حقوق بشر

نامه زنان زندانی به دادستان تهران درباره وضعیت ‌آتنا دائمی

۱۸ تن از زنان دربند در زندان اوین در نامه‌ای به دادستان تهران با ابراز نگرانی از اوضاع جسمانی آتنا دائمی، فعال مدنی خواستار رسیدگی فوری به وضعیت او شدند. دائمی از ۱۹ فروردین در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

چند تن از زنان در بند در زندان اوین در پی تداوم اعتصاب غذای فاطمه (آتنا) دائمی، فعال مدنی و کودک زندانی در زندان اوین به دادستان تهران نامه نوشتند.

پیش از این نیز سازمان عفو بین‌الملل نگرانی خود را از وضعیت این زندانی مدنی ابراز داشته و تأکید کرده که خانم دائمی که از ۱۹ فروردین سال جاری (۱۳۹۶) در اعتصاب غذا به سر می‌برد باید هر چه زودتر تحت درمان‌های پزشکی قرار بگیرد.

مادر آتنا دائمی نیز ۱۲ روز بعد از شروع اعتصاب غذای او نامه‌ای به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران نامه‌ای نوشت و تصریح کرد که دخترش “از ناحیه کلیه و دستگاه گوارش دچار عفونت و مبتلا به آریتمی قلبی شده است”.

اینک با گذشت بیش از یک ماه از اعتصاب غذای او ۱۸ نفر از زنان دربند در زندان اوین به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نامه نوشته از او خواسته‌اند تا به وضعیت این زندانی رسیدگی کند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، در این نامه که از جمله به امضای نرگس محمدی، نازنین زاغری، مهوش شهریاری، گلرخ ایرایی و نسیم باقری نیز رسیده است تأکید شده که به‌رغم وضعیت ناگوار جسمانی این زندانی تا کنون پیگیری‌های خانواده و وکیل او نتیجه‌‌ای نداشته است.

در این نامه با اشاره به این‌که ادامه اعتصاب غذای خانم دائمی موجب نگرانی شده آمده است: «از آن مقام قضایی تقاضا داریم دستور لازم جهت رسیدگی صادر نموده و با بهره‌گیری از اختیارات قانونی خویش روند رسیدگی را تسریع نمایید.»

مادر آتنا دائمی می‌گوید، دخترش از اواخر مهرماه ۱۳۹۳ بعد از شرکت در تجمعی‌ صلح‌آمیز در مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در تهران در اعتراض به حمله گروه “دولت اسلامی” (داعش) به مردم کوبانی در سوریه توسط اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.

او ابتدا به اتهام‌هایی نظیر “اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت کشور” و “توهین به رهبری” به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. سپس این حکم در دادگاه تجدیدنظر تغییر کرد و به ۷ سال کاهش یافت.

مادر او می‌گوید، دخترش در اعتراض به “پرونده‌سازی” سپاه پاسداران دست به اعتصاب غذا زده است. برخی سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر نیز گفته‌اند، علت محکومیت او “انتشار پست‌هایی در فیس‌بوک در انتقاد از اعدام‌ها، حضور در آرامگاه کشته‌شدگان انتخابات سال ۱۳۸۸ و اطلاع‌رسانی درباره زندانیان سیاسی” بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا