فرهنگی

گشایش هفتادمین جشنوارۀ کن توسط “اصغر فرهادی” و “لیلی رُز دِپ” اعلام شد

فستیوالی که میعادگاه جهانی بسیار معتبر دنیا به شمار می‌آید، روز چهارشنبه ٧مه/ ٢٧ اردیبهشت، در هوائی گرم و آفتابی، در ساعت ٧ شب در میان جمعیتی وفادار که ساعت‌ها در برابر پله‌های کاخ فستیوال و فرش قرمز آن در انتظار لحظه موعود یعنی رسیدن ستاره‌ها و چهره‌های نامدار سینما جای گرفته‌ بودند، آغاز به کار کرد. گشایش هفتادمین جشنوارۀ کن توسط “اصغر فرهادی” و “لیلی رُز دِپ” اعلام شد.

media

گزارش شهلا رستمی از فستیوال سینمائی کن

هیأت داوران بخش اصلی هفتادمین جشنوارۀ کن به ریاست “پدرو آلمودووار” کارگردان اسپانیولی، همراه با “اماتورمان” رئیس داوران بخش نوعی نگاه، “ساندرین کیبرلن”، هنرپیشه فرانسوی و رئیس داوران دوربین طلائی و همچنین “کریستیان مونجو” کارگردان رومانیایی و برنده نخل طلا در سال ٢٠٠٧ و جوایز دیگر این فستیوال، از این پله‌ها بالا رفتند.
به مناسبت هفتادمین برگزاری، همچنین چهره‌های مهم سینما چون “مارتین اسکورسیزه”، “جین کمپیون” و شماری دیگر هم برای مراسم گشایش دعوت شده‌اند.

فستیوال امسال با فیلم “شبح‌های اسماعیل” ساخته “آرنو دپله شن” کارگردان فرانسوی، کارش را آغاز میکند که هم زمان در سینماها هم به نمایش درخواهد آمد.
در این فیلم، یک سینماگر درگیر با شبح همسری را می بینیم که بیش از ٢٠ سال پیش ناپدید شده و زندگی تازه‌ای را با یک زن دیگر آغاز کرده است؛ ناگهان همسر ناپدید شده باز می‌گردد و سینماگر نمی داند چگونه مشکل این بازگشت را حل کند. بقیه ماجرا آنچنان درهم و سردرگم است که هدف از ساختن این فیلم را که می‌توان «راش‌های مونتاژ نشده» نامیدش، گم می‌کند.
امیدواریم چهار فیلم دیگر از فرانسه که در بخش اصلی گنجانده شده اند، به آشفتگی و بی محتوائی فیلم “شبح های اسماعیل” نباشند.

به هر رو ١٩ فیلم برای بخش مسابقه‌ای اصلی و ١٨فیلم برای بخش نوعی نگاه، از میان ١٨۵٨ فیلم دیده شده برگزیده شده‌اند.

فیلم “لِرد” به کارگردانی “محمد رسولف” در بخش “نوعی نگاه” گنجانده شده است. این سومین باریست که رسولف در این بخش شرکت می‌کند .

در بخش “نمایش ویژه”، افزون بر آخرین فیلم عباس کیارستمی “٢۴ فریم”، فیلم “آنها” ساخته “آناهیتا قزوینی‌زاده” گنجانده شده که در سال ٢٠١٣ با فیلم کوتاه “سوزن”، جایزه بخش “سینه فونداسیون” را گرفت.

در میان کارگردانان، نام “میشال هنه که” دیده می شود که تاکنون دو نخل طلای این فستیوال را برأی “روبان سفید” و “عشق” ربوده است؛ او این بار با فیلم “پایان خوش” به بخش مسابقه‌ای بازمی‌گردد. جالب اینجاست که او بار دیگر “ژان-لویی ترنتینیان” هنربیشه کهن سال فرانسوی را در این فیلم جلوی دوربین برده است.

فیلم کوتاه ایرانی “وقت ناهار” به کارگردانی “علیرضا قاسمی”، در بخش “فیلم کوتاه” هفتادمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن برای ربودن نخل طلای بهترین فیلم کوتاه رقابت می‌کند. در این بخش ٩ فیلم شرکت دارند که ٨ تای آنها داستانی است و یکی انیمیشن. ریاست هیأت داوران این بخش و بخش “سینه فونداسیون” را “کریستیان مونجو” کارگردان رومانیائی برعهده دارد.

در بخش “سینه‌فونداسیون”، فیلم کوتاه “حیوان” ساخته “بهمن ارک”، از ایران پذیرفته شده است.
شمار فیلم‌های این بخش ١۶ عدد است که دوتای آنها انیمیشن هستند.

در بخش رقابتی “نخل طلا برای بهترین فیلم کوتاه”، ٩ فیلم، ٨ فیلم داستانی و یک فیلم پویانمایی، انتخاب شده‌اند که اغلب آنها متعلق به سینمای اروپاست. با این حال، فیلم‌هایی از آمریکا، چین، ایران و کلمبیا نیز در این بخش حضور دارند.

فیلم “تهران تابو” به کارگردانی “علی سوزنده” برای بخش “هفته منتقدین” برگزیده شده است.

گفتنی است که همه فیلم‌های نخستین بخش رسمی، همراه با فیلم اول های بخش‌های دیگر فستیوال کن، بالقوه نامزد “دوربین طلائی” هستند که ریاست هیأت داوران آن را “ساندرین کمپرلن” هنرپیشه فرانسوی برعهده دارد. “مونیکا بلوچی” هنرپیشه ایتالیایی، کار گرداندن مراسم را بر عهده خواهد داشت.

آفیش فستیوال که “کلودیا کاردیناله” هنرپیشه ایتالیایی را در زمان جوانی و هنگام رقص بر روی شیروانی های شهر رم گرفته شده بود، به هنگام رونمایی بحث برانگیز شد؛ شماری به این اعتراض کردند که با فتوشاپ، تصاویر شهر رم پاک شده اند، کمرش را باریک تَر و پاهایش را بلندتَر کرده‌اند!!
کلودیا کاردیناله، در واکنش به این اعتراضات گفت، هیچ خدشه‌ای به جسم وی وارد نیامده و هدف از این گزینش نشان دادن سبکبالی بوده است.

از “آندره تشینه” کارگردان فرانسوی، با نمایش فیلم تازه اش “سال‌های دیوانگی ما”، بزرگداشت به عمل می آید و یک سینما- کنسرت برروی پلاژ “کن” با نمایش فیلم “جم” ساخته “تونی گتلیف” کارگردان کولیِ فرانسوی، برگزار می‌گردد.

دیگر این که، به تدابیر امنیتی این فستیوال افزوده شده و برای جلوگیری از تکرار سوءقصد شهر نیس به هنگام جشن ملی فرانسه در ماه ژوئیه و یورش احتمالی تروریست‌ها با کامیون به مردم، همه چهارراه‌ها با گلدان‌های بزرگ درخت و گیاه بسته شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا