گوناگون

تلاش برای حذف «مطهری» از هیئت رئیسه مجلس

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هشتم خرداد ۹۵ کار خود را به طور رسمی آغاز کرد و سه روز بعد اعضای هیئت رئیسه برای یک سال انتخاب شدند…

به گزارش دویچه وله، در ترکیب نخستین هیئت رئیسه مجلس دهم که مطابق آئین‌نامه داخلی برای یک‌سال انتخاب می‌شود، اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان میانه‌رو اکثریت ۱۲ کرسی ریاست قوه‌ی قانون‌گذاری را از آن خود کردند.

در حال حاضر مسعود پزشکیان، نماینده راه یافته از حوزه تبریز نایب رئیس اول، و علی مطهری،نایب رئیس دوم مجلس دهم هستند.

اصول‌گرایان افراطی وابسته به جبهه پایداری گرچه در مجلس دهم اقلیت ناچیزی دارند با جلب حمایت برخی از نمایندگان محافظه‌کار موفق شدند دو عضو خود را به عنوان دبیر وارد هیئت رئیسه کنند.

با نزدیک شدن به موعد انتخاب هیئت رئیسه جدید برای سال دوم مجلس دهم، خبر از تلاش‌های می‌رسد که مهم‌ترین هدف آن حذف علی مطهری از مسند نایب رئیسی مجلس عنوان می‌شود.

ظاهرا نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری رایزنی‌های گسترده‌ای را با نمایندگان اصول‌گرا و حامیان علی لاریجانی، رئیس مجلس آغاز کرده‌اند تا در ازای حمایت از گزینه‌های مورد نظر آنها مانع حضور مطهری در هیئت رئیسه سال دوم شوند.

تکذیب شدید توافق برای حذف مطهری
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نایب رئیس فراکسیون مستقلان که حامیان و نزدیکان لاریجانی محسوب می‌شوند “توافق درمورد حذف مطهری” را شایعه خوانده و آن را به شدت تکذیب کرده است.

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب  در یک پیام توئیتری، بدون ذکر منبع خود از همراهی نزدیکان رئیس مجلس برای حذف مطهری خبر داد.

جعفرزاده روز شنبه، ششم خرداد به خبرگزاری ایلنا گفت: «نمی‌دانم آقای تاجزاده چرا چنین توییتی گذاشته و چنین مسئله‌ای را مطرح کرده است. آقای مطهری به‌نوعی حیثیت جریان اصلاحات و اعتدال است و اصلاً چنین مسائلی صحت ندارد.»

نایب رئیس فراکسیون مستقلان علی مطهری را “نماد نماینده‌ای شجاع و مستقل” خواند و تاکید کرد: «خط قرمز ما حضور لاریجانی و مطهری در هیات ‌رئیسه مجلس است.»

جعفرزاده تبانی برای کنار گذاشتن مطهری را “کذب محض” دانست و تصریح کرد که او با تمام توان از ابقای نایب رئیس دوم مجلس حمایت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد  او از ترکیب هیئت رئیسه حذف شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، صبح شنبه جلسه فوق‌العاده‌ای با حضور هیئت رئیسه فراکسیون امید و اعضای کمیته انتخاب فهرست هیئت رئیسه مجلس و علی مطهری برگزار شد که هنوز از جزئیات و نتایج آن اطلاعی در دست نیست.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا