گوناگون

۳‌هزار مرگ مغزی در هر سال

رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: «۲۷‌هزار نفر پشت نوبت پیوند عضو هستند. هر سال سه‌هزار نفر در ایران دچار مرگ مغزی می‌شوند، از این تعداد‌هزار نفر شناسایی می‌شوند و فقط ۷۵۰ نفر به پیوند عضو می‌رسند.» در ایران مرگ مغزی بیشتر در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که اعضای بدنش سالم باشد می‌تواند جان ۹ نفر را نجات دهد و علاوه بر دو ریه و قلب، امکان اهدای دو کلیه، کبد، دو قرنیه و نسوج مختلف او وجود دارد. در این شرایط وزارت بهداشت بیش از ۹۰‌درصد هزینه عمل پیوند را پرداخت می‌کند. روز گذشته، رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: پیوند عضو، قله خدمات پزشکی است و کشوری می‌تواند در این زمینه موفق باشد که از نظر کادر پزشکی متبحر و با تجربه، در دانش و تکنیک پیوند و نیز از نظر داروها و تجهیزات لازم کامل باشد و خوشبختانه از این نظر ایران سرآمد تمام کشورهای خاورمیانه و شاخ آفریقاست. علی اکبر ولایتی تاکیدکرد: بیمارستان مسیح دانشوری تنها مرکزی است که در منطقه، پیوند ریه انجام می‌دهد، از سال ۸۴ تاکنون ۱۰۰ پیوند ریه در این بیمارستان انجام شده که بیش از ۵۰‌درصد آنها کاملا موفقیت آمیز بوده است. از ۲۰۰ پیوند قلبی که تاکنون در این بیمارستان انجام شده نیز بیش از ۶۰‌درصد موفق بوده است.

فوت روزانه ۱۰ بیمار نیازمند پیوند

رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان افزود: ۲۷‌هزار ایرانی در کشور پشت نوبت دریافت عضو پیوندی هستند و هر روز ۱۰ نفر از این افراد به علت نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند. ولایتی افزود: یکی از امتیازهای کشور ما این است که به علت فقه شیعه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری فتوای پیوند عضو از جسد را صادر کردند، اما در بسیاری از کشورها از جمله برخی کشورهای اهل سنت و مفتی‌ها با پیوند عضو از جسد موافق نیستند. او تاکید کرد: هر سال سه‌هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند که از این تعداد فقط‌هزار نفر شناسایی می‌شوند و فقط ۸۰‌درصد خانواده‌های این افراد با پیوند و اهدای عضو عزیزشان موافقت می‌کنند، یعنی هر سال فقط از ۷۵۰ نفر فرد فوت شده (مرگ مغزی) در کشور اهدای عضو در کشور انجام می‌شود. رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: تاکنون حتی یک مورد مرگ مغزی در دنیا نبوده که به زندگی باز گردد، زیرا فردی که دچار مرگ مغزی می‌شود، مغزش مرده است.

مستمری برای اهداکنندگان عضو

رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: مهم‌ترین مشکل در این زمینه معیشت خانواده‌ای است که برای اهدای عضو عزیزشان موافقت کرده و به‌طور معمول نان ‌آور خانواده خود را از دست داده است، پیشنهاد ما این است که دولت با ارائه لایحه و تصویب قانونی در مجلس، سازمان تامین اجتماعی را موظف کند که از خانواده اهدا‌کنندگان حمایت کند و به خانواده آنها مستمری پرداخت شود تا معیشت آنها تامین شود.

توریسم درمانی در عرصه پیوند به‌مصلحت نیست

به گزارش ایرنا، رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان درباره امکان توریسم درمانی و جذب بیمار خارجی برای انجام پیوند در ایران با همراهی‌دهنده و گیرنده، گفت: مردم با نیت خالص برای اهدای عضو عزیزشان و نجات بیماران نیازمند موافقت می‌کنند، اگر پای توریست درمانی و بیمارستان‌های خصوصی به این کار باز شوند، دلالان وارد این عرصه شده و این حوزه اخلاقی و پاک را آلوده می‌کنند. در این صورت کار خراب می‌شود، جراحان و پزشکان به دنبال دستمزدشان هستند و مردم می‌گویند ما عضو عزیزمان را داده‌ایم، اما جیب پزشکان پر می‌شود.

مرگ روزانه ۱۰ نفر در فهرست انتظار پیوند

همچنین رئیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم‌ پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ۲۷‌هزار نفر در کشور در لیست انتظار برای دریافت عضو قرار دارند، گفت: روزانه ۱۰ نفر در این لیست انتظار، جان خود را از دست می‌دهند. فرحناز صادق‌ بیگی اظهار کرد: البته در کشور ما حدود‌هزار نفر از این چهار‌هزار نفر اهدای عضو صورت می‌گیرد، همچنین باید توجه داشت که افزایش ارتقای آگاهی مردم درباره اهدای عضو و فرهنگسازی در این زمینه می‌تواند در میزان اهدای عضو موثر باشد و مردم بدانند که کمای مغزی با مرگ مغزی تفاوت دارد. به گزارش فارس، او گفت: در کمای مغزی، فردی که دچار مشکل شده ممکن است به زندگی بازگردد، اما در مرگ مغزی تاکنون یک مورد نیز در دنیا گزارش نشده است که فرد به زندگی بازگردد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا