زحمتکشان

غم ات در نهان خانه دل نشیند

یازده روز پس از انفجار در معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر در استان گلستان، جسد آخرین معدنکار کشته شده از این معدن خارج شده است. کارگران هفت تپه متن زیر را در غم فاجعه ی معدن یورت منتشر کرده اند …
یازده روز پس از انفجار مرگبار در معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر در استان گلستان، جسد آخرین معدنکار کشته شده از این معدن خارج شده و به این ترتیب تعداد قطعی کشته شدگان به ۴۴ نفر رسیده است. ۲۲ نفر از کشته شدگان پس از وقوع انفجار برای نجات جان همکاران گرفتار شده خود وارد معدن شده بودند، اما در اثر استنشاق گازهای سمی جان خود را از دست دادند.
کارگران هفت تپه متن زیر را در غم فاجعه ی معدن یورت منتشر کرده اند:

هنوز اخبار کشیدن اجساد کارگران معدن یورت در صدر خبرهای کارگری است. کارگرانی که برای زندگی انسانی و شرافت خانواده اشان کار می کردند و جان خودشان را برای سهل انگاری و سودجویی سرمایه از دست دادند، برخلاف سرمایه داران که فقط بفکر سود بیشتر هستند .
در نبود قوانین ایمنی کار،ما باید هر روز شاهد آمار بیشتری از کشتار و آسیب بدنی کارگران در محیط کار باشیم. هنوز قانونی وجود ندارد که کارگر زمانی که خطر کند دست از کار بکشد. اگر کارگری اعتراض کند کارش یا زندان و یا بیکاری است.
ما کارگران هفت تپه در گرمایی گاه بالای پنجاه درجه مجبور بکار هستیم موضوعی که در تمامی کشورهای حل شده است و کارگران در دمای بالای ٣۴ درجه نباید کار کنند و یا کارفرما شرایط مناسب را بوجود آورد.
وضعیت ایمنی کار هر روز بدتر می شود و تنها راه حل در مقابل کارگران در به وجود آوردن تشکلات خودشان است، و ما امید داریم کارگران معادن دست به تشکیل نهاد بیرون از ساختار قدرت دست بزنند و در این راه ما آنها را تنها نخواهیم گذاشت، همانطوری که در لحظات اولیه به کنفدراسیون مواد غذایی خبر دادیم و خواستیم همراه کنفدراسیون پتروشیمی و معادن عکس العمل نشان دهند.

کارگران هفت تپه به احترام تمامی کارگران کشته شده در معدن یورت در محیط کار سکوت می کنند و در همراهی کارگران مجروح هر کاری بتوانیم انجام می دهیم و خانواده های کشته شده و مجروح را تنها نمی گذاریم.

سندیکای کارگران هفت تپه
۲٣/۲/۱٣۹۶

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا