گوناگون

فروش ۱۰۰ میلیارد یورو تجهیزات نظامی در سفر ترامپ به عربستان

دونالد ترامپ در نخستین ایستگاه سفر خارجی خود، وارد عربستان سعودی شده است. او طی هشت روز به پنج کشور سفر خواهد کرد. ترامپ در عربستان قرارداد فروش بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو تجهیزات نظامی را با مقامات عربستان امضا کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، که هم اکنون در واشنگتن از جمله به خاطر اتهام روابط پنهانی خود و برخی از مشاورانش با روسیه و همچنین برکناری رئیس “اف‌بی‌آی” با مشکلات فراوانی روبروست، در نخستین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی سفر کرده است.

هواپیمای نظامی ترامپ راس ساعت هشت و ۴۵ دقیقه صبح روز شنبه (۳۰ اردیبهشت / ۲۰ مه) در فرودگاه ملک خالد در ریاض به زمین نشست و مورد استقبال سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی آلمان، ترامپ قرار است در حین سفرش به عربستان سعودی، یک قرارداد بزرگ نظامی به ارزش حدود ۱۰۰ میلیارد یورو با مقامات این کشور امضا کند. دوطرف همچنین طی معاهده‌ای همکاری‌های امنیتی خود را به‌ویژه در مقابله با ایران، که دشمن شماره یک عربستان سعودی محسوب می‌شود، افزایش خواهند داد.

ترامپ پیش از آغاز سفرش به عربستان سعودی تاکید کرد که وقت آن رسیده رهبران کشورهای اسلامی “نقش بسیار موثرتری” در مبارزه علیه تروریسم در خاورمیانه به عهده گیرند. او گفت آمریکا نمی‌تواند مشکلات همه جهان را برطرف کند. این کشور اما می‌تواند به کشورهای جهان در برطرف کردن مشکلات خود یاری رساند.

رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با ایران گفت کشورهای مسلمان نگران‌اند، زیرا ایران از رویکردهای افراط‌گرایانه و تروریستی حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری ۷۱ ساله آمریکا که روز جمعه (۱۹ مه/۲۹ اردیبهشت) به وقت محلی نخستین سفر خارجی خود را به مقصد عربستان سعودی آغاز کرده، قرار است طی هشت روز به پنج کشور جهان سفر کند و در کنار عربستان سعودی، از اسرائیل، منطقه خودمختار فلسطینیان و واتیکان، مراکز سه دین اسلام، یهودیت و مسیحیت دیدن کند.

رئیس جمهوری آمریکا سپس در بروکسل در نشست سران اعضای پیمان ناتو شرکت خواهد کرد و پس از آن به کنفرانس گروه موسوم به “جی هفت” متشکل از رهبران هفت کشور صنعتی جهان می‌رود.

به گفته منابع سعودی، ترامپ در سه نشست در ریاض شرکت خواهد کرد. نخست نشست مشترک آمریکا و عربستان سعودی، سپس حضور در کنفرانس کشورهای عربی خلیج فارس و سرانجام نشست مشترک آمریکا با سران کشورهای عربی- اسلامی.
ترامپ قرار است روز یکشنبه (۳۱ اردیبهشت / ۲۱ مه) در کنفرانس کشورهای عربی خلیج فارس در برابر بیش از ۵۰ رئیس جمهوری و نخست‌وزیر کشورهای اسلامی سخنرانی کند. او گفته است که در این سخنرانی از شرکت کنندگان خواهد خواست در مقابل اسلام‌گرایان افراطی موضع‌گیری کنند.

اظهارت وزیر خارجه آمریکا در باره ایران

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در ریاض در مقابل خبرنگاران، نسبت به نقض حقوق بشر اظهار نظر کرد. او گفت نقض حقوق بشر دیگر پذیرفتنی نیست. او گفت باید حمایت از تروریسم پایان یابد و به آزادی عقیده توجه شود.

به گزارش سایت آلمانی “اشپیگل آنلاین”، وزیر امور خارجه آمریکا البته این نظر را در باره عربستان سعودی ابراز نکرد. روی سخن او با ایران بود؛ کشوری که دشمن اصلی عربستان سعودی به حساب می‌آید.

سخنان تیلرسون برای بیشتر خبرنگارانی که سخنان او را می‌شنیدند باورکردنی نبود، زیرا وزیر خارجه آمریکا از ایران به خاطر نقض حقوق بشر انتقاد می‌کرد، اما نسبت به نقض شدید حقوق بشر در عربستان سکوت اختیار کرده بود.

تیلرسون که نگران سوالات انتقادآمیز خبرنگاران بود، پس از پاسخ به دو سوال، به مصاحبه مطبوعاتی خود پایان داد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا