حقوق بشر

عفو بین الملل؛ بی اعتنایی ایران به حقوق کودکان با اعدام مردی که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایران با اعدام مردی که در ۱۶ سالگی بازداشت شده بود بی اعتنایی گستاخانه خود به حقوق کودک و قوانین بین المللی حقوق بشر را به نمایش گذاشته است.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود عنوان داشت، این مرد که در رسانه‌های دولتی تنها با نام «اصغر» معرفی شده ۳۰ سال قبل به اعدام در ملا عام محکوم شده بود. او در زندان مرکزی کرج در نزدیکی تهران در روز خرداد ۱۳۹۶ اعدام شد.

فیلیپ لوتر مدیر بخش شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین الملل گفت: “با این اعدام، پوچ و توخالی بودن ادعاهای مکرر مقامات ایران به سازمان ملل و اتحادیه‌ی اروپا در رابطه با اینکه جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت به سمت عدم استفاده از مجازات اعدام برای محکومین نوجوانان است، یک بار دیگر مشخص گردید. این واقعا فاجعه‌بار است که با گذشت دو دهه از تصویب کنوانسیون حقوق کودک توسط ایران، مقامات این کشور تا این حد حقوق کودکان را همچنان نادیده می‌گیرند”.

لوتر افزود: “این اعدام که سومین اعدام محکومان نوجوان در ایران در سال جاری است نشان از عزم راسخ ایران به نقض قوانین بین المللی حقوق بشر دارد. مقامات ایران باید برنامه‌ی اعدام‌های بیش‌تر را لغو و یک بار برای همیشه با اصلاح قانون مجازات اسلامی استفاده از مجازات مرگ برای افراد زیر ۱۸ سال را اصلاح کنند”.

بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی، «اصغر» در سال ۱۳۶۷ به خاطر کشتن یک پسر بچه‌ی ۱۲ سال با چاقو به اعدام محکوم شد. این حکم توسط دیوان عالی کشور تایید شد. او قرار بود در سن ۱۸ سالگی اعدام شود اما به فاصله‌ی کوتاهی قبل از اجرای اعدام از زندان فرار کرد. او طی ۲۸ سال در حال فرار بود تا اینکه مجددا در اردیبهشت ۱۳۹۴ بازداشت شد.

ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که هنوز افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال بودند را اعدام می‌کند. قوانین بین المللی حقوق بشر استفاده از مجازات اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال را مطلقا ممنوع کرده است.

سازمان عفو بین الملل مخالف هر گونه اعدام در هر زمانی بدون در نظر گرفتن اتهام، جرم و جنایت، باگناه یا بی گناه و یا هر گونه روش اعدام است. این سازمان به طور مداوم از تمام کشورهایی که هنوز از مجازات اعدام استفاده می‌کنند خواسته است که دستور توقف تمام احکام اعدام را با نگاه به لغو کامل این مجازات صادر کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا