حقوق بشر

۲۰۲ کودک در کنار مادرشان در زندان بسر می‌برند/ آمار زندانیان ۳۳۳ درصد رشد داشته

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی رژیم« ولایی» به ارایه توضیحاتی در رابطه با وضعیت زندان‌های کشور و ارایه آماری در این زمینه پرداخت…
زندان زنان در افغانستان

به گزارش ایسنا، اصغر جهانگیر در همایش آموزشی سامانه نظارت و مراقبت الکترونیکی زندانیان (پابند الکترونیکی) با اشاره به مشکلات و تبعات ناشی از زندانی شدن افراد، گفت: از نظر مدیریتی و ساختاری و فرآیندی در زندان‌ها با مشکلات متعدد مواجه هستیم. هنوز از ظرفیت‌های قانونی به طور کامل استفاده نمی‌شود یا زیرساخت‌های لازم برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی وجود ندارد. امروز بیشترین میزان زندانیان کسانی هستند که با شکایت افراد وارد زندان شدند.
جهانگیر ادامه داد: در سال ۵۸ با ۳۷ میلیون جمعیت، ۸۵۵۷ نفر زندانی داشتیم، در سال ۱۳۶۰ با ۴۰ میلیون جمعیت، ۳۴ هزار و ۵۹۰ نفر در زندان‌ها بودند و در سال ۹۵ با ۷۸ میلیون جمعیت، ۲۲۳ هزار نفر جمعیت زندان‌ها بودند. این موضوع نشان‌دهنده این است که اگرچه جمعیت کشور از سال ۶۴ تا ۹۵، ۶۶ درصد افزایش یافته اما آمار زندانیان ۳۳۳ درصد رشد داشته است. جمعیت زندانیان در هر ۱۰۰ هزار نفر در آسیا ۱۷۴ و در جهان ۱۶۸ نفر است، اما این رقم در ایران ۲۸۳ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است. در بین کشورهای اسلامی هم ایران در رتبه دوم قرار دارد و در آسیا ششم و جهان ۴۱ هستیم.
وی افزود: ۶۴ درصد زندانیان متاهل هستند و بیش از ۹ هزار نفر دو فرزند و بیشتر دارند. همچنین ۷۰ درصد زندانیان از نظر سنی زیر ۴۰ سال و در ۱۰ سال اول ازدواج هستند. همچنان بیشترین زندانیان در ارتباط با مواد مخدر و روان گردان با ۴۳ درصد و سپس سرقت با ۲۵ درصد است. در گروه نوجوانانی که وارد زندان شدند، جرایم علیه اشخاص در صدر جرایم قرار دارد.
جهانگیر با بیان اینکه ظرفیت زندان‌های ما ۸۸ هزار نفر است، گفت: اما اکنون ۲۲۳ هزار نفر موجودی یعنی بیش از ۲.۵ برابر تراکم، زندانی داریم. سرانه فضای مصوب در زندان ها ۱۴ متر اما وضعیت فعلی سرانه فضا برای هر زندانی ۸ متر است در حالی که کشوری مثل دانمارک برای هر زندانی ۸۷ متر سرانه فضا دارد.
وی افزود: ۲۰۲ کودک هم در کنار مادرشان در زندان بسر می‌برند. بیش از ۶۵ درصد از زندانیان ورودی معتاد هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا