیباف همان برخوردهایی بود که گمان کرد از طریق آنها می‌تواند سبد رای خودش را گسترده‌تر کند.»

این روزنامه نگار بی‌مسئولیتی موجود در جامعه ایران را موجب گزافه‌گویی و کم‌هزینه بودن صحبت‌های نادرست دانسته است: «بی‌راه نیست اگر بگوییم در یک کشور توسعه‌یافته که سیاست آن حزبی است، اگر یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری وعده‌هایی مانند محمدباقر قالیباف به مردم بدهد و بگوید تولید را ۵/ ۲برابر افزایش می‌دهد، حزب حامی سریعا واکنش نشان می‌دهد و حتی ممکن است آن نامزد انتخاباتی را کنار بگذارد. زیرا به خوبی می‌داند که اگر چنین تصمیمی نگیرد، آبروی حزب در خطر می‌افتد.»

دعوت وزیر ارشاد از نامزدها برای مناظره

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامزدهای انتخاباتی را دعوت کرد برای بررسی کارنامه دولت یازدهم در عرصه فرهنگ و هنر با او مناظره کنند. رضا صالحی امیری به ایسنا گفته است: «نه تنها من بلکه تمامی همکارانم آمادگی آن را دارند که به این آقایان بی‌اطلاع، اطلاع‌رسانی کنند.» او افزایش تماشاچیان سینما از ۸ میلیون نفر به ۲۵ میلیون و صدور مجوز برای انتشار کتاب از ۶۳ هزار مجوز در سال به ۸۸هزار عنوان را از مصادیق کارنامه دولت روحانی دانسته است

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا