زحمتکشان

اولین اقدام روحانی یک هفته بعد از انتخابات!

طرح کارورزی به صاحبان کارگاه ها امکان می دهد کارگران و بیکاران -حتی در سطح لیسانس و بالاتر- را با یک سوم حداقل دستمزد به کار بگیرند. در مهندسی انتخابات از جانب منحرفین سیاسی که در جهت استبداد حاکم حرکت می کردند، هراس پیروز میدان بود؛ اما امروز همچون گذشته دهن کجی آشکار به حامیان  و رای دهندگان،حسن روحانی یک هفته بعد از انتخابات با هدیه دادن به کارگران و بیکاران  سیاست های ضدکارگری خود را به نمایش گذاشت؛ تا رای دهندگان و مبلغان در بازی انتخابات موقعیت عینی را بهتر متوجه شوند. روحانی در سخنانی که پس از اعلام نتایج انتخابات ایراد کرد، ضمن قدردانی از خامنه‌ای و هدایت [مهندسی] انتخابات به‌وسیلهٔ او، که با  نقشه پنهانی و به طور قطع مکر و نیرنگ به ساحل آرامش هدایت شد. تجربهٔ چهار سال و عملکرد دولت روحانی کاملا شناخته شده بود که او و دولتش کوچکترین ذره ای به قول های انتخاباتی خود پایبند  نبوده و نیستند. دولت او وظیفه دارد مجری و ادامه دهنده  سیاست و  قوانینی نئولیبرالیسم با افکار فرسوده و ضد کارگری در کشور ما باشد نه چیز دیگر. ..

دولت حسن روحانی در یکی از اولین اقدامات خود بعد از انتخابات، بار دیگر کارگران، بیکاران و اقشار کم درآمد را هدف گرفته است و «طرح کارورزی دولت (کاج)» را اعلام کرده است. این طرح ظاهرا برای مقابله با بیکاری صورت گرفته، اما قرار است دستمزد فارغ التحصیلان بیکار را به یک سوم حداقل حقوق ها کاهش دهد.
روحانی در آستانه ی انتخابات، طرح اصلاح قانون کار را که مورد مخالفت گسترده ی تشکل های کارگری قرار گرفته بود، پس گرفت و بلافاصله بعد از انتخابات یک طرح ضدکارگری دیگر را ارایه داد. به گفته ی فعالان کارگری این طرح، همان طرح «استاد و شاگردی» است که پیشتر با مقاومت کارگران بی نتیجه مانده است.
طرح کارورزی به صاحبان کارگاه ها امکان می دهد کارگران و بیکاران – حتی در سطح لیسانس و بالاتر – را با یک سوم حداقل دستمزد – حدود سی صدهزار تومان – که تازه آن هم از سوی دولت پرداخت می شود، به کار بگیرند و حداقل دستمزدی را که خود حکومت – چندین برابر زیر خط فقر – تصویب نموده است، نادیده بگیرند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا