گوناگون

عربستان و آمریکا ۱۱۰ میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی برای مقابله با ایران امضاء کردند

پادشاه عربستان و رییس جمهوری آمریکا در نشستی در ریاض با حضور رهبران ۴۰ کشور مسلمان به شدت جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار دادند. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته بستن قرارداد فروش اسلحه به عربستان پیامی برای ‌»رقیب سرسخت» عربستان، ایران است. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز ایران را متهم به حمایت از طالبان و ایجاد بی‌ثباتی در افعانستان کرد…

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت در ریاض در جمع سران دهها کشور عربی از خاورمیانه و آفریقا گفت ایران که سوخت تنش و اختلاف در خاورمیانه را فراهم می کند و به گروه های تروریستی کمک می کند. او از سران کشورهای عربی خواست که ایران را منزوی کنند.
او همچنین ایران را متهم کردکه «دهه‌ها هسته آتش جنگ‌های فرقه‌ای را شعله‌ور کرده است.»
رییس جمهوری آمریکا افزود: «این کشور خواستار نابودی اسرائیل است. ایران خاورمیانه را بی‌ثبات کرده است. در سوریه شاهد آن هستیم. بزرگترین قربانیان رژیم ایران، خود مردم ایران هستند. مردم ایران به خاطر حمایت رژیم ایران از افراط گرایی دچار زحمت شده اند. همه باید کمک کنند تا ایران منزوی شود.» اما در عین حال تأکید کرد که بین ایرانیان «غنی و با فرهنگ» و دولت ایران تفاوت وجود دارد.
پادشاه عربستان نیز در این اجلاس جمهوری اسلامی را “طلایه‌دار تروریسم” نامید و گفت: “مسئولیت ما در مقابل خدا، مردم مان و کل جهان این است که با اتحاد خود با نیروهای شیطانی و افراط گرایی مقابله کنیم.”

در این نشست شماری از سران کشورهای مسلمان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، ملک عبدالله، پادشاه اردن و سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس حضور داشتند.
با دیدار دونالد ترامپ ریس جمهور آمریکا از عربستان سعودی بزرگترین قرارداد نظامی تاریخ جهان بین دو کشور به امضا رسید.ارزش این قرارداد ۴۶۰ میلیارد دلار است که ۱۱۰ میلیارد فوری و ۳۵۰ میلیارد در ۱۰ سال آینده اجرا خواهد شد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا